TELeKONOM: Konec WorldComu se blíží...

...možná už příští týden ohlásí bankrot; finská Nokia zvýšila za poslední čtvrtletí čistý zisk o deset procent; Český Telecom skutečně nepodraží, tvrdí analytici; korejský mobilní operátor SK Telecom zvýšil v prvním pololetí čistý zisk o 42 procent na 770 milionů dolarů.

FILADELFIE - Americká společnost WorldCom, která na konci června přiznala rozsáhlé podvody v účetnictví, možná už příští týden vyhlásí bankrot. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací, společnost sama se ale k informacím zatím nevyjádřila.

WorldCom na konci června překvapivě oznámil, že bude muset přepracovat účetnictví za pět čtvrtletí, protože některé výdaje zaúčtoval jako kapitálové investice a místo  vykázaného zisku měl ztrátu. Celková částka, o kterou firma nadhodnotila příjmy, činí asi 3,85 miliardy dolarů, připomíná agentura Reuters. 

Společnost se sídlem v Clintonu v americkém státě Mississippi má na bankovních účtech ještě asi dvě miliardy dolarů, které jí umožní pokračovat v činnosti i v případě, že požádá o soudní ochranu před věřiteli. Další finanční prostředky má poskytnout i Citigroup, J.P. Morgan Chase & Co a GE Capital. 

WorldCom je významným poskytovatelem dálkového telefonního spojení ve Spojených státech, potýká se ale se značnými dluhy, které přední ratingové agentury zařadily do kategorie "junk". Tak se označují závazky podřadné kvality, přičemž řada investičních
fondů nemůže takové dluhopisy vůbec nakupovat.

HELSINKY - Největší světový výrobce mobilních telefonů Nokia zvýšil ve druhém čtvrtletí zisk před zdaněním na 1,29 miliardy eur z 1,17 miliardy za stejné období minulého roku. Firma to uvedla ve své včerejší zprávě. Výsledek nezahrnuje odpisy nehmotného majetku a jednorázové položky. Čísla odpovídají předpovědím firmy i očekáváním analytiků.

V přepočtu na akcii dosáhl zisk 0,19 eura, Nokia očekávala 0,18 až 0,20 eura, loni ve druhém čtvrtletí vytvořila zisk 0,17 eura na akcii. Čtvrtletní tržby Nokie klesly na 6,94  miliardy ze 7,35 miliardy eur. Akcie Nokie byly na konci 90. let emisí, která nesměla chybět
v portfoliích manažerů evropských i amerických investičních fondů. Od nejvyšší ceny z června 2000 jsou nyní ale o 80 procent nižší.

Od začátku roku klesly akcie Nokie na polovinu. Po zveřejnění čtvrtletních výsledků se pohybovaly oběma směry. "Výsledky jsou zhruba v souladu s předpověďmi, proto si nemyslím, že se emise nějak výrazně dotknou," uvedl ve Stockholmu analytik Deutsche Bank.

Společnost hodlá ve druhém pololetí naplnit cíl desetiprocentního růstu. Celoroční zisk na akcii by měl dosáhnout 0,79 až 0,84 eura. Předchozí odhad uváděl 0,83 eura. Počet mobilů, které se letos celkem ve světě prodají, odhaduje Nokia na 400 milionů, stejně jako americká Motorola. Dříve Nokia uváděla odhad 420 miliónů přístrojů, napsala  agentura Reuters.

PRAHA - Zájemci o koupi majority v Českém Telecomu pravděpodobně v pátek v nově předkládaných nabídkách ceny o vládou požadovaných deset procent nezvýší. Kabinet tak
bude bude mít dvě možnosti, buď rychlý prodej za nynějších tržních podmínek, nebo odklad, zřejmě až do roku 2004, vyplývá z názorů analytiků.

Na trhu podle analytiků v tuto chvíli neexistuje vedle konsorcií vedených Deutsche Bank a CVC další kvalitní zájemce. Vláda navíc podle Petra Švarce z Atlantik FT bude o privatizační
strategii teprve jednat. "Nová vláda se neobává nárůstu státního dluhu, který bude financovat rozpočtové deficity a na rozdíl od té předchozí vlády tak nebude za každou cenu tlačit na prodej velkých státních podniků," uvedl analytik České spořitelny Libor
Vinklát s tím, že lze očekávat, že ve vládě bude odpor k prodejům za každou cenu.

