TELeKONOM: Telefonování pro lidi letos nezlevní...

... píše Mladá fronta DNES; polský gigant Elektrim půjde do konkursu; bývalý Korea Telecom, dnes již jen KT, odhaduje, že letos vydělá milionů dolarů; konec kabelového připojení od UPC přinesl žně olomouckým videopůjčovnám.

PRAHA - Poslední naděje, že telefonování z domova bude levnější, padla. Ceny, které nabídnou konkurenti Českého Telecomu, se totiž budou pohybovat na úrovni, jakou nyní Telecom ohlásil. Kvůli těmto cenám nyní zákazníci buď vypovídají smlouvy, nebo přecházejí na cenově výhodnější tarif. Píše to ve svém sobotním vydání deník Mladá fronta Dnes.

Budoucí konkurenti Telecomu říkají, že se jim vyplatí připojit domácnosti za výhodnějších podmínek jen tehdy, pokud utratí měsíčně za telefon víc než čtyři tisíce korun. Průměrný měsíční účet domácnosti za telefon se však pohybuje kolem pěti set korun.

"Jde o to, že nabídka, která se vyplatí firmám, už asi nebude zajímavá pro zákazníky," míní mluvčí Aliatelu Martina Kemrová. Podobně podle MfD mluví i zástupci dalších telekomunikačních
firem, GTS nebo eTelu. Pravděpodobně již v polovině letošního roku si budou moci domácnosti vybrat, s jakou firmou budou chtít telefonovat. K telefonní ústředně však stejně povedou dráty, které patří Telecomu. Ten tak podle MfD bude dál kontrolovat trh.

Jedinou možností je pronájem linek dalším firmám, které by tak získaly přístup ke koncovým zákazníkům. V západní Evropě však až na několik místních sítí neexistuje model pro pronajímání
připojení k domácnostem. Za celý loňský rok získalo v tuzemsku licenci k provozování
veřejných telefonních služeb v pevné síti 26 telekomunikačních firem. Budovat a provozovat pevné telekomunikační sítě pak podle údajů Českého telekomunikačního úřadu může v tuzemsku 55 firem.

VARŠAVA - Věřitelé polského telekomunikačního a energetického konglomerátu Elektrim podali v pátek návrh na vyhlášení bankrotu této kdysi investičně oblíbené skupiny. Elektrim minulý měsíc nesplatil emisi konvertibilních obligací v hodnotě 440 milionů eur a Polsko tak stojí před svým dosud
největším firemním bankrotem.

Podání návrhu na konkurs podpořilo 75 procent držitelů splacených obligací. Věřitelé onačili za "zcela nepřijatelnou" žádost vedení Elektrimu u varšavského soudu o umožnění restrukturalizace a nového rozložení splátek dluhu. "Držitelé obligací budou mít dostatek hlasů na zablokování žádosti Elektrimu. Navrhují dát Elektrim do konkursu, protože ztratili víru ve schopnost nynějšího vedení refinancovat zadluženost," uvedla ve sdělení londýnská právnická firma Bingham Dana LLP, která vlastníky dluhopisů zastupuje.

Elektrim byl kdysi mezi investory na varšavské burze velmi oblíben, nyní však zaplatil za sérii agresivních akvizicí, prováděnou bývalým vedením. Tato expanze nechala společnost v hlubokých dluzích a donutila ji narychlo prodávat části majetku. Ani to ji však nestačilo ke splacení dluhu.

Vedení investorům nabízelo, že do 30 dnů po podpisu dohody o restrukturalizaci dluhu zaplatí asi 20 procent dlužné částky a zbytek splatí postupně do roku 2004. Elektrim vyhlásil platební neschopnost na emisi svých bondů v polovině prosince.

Akcie Elektrimu spadly v reakci na zprávu věřitelů o osm procent a za poslední rok tak ztratily přes 80 procent své hodnoty. Bankrot Elektrimu by byl největší takovou událostí v Polsku od pádu komunismu v roce 1989.  

SOUL - Společnost KT, která je největším korejským operátorem pro pevné linky i poskytovatelem připojení k internetu, očekává v letošním roce nárůst čistého zisku na 1,088 bilionu wonů (835,1 milionu dolarů) při tržbách 12,6 bilionu wonů. Oznámila to o víkendu firma a dodala, že zisk za loňský rok odhaduje na 950 miliard wonů a tržby na 11,5 bilionu wonů.

Společnost KT, bývalá Korea Telecom, dále uvedla, že v letošním roce hodlá investovat 3,01 bilionu wonů. Z této částky by mělo 1,4 bilionu směřovat do infrastruktury pro telekomunikační síť. Firma, která má celkem téměř čtyři miliony uživatelů a 2,7 milionu jejích klientů používá vysokokapacitní internetové služby, snížila v prvním pololetí loňského roku čistý zisk o 28,3 procenta na 427,5 miliardy wonů, zatímco její tržby stouply o 12,9 procenta na 5,75 bilionu wonů, napsala agentura Reuters.

OLOMOUC - Velké žně zaznamenaly během tohoto víkendu videopůjčovny v Olomouci, kam zamířilo zhruba o pětinu více lidí než obvykle. Další desítky zájemců se v půjčovnách nově zaregistrovaly. Důvod je jediný. Několik tisíc lidí přišlo kvůli zastavení bezdrátového vysílání kabelové televize poprvé o tomto víkendu o své oblíbené televizní programy.

"To, že lidé přišli o kabelovou televizi, jsme rozhodně poznali. Máme plné ruce práce, je tady spousta lidí," řekla o víkendu Miroslava Hradilová, která pracuje v jedné z videopůjčoven v centru Olomouce. "Poptávka po půjčení kazet se zvýšila zhruba o 20 procent, ale počítám, že to bude časem ještě více. Zatím se mnozí spokojí se čtyřmi programy, ale později jim budou některé kanály chybět," soudí.

Stejné zkušenosti mají i videopůjčovny v jiných částech města. "Rozhodně jsme to zaznamenali také, je tady pěkný frmol. Mnozí lidé se chodí nově zaregistrovat," podotkla zaměstnankyně další videopůjčovny.

Kromě videopůjčoven si však mnou ruce také výrobci antén - lidé je shánějí, aby mohli přijímat vůbec nějaký televizní signál. Obyvatelé Olomouce, kteří nechali řešení až na poslední chvíli, však měli smůlu. V pátek i v sobotu obcházeli elektroprodejny kvůli anténám zcela zbytečně. Mnozí nepochodili
ani v zastavárnách. Na pultech totiž nezbyl ani jediný kousek. 

V Olomouci zastavila největší tuzemská kabelová společnost UPC bezdrátové vysílání kabelové televize do zhruba šesti tisíc domácností ve čtvrtek po poledni. Uvolnila tak frekvence pro mobilní sítě nové generace.