TELeKONOM: WorldCom odepisuje 50 miliard...

...a přiznal další 3,3 miliardy dolarů vymyšleného zisku; fúze švédské Telie a finské Sonery se odkládá o měsíc; Contactel v prvním pololetí snížil ztrátu o třetinu; ruský Menatep zaplatí za středoevropská aktiva zkrachovalého KPNQwest přes miliardu korun.

SAN FRANCISCO/WASHINGTON - Americká telekomunikační společnost WorldCom, která se na konci června postarala o jeden z největších skandálů v americké podnikové sféře, zjistila další nesrovnalosti v účetnictví. Firma navíc odepíše přes 50 miliard dolarů, což je částka, která se blíží hodnotě HDP České republiky a Maďarska dohromady. 

Ve výkazech o dosaženém zisku se totiž objevila nová "díra" v objemu 3,3 miliardy dolarů, takže celková částka, která byla na papíře vykázána jako zisk, ale ve skutečnosti vůbec neexistovala, již přesahuje sedm miliard dolarů. Částka k odpisu má činit 50,6 miliardy dolarů a týká se nehmotného majetku a dalších nehmotných aktiv. Informovala o tom agentura Reuters. 

Odpisy v tak obrovském rozsahu lze srovnávat jen s odpisem v objemu 54 miliard dolarů, který v prvním čtvrtletí zaúčtovala mediální společnost AOL Time Warner.  Nesprávné účtování se týká let 1999 až 2002, respektive prvního čtvrtletí tohoto roku. Firma už dříve uvedla, že výdaje kolem 3,85 miliardy dolarů v účtech vykázala jako kapitálové investice.

Prohlubující se krize ve firmě WorldCom, která již vyhlásila bankrot, může podle pozorovatelů akciovým trhům ještě uškodit. Důvěru investorů značně podkopala právě vlna podnikových skandálů ve Spojených státech. Všechno odstartovala energetická společnost Enron, následovaly firmy Global Crossing, Tyco International nebo
Adelphia Communications.

Skandály v podnikové sféře si vyžádaly vlnu žalob a před soudem se ocitlo i několik generálních ředitelů. Jsou mezi nimi rovněž dvě ústřední postavy skandálu kolem společnosti WorldCom, bývalý finanční ředitel Scott Sullivan a hlavní účetní David
Myers. 

"Převážná část z 3,3 miliardy dolarů připadá na manipulaci s rezervami," přiznal mluvčí WorldComu Brad Burns. Rezervy podle něj byly započteny jako provozní zisk. "Toto už přesahuje hranici chápání. Značka WorldCom už je teď tak poškozená, že to směřuje k
bodu, kde už se to nedá spravit,"
řekl nezávislý analytik odvětví telekomunikací Jeffrey Kagan.

Na oznámení o účetních nesrovnalostech WorldCom doplatil tím, že proti němu vznesla obvinění americká Komise pro cenné papíry a burzy, která má nad akciovými trhy vykonávat dohled. WorldCom v červenci pod tíhou obvinění vyhlásil bankrot, který byl největším podnikovým úpadkem v dějinách USA. Závazky společnosti činily 41
miliard a celková aktiva zhruba 107 miliard dolarů.

STOCKHOLM - Švédského telekomunikačního operátora Telia AB čeká odklad plánovaného převzetí finského rivala Sonera Oyj kvůli americkým úřadům. Telia podle své páteční zprávy předpokládá, že nabídku k výměně akcií otevře až příští měsíc. Proti původnímu plánu se tak výměna posune o měsíc. 

Předkládané dokumenty k výměně akcií zatím ještě zkoumá americká komise pro obchodování s cennými papíry (SEC). Akcionáři Sonery měli původně vyměnit své akcie za akcie švédské firmy do poloviny srpna. Spojení bude prvním případem, kdy se v Evropě spojí dva bývalé státní telekomunikační monopoly.

Převzetím Sonery si Telia upevňuje již tak silnou pozici na skandinávském trhu. Akcie ani jedné z firem na zprávu nijak výrazně nereagovaly. Telia ohlásila zpoždění proti plánu den poté, co švédské ministerstvo spojů varovalo, že spojení se Sonerou může být ohroženo. Finská vláda je pod palbou kritiky, že odepsala miliardy eur investované do nových mobilních technologií. 

Na Soneru dnes také upozornila zpráva v předním finském deníku, podle níž firma zajistila svému vrcholnému vedení výhodnější zaměstnanecké akciové opce než ostatním zaměstnancům. V obou firmách mají vlády nadpoloviční podíly. Švédská vláda drží 70 procent Telie, finská má v Soneře 53 procent. Obě vlády slíbily, že v následujících letech v nové firmě své podíly sníží, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Telekomunikační firma Contactel snížila v pololetí ztrátu o 36,6 procenta z loňských zhruba 480 milionů korun. Výnosy vzrostly o 63,2 procenta na přibližně 325
milionů Kč. V pátek to oznámila mluvčí Contactelu Romana Tomasová Společnost TDC, která má ve firmě poloviční podíl, je s těmito výsledky spokojena, dodala.

TDC se podle čtvrtečního rozhodnutí vlády stane majoritním vlastníkem Českého Telecomu, který je přímým konkurentem Contactelu. K budoucím záměrům s Contactelem v souvislosti se získáním Telecomu se firma dosud nevyjádřila. V minulosti však opakovaně potvrdila svůj záměr získat od Českých radiokomunikací druhou polovinu akcií a získat v Contactelu plnou kontrolu.

"Jsou připravena možná řešení pro všechny eventuality a tato řešení jsou součástí celkového plánu. Konkrétní kroky v naplnění těchto plánů bude komunikovat společnost TDC v souběhu s řešením ostatních procedurálních kroků," uvedla Tomasová.

Contactel byl založen v roce 1999 jako společný podnik Českých radiokomunikací a TDC. Firma nabízí plné portfolio internetových, datových a hlasových služeb a s postupnou
liberalizací dále rozšiřuje nabídku.

MOSKVA - Ruská společnost Menatep, která je většinovým vlastníkem ropné firmy YUKOS, zaplatí za aktiva nizozemské společnosti KPNQwest ve střední Evropě celkem 36,5 milionu eur. Nákup aktiv provede telekomunikační divize firmy, která se jmenuje Antel Holdings. 

Stanovená cena však ještě není konečná a Rusové si nejprve nechají udělat nezávislý audit od společnosti Ernst & Young. Na základě výsledku tohoto auditu se rozhodnou, zda cenu upraví, anebo ji nechají na předem dohodnuté úrovni, informovala agentura
Reuters.

Antel Holdings je telekomunikační odnoží skupiny Menatep a podle svého ředitele Alexandra Kabanovského převezme pouze dluhy, které KPNQwest ve střední Evropě zaznamenal na provozní úrovni. Ty nepřesahují částku deseti milionů eur. O dosažení dohody už ve čtvrtek informovali likvidátoři nizozemské firmy.

KPNQwest vyhlásil bankrot na konci května. Firma vznikla v roce 1998 jako společný podnik nizozemské KPN a americké Qwest Communications International. Do středoevropských aktiv spadá i KPNQwest/GTS, která je v České republice největším alternativním telekomunikačním operátorem. Své služby nabízí také na sousedním
Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rumunsku.