TELeKONOM: Mobily jsou obětí vlastního úspěchu...

... alespoň z amerického pohledu; summit NATO omezil v Praze provoz mobilních telefonů o desetinu, šéf Qwestu Mohebbi odstoupil, jeho firma podesáté v řadě ohlásila čtvrtletní ztrátu; snižování cen se podepsalo na mírně nižším zisku Swisscomu za třetí čtvrtletí; ruský Vimpelcom za totéž období meziroční hrubý zisk ztrojnásobil.

NEW YORK - Provozovatelé sítí mobilních telefonů ve Spojených státech se stali obětí vlastního úspěchu. Zájem o mobilní komunikaci byl za posledních sedm let tak velký, že předběhl technické kapacity všech operátorů. Proto se dnes vrší stížnosti na špatnou slyšitelnost, náhlé výpadky a zahlcení mobilních telefonních sítí.

Zdá se však, že bude ještě hůře, protože američtí operátoři lákají další a další zákazníky na snižování cen, ale také na módní výstřelky, jakým je například posílání obrázků po telefonních displejích. Zásadní investice do základního servisu - tedy normálních hovorů - se přitom odkládají na neurčito. 

Dnes má mobilní telefon už 56 procent amerických domácností, tedy dvakrát více než v roce 1995, kdy zájem o komunikaci nesvázanou s jedním pevným místem explodoval. Ceny ale naopak od té doby klesaly, a to z původních 46 centů za minutu na dnešních jedenáct centů (3,30 Kč). Výtěžnost z jednoho klienta se sice nesnížila tomu přímo úměrně, protože lidé hovoří více, ale přesto klesla z někdejších průměrných 74 dolarů měsíčně na dnešních 61 dolarů (1830 Kč).

"Je to situace, kdy se bezdrátové telefonování stalo obětí vlastního úspěchu," uvedl James Schlichting, pracovník americké Federálního komise pro komunikace (FCC). Zatímco zájem veřejnosti rostl, pokulhávala technická stránka věci. Především je stále málo lokálních transmisních věží, které jsou navíc terčem nevraživosti místních samospráv. Nedostatkové jsou také vlnové délky, a na těch, na kterých se vysílá, jsou beznadějně přeplněny.

V dobách zvýšeného provozu se některé sítě, byť na chvíli, hroutí. Slabost systému se ukázala jasně po teroristických útocích 11. září 2001, když pod náporem volajících prostě spadly. Za normálních okolností si lidé stěžují, že musejí čísla vytočit několikrát, aby se dovolali, a pak se cítí nepohodlně v obavě z náhlého přerušení hovoru.

Všeobecně se očekává, že náprava přijde až po fúzi do tří velkých společností z dnešních asi šesti velkých mobilních operátorů. Fúze jsou však zatím nepravděpodobné, a to dokonce ani pod tlakem faktu, že kvůli horším ekonomickým výsledkům se ceny akcií dvou největších operátorů, AT&T Wireless Service a Sprint PCS, propadly o 45 procent.

Podle odborníků společnosti ještě nevyčerpaly všechny možnosti expanze a nyní například čekají, zda a za jakých okolností se uvolní vlnová délka po zkrachovalé NextWave Communications. Fúzi brání i technická neslučitelnost jednotlivých operátorů, takže pohlcení či fúze by podle odborníků vlastně nepřinesly žádný synergický efekt. Verizon a Sprint například používají americký standard CDMA, zatímco AT&T Wireless, Cingular Wireless a T-Mobile (někdejší Voicestream) používají standard GSM, známý v Evropě a Asii. A další velký americký operátor Nextel pracuje se standardem Iden.

Zákazníci si sice stěžují, ale na druhé straně uznávají, že nové technologie bezdrátového přenosu mají své mouchy. "Mladší lidé to přijímají, a volí i tak bezdrátový přenos před pevnou linkou. Prostě oželí nějaké vady výměnou za volnost pohybu," uvedl bývalý prezident FCC Reed Hundt. 

Podle údajů britské výzkumné společnosti Baskerville je ve Spojených státech 145 milionů uživatelů mobilních telefonů. V Česku měli mobilní operátoři na začátku tohoto roku celkem 6,95 milionu zákazníků. Koncem roku by jich podle odhadů odborníků mohlo být kolem 8,4 milionu. Počet uživatelů mobilů je však podle odhadů operátorů na českém trhu zhruba o 15 procent nižší, protože přibližně tento podíl využívá více mobilních telefonních čísel.

PRAHA - Telefonický provoz v mobilních sítích v Praze poklesl před summitem NATO zhruba o desetinu proti běžnému dni. Snížení počtu hovorů i odesílaných zpráv zástupci mobilních operátorů zdůvodňují především odjezdem části Pražanů mimo hlavní město kvůli obavám z nepokojů během zasedání aliance. 

Eurotel podle mluvčího Jana Kučmáše v pražských ústřednách zaznamenal ve středu pokles počtu přihlášených účastníků. Provoz v Praze klesl v průměru o 11 procent. Zvýšený provoz firma nezaznamenala ani při voláních do zahraničí.

Provozovatel sítě T-Mobile, RadioMobil, zaznamenal snížení telefonického provozu o 8,6 procenta a odesílání SMS pokleslo o 8,3 procenta. Nárůst o 34 procent operátor zaznamenal v blízkosti Kongresového centra, kde vrcholily přípravy na summit a o desetinu vzrostl provoz na Pražském hradě. V okolí Obecního domu, které policie vyklidila kvůli večeři státníků, poklesl telefonický provoz o 31 procent.

