TELeKONOM: Sedm Čechů z deseti má mobilní telefon...

...TransgasNet začal nabízet vysokorychlostní internetové připojení; hovorné pro koncové zákazníky by měl snížit nový způsob výpočtu propojovacích poplatků, který zavádí ČTÚ; Oskar loni zvýšil tržby na šestinásobek a snížil ztrátu na 1.5 miliardy korun.
PRAHA - Počet uživatelů mobilních telefonů loni v tuzemsku vzrostl z 4,32 milionu lidí v lednu na 6,95 na konci roku, tedy o 61 procent. Mobilní telefon tak měl téměř sedm Čechů z deseti. Vyplývá to z výsledků tří tuzemských mobilních operátorů.

Největší provozovatel mobilních sítí Eurotel loni zvýšil počet svých klientů z 2,171 milionu na 3,238 milionu lidí. Druhý v pořadí RadioMobil, který provozuje síť Paegas, loni získal 985 000 zákazníků a na konci roku měl 2,85 miliónu klientů. Tento týden by měl překročit hranici tří milionů zákazníků. Nejmladší provozovatel sítě Oskar Český Mobil měl v prosinci 2001 celkem 858 400 klientů, tedy o 184 procent více než na začátku roku.

Nejvíce klientů, celkem 1,067 milionu, získal loni Eurotel. Následuje RadioMobil a pořadí uzavírá Český Mobil se ziskem 556 000 zákazníků. Operátoři se shodují na tom, že letos bude nárůst zřejmě nižší. To souvisí s nasyceností trhu. Mobilní telefon má nyní zhruba 70 procent veškeré populace ČR. Podle nedávného odhadu generálního ředitele Eurotelu Terrence Valeskiho by mělo být na konci letošního roku v tuzemsku 8,2 milionu uživatelů mobilních sítí.

PRAHA- Dceřiná firma hlavního českého dovozce plynu TransgasNet začala od března nabízet vysokorychlostní připojení k internetu. Společnost se od března stala členem sdružení poskytovatelů internetových služeb NIX. Vysokorychlostní internet nabízí i většina ostatních alternativních telekomunikačních operátorů, například Aliatel, GTS nebo eTel.

Nabídka TransgasNetu obsahuje produkty připojení k internetu pevnými okruhy od rychlosti 64Kb/s až do 100 Mb/s. Firma zároveň díky vlastní optické síti chce poskytovat meziměstské a mezinárodní telefonní hovory velkým a středním podnikům.

TransgasNet zajišťovala telekomunikační služby v rámci společnosti Transgas již od 70. let 20. století. Z vnitropodnikového provozovatele privátní telekomunikační sítě byla v roce 1999 tato divize vyčleněna do současné akciové společnosti TransgasNet. Firma loni vykázala hrubý zisk asi 250 milionů korun.

PRAHA- K poklesu cen hovorného pro koncové zákazníky by mohla vést změna metodiky výpočtu propojovacích cen, kterou v úterý vydal Český telekomunikační úřad. Nová metodika výpočtu cen může podle alternativních operátorů snížit tarify za propojení telekomunikačních sítí až o 40 procent, což by mohlo snížit i koncové ceny na trhu. Pokles cen propojení však bude záviset na vypracování nabídky podle nového modelu od Českého Telecomu, přes jehož síť jde většina vnitrostátních hovorů.

ČTÚ změnil nynější model výpočtu cen propojení podle celkových nákladů na výpočet podle dlouhodobých průměrných přírůstkových nákladů LRAIC (Long Run Average Incremental Cost). Operátoři, a zejména Český Telecom, tak do cen nebudou moci zahrnovat veškeré historické náklady na budování sítě, ale pouze výdaje přímo spojené s propojovanými hovory.

Podle produkt manažera Aliatelu Martina Indry se snížení cen za propojení nemusí odrazit v cenách pro zákazníky stejnou měrou. Alternativní operátoři totiž podle něj snížení cen očekávají již dlouho a vzájemná konkurence je v tomto očekávání donutila už předem snížit tarify na minimum. V neposlední řadě také proto, že tarifní obvody, podle kterých se určují koncové ceny, jsou velmi rozdílné od zón platných pro ceny za propojení.

"Vydání samotné metodiky LRAIC nestačí. Tato metodika totiž nestanoví konkrétní ceny za propojení," uvedla mluvčí Contactelu Romana Tomasová. Podle ní to prakticky znamená, že v platnosti zůstávají původní propojovací poplatky, které alternativní operátoři i EU považují za nepřiměřeně vysoké. LRAIC podle ní měla být vydána již v listopadu loňského roku, aby mohly od ledna 2002 platit nové ceny.

Jelikož uvedení modelu LRAIC do života může trvat až několik dalších měsíců, chce Contactel požádat ČTÚ, aby do doby naplnění nové metody daty snížil propojovací poplatky stanovené podle staré metody, dodala.

Podle marketingového ředitele GTS Davida Duroně metoda LRIC eliminuje část přebujelých nákladů Telecomu, které si účtuje do cen propojení. "Snížení poplatků, a tím i cen pro koncové zákazníky, je však závislé na dodání referenční nabídky na základě nové metodiky od Českého Telecomu," dodal Duroň.

Stanovení propojovacích cen je nutné pro uskutečňování volání mezi sítěmi jednotlivých telekomunikačních operátorů. Operátor, z jehož sítě je hovor zahájen, pak platí z vybraného hovorného propojovací poplatek firmě, v jejíž síti je hovor ukončen.

PRAHA- Nejmladší tuzemský mobilní operátor Český Mobil loni snížil ztrátu před započtením úroků, daní a odpisů o 49 procent na 41,6 milionu USD, tedy 1,533 miliardy Kč. Tržby společnosti vzrostly šestkrát z 21,5 milionu USD na 125,9 milionu dolarů, tedy v přepočtu 4,772 miliardy korun, uvedl včera mluvčí Igor Přerovský.

Firma zvýšila počet uživatelů své sítě GSM Oskar ze 302 000 na začátku roku na 858 400 koncem loňského prosince. Jen od října do prosince přitom společnost získala 178 000 nových uživatelů, což je nejvíce od jejího vstupu na trh v březnu 2000. Český Mobil měl na konci roku zhruba 12procentní podíl na trhu. Podle viceprezidentky společnosti Karly Stephensové se firmě daří zlepšovat hospodářský výsledek a současně kontrolovat náklady. "Rovněž v letošním roce bude naším hlavním cílem růst zisku," dodala.

Konkurenční Eurotel měl na konci roku 2001 3,24 milionu klientů a společnost RadioMobil evidovala 2,85 milionu zákazníků. Eurotel loni vykázal zisk přes šest miliard Kč při výnosech 30 miliard Kč. RadioMobil zatím výsledky neoznámil. Český Mobil ovládá kanadská TIW prostřednictvím společnosti ClearWave. Firma má nyní přes 1300 zaměstnanců.