TELeKONOM: Deutsche Telekom chce vysílat fotbal...

... i když sám prodělává; o italského nejmenšího mobilního operátora Blu se zajímá tamní konsorcium Anthill; o bývalého internetového giganta Global Crossing není zájem.
FRANKFURT - Deutsche Telekom se zajímá o práva na přenosy německé fotbalové ligy přes internet a mobilní telefon. Informoval o tom včera mluvčí telekomunikačního gigantu s tím, že práva na internetový i televizní přenos Bundesligy zatím vlastní mediální skupina KirchMedia. Ta však v dohodnutém termínu za práva nezaplatila, proto se nyní fotbalová liga snaží najít nového zájemce.

Práva na televizní i internetové přenosy fotbalu se zatím prodávala dohromady v jednom balíčku. Kirch však nikdy internetových práv na přenos nevyužil. KirchMedia, televizní divize skupiny Kirch, se v roce 2000 dohodla, že zaplatí za vysílací práva platná do roku 2004 více než 1,5 miliardy eur. Proti dřívějšímu pětiletému kontraktu je to téměř dvojnásobná cena. Kirch však letos v dubnu vyhlásil bankrot a není schopný dále platit.

Oddělený prodej práv na vysílání přes internetový portál a mobilní telefony na jedné straně a televizí na druhé by znamenal výrazný posun v obchodech s právy na sportovní přenosy. Zájem o koupi televizních vysílacích práv nedávno vyjádřil mimo jiné kanál německé veřejné televize, dále Sportfive, tedy sportovní divize mediálního giganta Bertelsmann, a obchodník s vysílacími právy TeleMünchen. Ani jeden z nich však nechce zaplatit tak vysokou cenu, kterou platil Kirch. Deutsche Telekom se odmítl vyjádřit k otázce, v jaké fázi rozhovorů firma je a kolik by za vysílací práva nabídla, napsala agentura Reuters.

ŘÍM - Italské konsorcium Anthill připravuje nabídku na převzetí nejmenšího domácího mobilního operátora Blu. Tento krok může změnit plány prodeje této firmy po částech. Nabídku na Blu by měla skupina menších jihoitalských firem spolu s dosud nejmenovaným zahraničním partnerem předložit dnes, řekl včera agentuře Reuters předseda konsorcia Nicola Piccenna. Nabídka Anthill však může narazit na odpor vlády, která naznačila, že povolí prodej pouze držiteli licence k provozování mobilního spojení.

Blu je ovládána italskou Edizione Holding rodiny Benettonů a britskou BZ Group. Na prodej je firma od chvíle, kdy v říjnu 2000 nezískala licenci k provozování sítí třetí generace UMTS. Tento měsíc firma předložila plán, podle něhož by se aktiva skupiny rozdělila mezi hlavní italské konkurenty - TIM, Omnitel, Wind a nového operátora H3G, který vstoupí na trh až se sítí UMTS. Proti rozdělení Blu mezi konkurenci se však minulý týden postavila Evropská komise a vyzvala akcionáře, aby se více snažili o prodej jednomu partnerovi.

PRAHA - Nově sloučená telekomunikační společnost KPNQwest/GTS Czech loni vykázala dohromady tržby 2,3 miliardy korun, což je o 42 procent více než v roce 2000. Firma zároveň vykázala zisk před úroky, odpisy a zdaněním EBITDA 345 milionů korun, sdělila společnost.

V prvním čtvrtletí zvýšil operátor celkové tržby o 22 procent na 614 milionů korun a vykázal EBITDA 111 milionů korun. "Finanční situace mateřské KPNQwest N.V. nemá žádný přímý vliv na kvalitu poskytovaných služeb ani na finanční výsledky firmy v ČR," uvedl generální ředitel Milan Rusnák s tím, že česká pobočka hospodaří zcela samostatně. "Bez ohledu na to, kdo firmu vlastní, jsme na českém trhu vyvinuli zdravou konkurenceschopnou společnost," dodal.

Mateřská firma, nizozemská KPNQwest, nahromadila při budování evropské sítě optických kabelů pro přenos dat čistý dluh přes dvě miliardy eur a minulý týden požádala o soudní ochranu před věřiteli podle nizozemského zákona o bankrotu. S akciemi KPNQwest, které letos ztratily 90 procent hodnoty, amsterdamská burza zastavila obchodování. Firma je jedním z alternativních telefonních operátorů, kteří se dostali do problémů, když poptávka po telekomunikačních službách nesplnila přehnaná očekávání.

KPNQwet/GTS je největším tuzemským alternativním telekomunikačním operátorem. Vznikla letos na jaře sloučením firem GTS Czech a KPNQwest Czechia. Firma poskytuje hlasové, internetové a datové služby a nyní zaměstnává téměř 400 pracovníků.

FILADELFIE - Asijské společnosti Hutchison Whampoa a Singapore Technologies Telemedia (STT) ukončily jednání o koupi bankrotující americké telekomunikační společnosti Global Crossing Ltd., protože ani po čtyřech měsících se jim nepodařilo dosáhnout dohody ohledně ceny. Informovaly o tom včera asijské firmy ve společném prohlášení.

Global Crossing vyhlásil bankrot v lednu a oznámil, že povede rozhovory s potencionálními investory kvůli vysokorychlostní komunikační síti, která spojuje více než 200 měst v 27 zemích. Hutchison a STT podle jejich slov investovaly mnoho času, úsilí a zdrojů, aby dosáhly dohody s věřiteli Global Crossingu a bankami.

Došlo sice k pokroku v jednání, nepodařilo se však vyřešit některé velké rozdíly mezi stranami. Hutchison nabídl za 79 procent jmění americké firmy 750 milionů USD. Podle věřitelů však byla cena příliš nízká, protože podle nich jmění americké společnosti má hodnotu 22,4 miliardy USD. Obě asijské společnosti však odmítly zvýšit cenu, protože se neobjevila žádná jiná konkurenční nabídka.

Global Crossing se dostal do problémů kvůli dluhu 12,4 miliardy USD, tvrdé konkurenci, nadbytku vysokorychlostní síťové kapacity, nízké poptávce a klesajícím cenám. Účetní praktiky společnosti pak vyšetřují federální orgány. Firma zatím ještě funguje, ve snaze snížit náklady však uzavřela téměř 200 kanceláří, propustila tisíce lidí a snížila kapitálové výdaje.

Podle investorů je důvodem pro stažení nabídky od STT a Hutchison Whampoa spíše změna strategie než nezájem. Společnosti nyní nezvednou nabídku, ale počkají si, zda se objeví další seriózní zájemce a jakou cenu za jmění nabídne, napsala agentura Reuters.