TELeKONOM: Privatizaci jsme vedli dobře, hájí se odvolaný šéf Českého Telecomu...

... vláda by mohla vydat dluhopisy, aby v rozpočtu nahradila očekávané peníze z prodeje Telecomu; nový šéf Deutsche Telekomu začal s čistkami v představenstvu; France Télécom potvrdil, že chce za následující tři roky propustit 20 000 lidí.

PRAHA - Vedení Českého Telecomu se podle odvolaného generálního ředitele Přemysla Klímy zhostilo dobře své role při přípravě privatizace firmy. Podle jeho vyjádření o tom vypovídají tisíce stran dokumentace, ohlasy investorů i názory odborné veřejnosti. Představenstvo firmy přitom Klímu ve středu odvolalo kvůli špatně připravené privatizaci, která pravděpodobně skončí nezdarem. Během prodeje se několikrát objevily informace o snaze generálního ředitele prodej zastavit.

"Společnost vstupuje do nové etapy svého rozvoje a potřebuje generálního ředitele se silným mandátem od vlastníků," komentoval své odvolání Klíma. Dodal, že Telecom je v současné době moderní a efektivní firma, která může úspěšně reagovat na výzvy trhu. Musí však pokračovat v transformačním procesu v souladu s prioritami akcionářů. "Je ale pravda, že v některých dílčích otázkách se naše názory poněkud rozcházejí," podotkl. 

Po odchodu z Telecomu chce bývalý šéf největší tuzemské telekomunikační firmy odpočívat. Pak zváží jiné nabídky s přihlédnutím k závazkům vyplývajícím z manažerského kontraktu v Telecomu. Měsíční plat bývalého generálního ředitele i výše případného odstupného jsou součástí jeho manažerské smlouvy a samotný Klíma tyto údaje nesmí zveřejňovat. Podle neoficiálních informací se plat generálního ředitele pohybuje kolem 250 tisíc korun měsíčně.

Při redukci počtu pracovníků Telecom většinou vyplácel odstupné mezi šesti- a desetinásobkem měsíčního platu. Privatizační poradce JP Morgan tento týden oznámil, že navrhne vládě ukončit prodej 51 procent akcií státu konsorciu vedenému Deutsche Bank. Důvodem je to, že se kupec nedohodl na ceně s vlastníkem 27 procent akcií Telecomu,  konsorciem TelSource. Cena měla být nižší než v případě státního podílu. O formálním konci privatizace má vláda rozhodovat v pondělí.

PRAHA - Peníze chybějící kvůli pravděpodobnému zrušení privatizace Českého Telecomu může stát získat vydáním dalších státních dluhopisů. "Emise státních dluhopisů by byla pro stát levnější (než ostatní způsoby získání peněz) díky historicky nízkým úrokovým sazbám a minimálním poplatkům za organizování emise," řekl analytik Atlantik FT Jan Schiesser.

Podle něj však zůstává otázkou, zda stát opravdu potřebuje celých 55 miliard. "Pokud si dobře pamatuji, tak příjem a Telecom byl nejdříve dáván do souvislosti s gripeny, pak s povodněmi a nyní s mimorozpočtovými fondy,"  připomněl. Podle něj tak není nutná celá částka, navíc není potřebná nyní, ale v horizontu minimálně roku. 

O dluhopisy by přitom podle něj byl zájem. V posledních třech aukcích bylo nabízeno 26 miliard korun a investoři byli ochotni upsat 77 miliard, podotknul. "Rozdíl je téměř požadovaných 50 miliard," dodal. Stát zřejmě nemůže získat další peníze privatizací jiných firem. Prodeje již jednou neúspěšných privatizačních akcí se podle něj nedají nijak výrazně urychlit, například ČEZ musí nejprve upravit svoji strukturu.

Ani u dalších státních podniků nevidí Schiesser reálné výnosy. "Prodej Českých drah není reálný, protože jsou v katastrofálním stavu," uvedl. Lze prodat Českou poštu a správu letišť, od těchto firem si však nelze slibovat horentní sumy.

Dosavadní privatizační kauzy považuje Schiesser za neúspěšné kvůli nerealistickým požadavkům a očekáváním vlády, špatnému načasování prodejů a výběrových řízení, jež budí podezření z manipulace. "Poslední faktor vedl v konečném důsledku k tomu, že investoři se snažili tlačit vládu do nevýhodné pozice, protože z minulých privatizačních kauz zjistili, že takový prostor existuje," dodal. 

