TELeKONOM: Telefonujeme příliš krátce...

... myslí si alespoň telekomunikační firmy, které by na delších než tříminutových hovorech více vydělávaly; největší americký telekomunikační operátor AT&T šel dolů s tržbami i ziskem; katolické Irsko je otřeseno obrázkem polonahé dívky, která se šíří po mobilech; 74 Čechů ze sta má pevnou telefonní linku, mobilů je véce.

PRAHA - Lidé se při telefonování chovají jinak, než jak by si provozovatelé telefonních linek přáli, napsaly v pátek Hospodářské noviny. Zatímco většinu hovorů stihnou vyřídit za necelé tři minuty, firmy by byly spokojenější, kdyby si lidé po telefonu povídali víc. Delší hovory dokážou za stejnou dobu vydělat více peněz než více kratších telefonátů, píší.

"Pro operátora je nejdražší samotný začátek hovoru, kdy musí vzájemně propojit telefonující. Proto jsou ceníky sestavované tak, že se první minuta počítá hned od začátku celá. Například půlminutový hovor by nemusel na úhradu všech nákladů stačit," řekl HN Miroslav Řezníček ze společnosti Contactel. 

Po první minutě však podle něj začíná být hovor pro provozovatele výnosnější. "Ve vlastní síti se navázané spojení udržuje prakticky zadarmo, náklady jsou velmi nízké. To platí pro mobily i pevné linky," přiblížil Řezníček.

Čeští zákazníci však podle HN telefonním operátorům tuto lukrativní část hovoru poskytují jen poskrovnu. Například dlouhodobé statistiky Českého Telecomu ukazují, že od roku 1998 se průměrná doba telefonního hovoru vůbec nezvyšuje - stále jen nepatrně kolísá okolo hranice dvou minut a třiceti vteřin. Pod tři minuty se vejdou více než tři čtvrtiny všech telefonátů, píší.

Nyní se proto operátoři snaží zákazníky přimět, aby při svých hovorech překračovali tříminutovou hranici častěji. Půlminutové prodloužení totiž může operátorovi podle  aktuálních tarifů vydělat až tři koruny, píší HN a poukazují například na kampaň mobilního operátora T-Mobile. Ten od začátku ledna nabízí, že za pevnou cenu tříminutového hovoru lze volat 65 minut.

FILADELFIE - Největší poskytovatel pevného telekomunikačního spojení v USA, společnost AT&T, zaznamenal v posledním čtvrtletí loňského roku pokles zisku i tržeb. Za propadem stála slabá spotřebitelská poptávka a konkurenční tlak na ceny. Čistý zisk se snížil na 340 milionů USD z 516 milionů USD v období říjen až prosinec 2002, vyplývá z
prohlášení firmy. Zisk na akcii za tři měsíce do konce prosince klesl na 43 centů z 66 centů předloni. Příjmy společnosti se snížily o 12,8 procenta na 8,1 miliardy USD. Analytici dotazovaní agenturou Reuters Research očekávali zisk 40 centů na akcii při příjmech 8,2 miliardy USD.

Telekomunikační firmy poskytující pevné spojení se v posledních letech potýkají s problémy. Počet hovorů na velké vzdálenosti se snižuje kvůli slabé poptávce a přechodu uživatelů k mobilním telefonům. Zesílila také konkurence, protože lokální telekomunikační firmy vstoupily na trh dálkových hovorů zlevněnými balíčky služeb.

Tržby od podnikatelů se snížily o 10,9 procenta na 5,9 miliardy USD. Příjmy od běžných spotřebitelů klesly o 18,9 procenta na 2,2 miliardy USD. AT&T navíc očekává v letošním roce další pokles tržeb, a to o sedm až deset procent. Příjmy od podnikatelů se mají snížit o čtyři až sedm procent a od spotřebitelů o 15 až 17 procent, napsala agentura Reuters.

DUBLIN - Tisícům Irů se objevuje od čtvrtka na displeji jejich mobilních telefonů fotka dorostenky oblečené jen do školního svetříku. V prudérním katolickém Irsku je z toho obrovská aféra a policie zuřivě pátrá po totožnosti asi patnáctileté dívenky.

Fotka se začala šířit ve čtvrtek dopoledne v Corku, druhém největším irském městě, a pak přeskočila do dalších devíti hrabství od Offaly po Kerry. Policie se snaží na svetříku rozpoznat logo školy, kam dívenka patří, nebo najít nějakou stopu v pokoji, kde byla digitální fotka pořízena.

Ministerstvo školství sdělilo, že telefony schopné přijímat obrázky jsou ve školách zakázány. Děti smějí nosit běžné mobily za předpokladu, že je v době vyučování zamknou do skříňky. Telekomunikační skupina Vodafone se dušuje, že nemůže plošnému šíření fotky zabránit, a nabízí policii veškerou součinnost. 

Vyšetřovatelé si myslí, že pachatelem je zhrzený milenec nebo někdo, kdo se pokouší dívčinu rodinu vydírat. Za šíření pornografického obrázku nezletilce lze v Irsku dostat až 14 let.

PRAHA - Telefon v České republice vlastní podle zjištění výzkumné a konzultační firmy SC&C 74 procent lidí. Češi před pevnými linkami dávají přednost mobilním telefonům, které před rokem vlastnilo 76 procent dotázaných. Mezi zeměmi přistupujícími k Evropské unii patří České republice s podílem vlastníků telefonů sedmé místo. Menší podíl jich je pouze v Maďarsku, Rumunsku a Litvě. Naopak v Estonsku a ve Slovinsku přesahoval podíl vlastníků telefonů podle průzkumu 80 procent.

Data nasbíral a zpracoval projekt Evropské komise SIBIS. Výzkum se uskutečnil v lednu 2003. V České republice bylo dotazováno více než tisíc osob starších 15 let.