Podle analytika Wood&Company Jana Slabého nepřeje prodeji propad cen  telekomunikačních titulů po kauze Worldcom i výrazné posílení koruny. Ta zvyšuje cenu Telecomu v přepočtu na eura. Pokud dojde k navýšení ceny, bude podle Vinkláta pouze
symbolické, tedy například o jednu miliardu korun. Vládou požadované zvýšení o deset procent by znamenalo 5,5 miliardy Kč.

"Uchazeči dobře vědí, že žádní jiní kvalitní zájemci zatím neexistují," doplnil Slabý s tím, že ale zároveň existují pochybnosti, zda dva současní uchazeči, ve kterých převládají finanční investoři, jsou vhodnými kupci. Vláda v červnu vyzvala dva finální zájemce, konsorcium Deutsche Bank-TDC-Blackstone Group a CVC Capital Partners-Spectrum Equity Investors-Swisscom, aby do 19. července předložili nové zvýšené nabídky. Vedle desetinového navýšení ceny mají obsahovat závaznou smlouvu s telekomunikačním  operátorem o jeho účasti v konsorciu. Vláda po kupcích také chce, aby zajistili splatnost kupní ceny jednorázově proti převodu akcií. 

Stát ve firmě prodává 51 procent spolu s 27procentním balíkem konsorcia KPN a Swisscomu TelSource.

PRAHA - Divize společnosti Deutsche Telekom T-Systems nezíská podíly hlavního města Prahy a Dopravního podniku v telekomunikační společnosti Pragonet. Zastupitelstvo minulý týden totiž neschválilo návrh radních na prodej tohoto 49procentího balíku akcií za 9,46 miliónu eur. T-Systems drží v Pragonetu 51 procent akcií. "Je mi to hrozně líto. Pro Pragonet je to fatální z hlediska financování investic," řekl náměstek primátora Petr Švec,
který návrh předkládal. Soudí, že T-Systems už dále nebude mít o podíl Prahy a  Dopravního podniku zájem. 

Pragonet založila Praha v roce 1996. O čtyři roky později do společnosti vstoupil Deutsche Telekom, který uzavřel s městem smlouvu na získání podílu 34 procent navýšením  základního jmění a na koupi dalších 17 procent akcií. Za obě transakce dohromady zaplatil 25 milionů dolarů.

V roce 2001 vykázala společnost Pragonet růst zisku před zdaněním o 23 procent na 17,6 miliónu korun. Firma provozuje více než 240 km optických přenosových tras a poskytuje všechny druhy telekomunikačních služeb.

SOUL - Největší jihokorejský mobilní operátor SK Telecom Co zvýšil v prvním pololetí čistý zisk proti stejnému období minulého roku o 42 procent na 900 miliard wonů, tedy 770 milionů dolarů. Vděčí za to vyššímu počtu uživatelů a rostoucím příjmům z bezdrátových datových služeb, uvedla včera firma.

SK Telecom dodal, že mu k dobrým výsledkům pomohla i fúze s rivalem Shinsegi Telecomm Inc z ledna minulého roku. Pokud se spojení firem do čísel prvního pololetí zahrne, čistý zisk SK Telecom meziročně vzrostl o 48 procent. Vyšší počet uživatelů
zvýšil firmě podíl na trhu na 53,3 procenta na konci června z 52,8 procenta na konci března. 

Firma je tržní hodnotou druhou největší emisí v zemi. Podle analytiků není výsledková zpráva SK Telecom žádným překvapením. Akcie firmy sice včera klesly o 1,8 procenta, pak ale posílily o 1,1 procenta na 278 tisíc wonů díky obecně silnějšímu trhu. Investoři se více obávají plánů firem ze skupiny SK Group, které se chtějí od telekomunikační divize oddělit. SK Group, třetí největší konglomerát v Jižní Koreji, hodlá tento měsíc prodat aktiva v SK Telecom, aby získal hotovost a snížil zadlužení, připomíná agentura Reuters.