FRANKFURT - Německý telekomunikační gigant Deutsche Telekom dnes přistoupil k personálním změnám ve vedení společnosti, když dozorčí rada schválila jmenování dvou nových členů představenstva. Naopak tři stávající členové budou muset představenstvo opustit. Dnešní změny jsou prvním klíčovým rozhodnutím nového generálního ředitele Kai-Uwe Rickeho, který byl jmenován do čela společnosti před dvěma týdny.

Nové změny mají vést k posílení provozních divizí skupiny. "Nová struktura představenstva poskytne divizím větší odpovědnost a rozhodovací pravomoci," uvedl Ricke v prohlášení. V představenstvu největší telekomunikační firmy v Evropě nyní zasedne šéf mobilní divize T-Mobile Rene Obermann a generální ředitel internetové divize T-Online Thomas Holtrop. Na svých místech zůstanou finanční ředitel Karl-Gerhard Eick a personální ředitel Heinz Klinkhammer. Eick bude zároveň náměstkem generálního ředitele. Také šéf divize pevných linek T-Com Josef Brauner si ponechá své křeslo v představenstvu. Ke členům představenstva se však nepřipojí ředitel divize technologických služeb T-Systems Christian Hufnagl. Podle zdrojů ze společnosti je toto rozhodnutí signálem, že pravděpodobně bude muset opustit svoji současnou pozici.

Vedení společnosti bude muset opustit náměstek generálního ředitele Gerd Tenzer, který byl původně považován za potenciálního nástupce bývalého generálního ředitele Rona Sommera. Z vedení dále odejde ředitel pro strategii Max Hirschberger a ředitel pro mezinárodní záležitosti Jeffrey Hedberg, který bude zastávat funkci ředitele Deutsche Telekom USA a místopředsedy T-Online USA.

Změny v představenstvu společnosti, včetně odchodu bývalého ředitele Sommera, budou stát Deutsche Telekom 25 milionů eur, napsala agentura Reuters.

PAŘÍŽ - Francouzský telefonní operátor France Télécom včera potvrdil, že v příštích třech letech očekává zrušení 20 000 pracovních míst. Zadlužená společnost však popřela zprávy médií, podle nichž se počítá s propouštěním až 45 000 lidí.

"France Télécom potvrzuje, že v rámci programu dobrovolných odchodů do předčasného důchodu, platného od roku 1996, se v kombinaci s přirozeným úbytkem sníží počet pracovních sil ve Francii v příštích třech letech o zhruba 20 000," uvedla společnost. Nyní má France Télécom asi 108 000 zaměstnanců se statutem pracovníka veřejné služby. 

Akcie společnosti reagovaly na potvrzení redukce zaměstnanosti dalším silným růstem. Jejich kurs se zvedl až o 8,7 procenta a po poledni byl vyšší o sedm procent. "Investoři jsou velmi rádi, že se potvrdilo číslo 20 000. Trh jednoznačně miluje, když France Télécom mluví o snižování počtu zaměstnanců," řekl agentuře Reuters jeden z pařížských obchodníků. Proti snahám o potlačování etatistického francouzského modelu veřejných služeb, proti propouštění a privatizaci však tento týden protestovalo v zemi na 100 000 odborářů.

Ve středu vyskočily akcie Télécomu o 13 procent v reakci na zprávu, podle níž vláda pomůže firmě injekcí devíti miliard eur. Díky tomu bude moci společnost odložit investorsky nepopulární emisi nových akcií. Nové peníze potřebuje Télécom k doplnění kapitálu a snížení zadluženosti, která dosahuje 70 miliard eur a je větší než dluh Ruska.

List Les Echos včera bez odkazu na zdroj uvedl, že France Télécom připravuje třífázový záchranný plán, v němž kromě státního úvěru devíti miliard figuruje emise obligací za pět miliard a navýšení kapitálu pomocí nových akcií. Britský list Financial Times zase napsal, že vláda chce svůj podíl 54,5 procenta převést na nový subjekt, což umožní rozsáhlé odpisy. Plány má nový šéf Télécomu Thierry Breton oznámit příští týden. 

"Všechny tyto plány, které obíhají v tisku, kurs akcií posilují, zvláště když články v jedněch novinách podporují informace z jiných," řekl další z obchodníků. Breton dosedl do křesla šéfa společnosti na počátku října namísto Michela Bona, který dovedl firmu rozsáhlou expanzí k hluboké zadluženosti. Od té doby se hodnota akcií Télécomu zvýšila na více než dvojnásobek, i když nový šéf, který již vytáhl z krize výrobce elektroniky Thomson, zatím drží své plány pod pokličkou.