Provoz sítě Oskar v Praze během začátku zasedání NATO poklesl o zhruba deset až 15 procent, což je způsobeno snížením o zhruba 20 až 30 procent v uzavřených oblastech. Naopak se na dvojnásobek zvýšilo množství volání v exponovaných oblastech, kde zasedání přímo probíhá. "Vzhledem k tomu, že tato situace byla již dlouho očekávaná, byl signál na všech těchto místech posílen," vysvětlil Roman Frkous z tiskového oddělení Českého Mobilu. Mobilní operátoři před summitem posílili sítě v místech jednání účastníků summitu, ale i předpokládaných protestních akcí.

FILADELFIE - Prezident a provozní ředitel americké telekomunikační společnosti Qwest Communications International Inc. Afshin Mohebbi rezignoval na svoji funkci. Informovala o tom včera firma v prohlášení s tím, že Mohebbi zůstane ve funkci do konce roku. Společnost, kterou vyšetřují americké úřady pro podezření z nekalých účetních praktik, zatím nehodlá jmenovat na jeho pozici někoho jiného. 

Mohebbi byl zástupcem bývalého předsedy společnosti Josepha Nacchia, který odešel z firmy Qwest v červnu, kdy se navršily finanční problémy firmy. Qwest je v současnosti vyšetřována kvůli svým účetním praktikám, protože pravděpodobně upravila své příjmy a náklady spojené s výměnami kapacit sítí z optických vláken s dalšími firmami o 1,5 miliardy dolarů. Mohebbi byl minulý měsíc předvolán před Kongres, kde musel vysvětlovat některé účetní praktiky, které byly podniknuty, aby firma splnila odhady výsledků učiněné analytiky Wall Street.

Qwest je dominantní lokální telekomunikační firma ve 14 státech americké unie od Minnesoty po Washington. Ve třetím čtvrtletí letošního roku firma hospodařila se ztrátou 214 milionů dolarů, tedy 13 centů na akcii. Ztráta byla o polovinu větší než ve stejném období loni, kdy činila 142 milionů dolarů, neboli devět centů na akcii. V červených číslech je společnost již desáté po sobě následující čtvrtletí, napsala agentura Reuters. 

CURYCH - Zisk švýcarské telekomunikační firmy Swisscom za devět měsíců tohoto roku klesl kvůli nižším cenám, které si operátor účtoval za služby. Snížit ceny donutila firmu konkurence, uvedla včera firma. Klíčový zisk, tedy hrubý provozní zisk (EBITDA), za leden až září klesl meziročně o 0,8 procenta na 3,41 miliardy švýcarských franků, tedy 2,33 miliardy dolarů. Výsledek odpovídá očekáváním analytiků. Marže tohoto zisku se snížila na 31,6 procenta ze 32,6 procenta před rokem.

Tržby za devět měsíců stouply o dvě procenta na 10,78 miliardy franků. Čistý zisk se ale propadl na 1,2 miliardy franků z 5,7 miliardy před rokem, protože se loni v čistém výsledku projevil prodej čtvrtinového podílu ve firmě Swisscom Mobile AG. 

Swisscom, který v odvětví zůstává jednou z nejziskovějších firem, zůstal v celoročním výhledu u mírného růstu tržeb a stabilního klíčového zisku. Čistý zisk však bude nižší než loni kvůli absenci objemných zisků z prodeje aktiv. Podle firemní zprávy tlak na tržby a marže u pevných sítí a datových služeb pokračuje. Růst trhu mobilních komunikací se bude zpomalovat i nadále. 

S tržní hodnotou 20,5 miliardy dolarů se Swisscom řadí na deváté místo v Evropě. Na prvním místě je britský Vodafone Group Plc, kterému Swisscom loni v březnu prodal aktivity na domácím trhu mobilních komunikací. Marží provozního zisku se Swisscom řadí na druhé místo za menší Soneru z Finska, napsala agentura Reuters.

MOSKVA - Čistý zisk druhého největšího ruského mobilního operátora Vimpelcom vzrostl ve třetím čtvrtletí na 40,49 milionu dolarů z 13,92 milionu ve stejném období loňského roku. Oznámila to včera firma, která tak rozptýlila obavy z toho, že její výsledky budou zasaženy vysokými náklady na stavbu sítě mimo Moskvu.

Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) se zvýšil na 102,57 milionu dolarů z předchozích 40,94 milionu. Výsledky tak překonaly očekávání analytiků, kteří podle agentury Reuters odhadovali čistý zisk na 30,88 miliónu dolarů a EBITDA na 78,53 milionu dolarů.  

Společnost dále uvedla, že počet jejích uživatelů dosáhl 4,52 milionu. Průměrný příjem na jednoho uživatele se ve třetím čtvrtletí zvýšil na 19,8 dolaru z 18,9 dolaru v předchozím kvartálu, zatímco analytici předpokládali jeho pokles na 17,8 dolaru kvůli expanzi na méně lukrativní trhy. 

Generální ředitel společnosti Jo Lunder vyjádřil se čtvrtletními hospodářskými výsledky spokojenost a dodal, že věří ve schopnost firmy nadále těžit z vysokého potencionálu ruského trhu, napsala agentura Reuters.