TELeKONOM: Liberalizace ano, konkurence jen napůl...

... to je většinou v blízkém zahraničí výsledek zavedení volby operátora; akcie WorldCom se propadly o více než 76 procent, nepomohlo ani odvolání finančního ředitele; stát ušetřil na telekomunikacích 186 milionů korun, tvrdí vláda ústy ministra Březiny.
PRAHA - V pondělí bude v České republice úplně uvolněn telekomunikační trh. Český Telecom k tomuto datu zprovozní službu volby operátora, která umožní všem jeho zákazníkům využít sítě alternativních operátorů. Zda ale volba operátora přispěje ke skutečně konkurenčnímu prostředí, se teprve ukáže. Podle vyjádření alternativních firem volba operátora velký prostor pro cenovou konkurenci nedává. Také zkušenosti ze zahraničí naznačují, že možnost volby operátora není zatím příliš využívána.

Kupříkladu Švédsko nastoupilo cestu deregulace a nastolení konkurenčního prostředí od července 1993. Tehdy ztratil své výsadní postavení telefonní operátor Televerket. Ani dnes s odstupem času však deregulovaný telefonický trh nefunguje zcela bez problémů.

Po úvodním otevření trhu musel každý, kdo chtěl svůj hovor z pevné sítě uskutečnit prostřednictvím jiné společnosti, vytočit její zvláštní předčíslí. Tato nutnost odpadla až po dalších šesti letech na podzim roku 1999. Tehdy každý zákazník získal možnost určit, u kterého operátora bude volat, aniž by musel vytáčet čísla navíc.

Od té doby ztratila Telia, nástupnická společnost kdysi monopolní značky Televerket, přes půl druhého miliónu "pevných" zákazníků, což představuje přibližně čtvrtinu z celkového počtu pevných telefonních stanic.

V zemích Evropské unie je telekomunikační trh liberalizován od ledna roku 1998, dosavadní zkušenosti jsou však nejednoznačné. Britové mají možnost vytáčené volby operátora už zhruba pět let, nyní mají asi 12 měsíců také možnost předvolby operátora. Ve druhém případě odpadá nutnost vytáčet pokaždé předčíslí pro zvolenou alternativní telekomunikační společnost. Přesto zůstává dominantním operátorem na britském trhu bývalý monopol British Telecom, jehož služby využívá 79 procent spotřebitelů. Operátorů je celkově více než sto.

V Belgii zatím využívá možnost volby operátora ještě méně zákazníků. Belgičané mají možnost volit si operátora vytočením číselného kódu v síti hlavního operátora Belgacom od ledna 2000. Službu využívá asi 500 000 osob, tedy zhruba deset procent uživatelů sítě Belgacomu. Ten měl do konce 90. let monopol na telekomunikační služby v zemi. Telefonické spojení za své tarify nyní prostřednictvím sítě Belgacomu nabízí 13 dalších operátorů, jejichž poplatky vůči Belgacomu určil národní úřad pro telekomunikace.

Ve Francii trvalo čtyři roky, než se podařilo zcela odstranit monopol France Télécom. Formálně sice padl začátkem minulého roku, ale teprve od letošního roku mají Francouzi de facto možnost vybírat jiné operátory i pro lokální hovory. Obrat France Télécom v oblasti pevných linek tak ke konci března klesl o 5,9 procenta.

V Rakousku je stejně jako v dalších zemích Evropské unie telekomunikační trh již plně liberalizován a fakt, že konkurenční prostředí existuje v alpské republice více než čtyři roky, se odrazil také na postavení dosud dominantní společnosti Telekom Austria.

Rakouský Telekom za posledních několik let musel snižovat ceny. Od roku 2001 nabízí také různé uživatelské programy. Telekom měl v prvním čtvrtletí letošního roku 55procentní podíl na všech protelefonovaných minutách v zemi; tento údaj ale zahrnuje také on-line služby. Podíl dalších operátorů je třeba brát s ohledem na to, že jejich služby klienti využívají často zejména k připojení na internet.

FRANKFURT - Akcie americké telekomunikační společnosti WorldCom, která včera zveřejnila rozsáhlé nedostatky ve svém účetnictví, klesly ve Frankfurtu o 76,6 procenta na 0,21 eura. Prohloubily tak svůj propad z elektronického obchodování Instinet, kde oslabily o 57,6 procenta na 35 centů z úterního závěru 83 centů na trhu Nasdaq.

Ještě na začátku letošního roku se přitom akcie firmy prodávaly za 15 dolarů a v červnu roku 1999 jejich cena činila dokonce více než 64 dolarů. Společnost včera oznámila, že propustila finančního ředitele Scotta Sullivana poté, co odhalila chybně zaúčtované náklady v hodnotě téměř čtyř miliard dolarů, a dodala, že sestaví nové výsledky za loňský rok a za letošní první čtvrtletí, ve kterých vykáže čistou ztrátu. Jde o analogii případu Enron, kdysi jedné z největších energetických společností v USA, která měla ve svém účetnictví rozsáhlé podvody.

Účetní problémy také zasáhnou jednání firmy o úvěru ve výši pěti miliard dolarů, bez kterého by se v příštím roce mohla dostat do platební neschopnosti. Firma dále uvedla, že plánuje propustit 17 000 zaměstnanců, tedy více než 20 procent celkové pracovní síly, aby tak ušetřila 900 milionů dolarů ročně.

Společnost rovněž hodlá snížit plánované investice o 40 procent na 2,1 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Státní úřady letos na nákladech za využívání komunikačních služeb ušetřily 186 milionů korun. Přispěla k tomu Rámcová smlouva o poskytování telekomunikačních služeb, kterou vláda loni uzavřela s Českým Telecomem. Na tiskové konferenci po zasedání kabinetu to uvedl ministr bez portfeje Karel Březina (který sám šetřením za svého působení ve vládě neproslul a ve vysoké politice ani v sociální demokracii se s ním již nepočítá).

Vláda schválila návrh na koordinovaný postup při vynakládání financí na informační a komunikační technologie. Zatímco dosud si každý resort prostředky vynakládal ze své rozpočtové kapitoly, od příštího roku by měly být rozdělovány centrálně z jednoho účtu. Výdaje nad 100 milionů korun bude schvalovat Úřad pro veřejné informační systémy.

Zakázku na budování komunikační infrastruktury státních institucí získal loni Telecom bez výběrového řízení. Přidělení zakázky bez tendru kritizovaly konkurenční firmy. Telecom má v rámci pětiletého kontraktu vybudovat jednotný komunikační systém státní správy a poskytovat jí telekomunikační služby za zvýhodněných podmínek. Telecom dosud podepsal s různými úřady přes 140 prováděcích smluv.