TELeKONOM: Český Telecom se podaří prodat nejdříve za dva roky...

... tvrdí finanční analytici po krachu privatizace firmy; ten oficiálně potvrdil ministr financí Sobotka i privatizační poradce vlády, společnost J.P. Morgan; Sobotka chce Telecom prodat do konce funkčního období vlády; v rozporu s ministrovými tvrzeními prohlásili zástupci nizozemské KPN, že jednání o prodeji Telecomu pokračují; zkrachovalý americký WorldCom dosáhl částečného soudního vyrovnání a zachoval si tak naději na přežití.

PRAHA - Lepší podmínky pro prodej státní majority v Českém Telecomu přijdou podle analytiků za dva až tři roky. V případě ukončení současného privatizačního procesu není podle ekonomů rychlé vypsání nového tendru reálné, nové nabídky by byly pravděpodobně nižší kvůli negativnímu vývoji na telekomunikačním trhu.

Vláda podle Tomáše Gatěka z Atlantik FT nemá jediný důvod k rychlému prodeji firmy. Stát by měl podle něj nyní dát vedení Telecomu jasné zadání získat zbývajících 49 procent Eurotelu od společnosti Atlantic West, což je způsob, jak nejvíce zvýšit hodnotu společnosti. Pokud by však firma usilovala o koupi zbylého podílu v Eurotelu, zřejmě by podle Tomáše Vyskočila z Wood&Company neměla prostředky na výplatu vysoké dividendy, která by částečně zaplatila státu výpadek příjmu z privatizace.

Podle Libor Vinkláta z České spořitelny může po neúspěchu prodeje stát tlačit na výplatu dividendy. "Telecom by mohl okamžitě vyplatit osm miliard Kč, které má ve formě krátkodobého finančního majetku, což odpovídá dividendě 25 Kč na akcii," uvedl.

Podle ekonomů z Thames River Capital by firma mohla na dividendách vyplatit až téměř 30 miliard korun, tedy necelých 100 Kč na akcii. Vyskočil soudí, že v současnosti by si mohl Telecom dovolit vyplatit dividendu zhruba 40 korun na akcii. Vyšší dividenda až 100 Kč by připadala v úvahu v případě, že by firma plně využila dvacetimiliardový limit na emisi dluhopisů, dodal.

Odklad prodeje nebude mít dle ekonomů přímý vliv na postup liberalizace telekomunikačního trhu, který má ve svých rukou spíše Český telekomunikační úřad. Podle Vinkláta ale bude stát do doby prodeje stále sedět na dvou židlích. Chce totiž trh liberalizovat, tedy snižovat vliv monopolu ve prospěch konkurence, a současně prodat za co nejvyšší cenu. 

Privatizační poradce J.P. Morgan v úterý kvůli komplikacím vyloučil možnost dokončit prodej Telecomu konsorciu Deutsche Bank a TDC. Ministr financí Bohuslav Sobotka na dotaz ČTK krach privatizace potvrdil, ale zdůraznil, že ještě do konce volebního období chce Telecom zprivatizovat. 

Prodej Telecomu zřejmě ztroskotal na nedostatku financí Deutsche Bank na vyplacení státu, minoritního akcionáře TelSource a na nutnosti koupit 49 procent Eurotelu od konsorcia Atlantic West. Prodej od začátku komplikovaly dohody mezi státem a TelSource o srovnatelné prodejní ceně a možnost Atlantic West prodej Telecomu zablokovat.

PRAHA - Privatizace Českého Telecomu ztroskotala. Privatizační poradce J. P. Morgan v úterý kvůli komplikacím vyloučil možnost prodej firmy dokončit. "Lze to považovat za faktický konec privatizace," řekl ministr financí Bohuslav Sobotka včerejší Mladé frontě Dnes (MfD).

Jak deníku potvrdil Johannes Kinsky z J. P. Morgan, jednání ztroskotala na tom, že se nedokázala dohodnout kupující Deutsche Bank se současným akcionářem TelSource. Strategický partner Telecomu, konsorcium TelSource, jež původně měl prodávat akcie dohromady se státem, totiž s konečnou metodou prodeje odmítl souhlasit.

TelSource se nelíbila cena za výkup jeho 27 procent akcií. Jednání o prodeji do soboty podle listu komplikovala také dohoda s vlastníkem 49 procent Eurotelu - společností Atlantic West - o předkupním právu na 51 procent Eurotelu, jež vlastní Telecom. Americký investor by Eurotel mohl získat v případě změny vlastníka Telecomu. Tuto překážku, která vadila Deutsche Bank, se však podařilo vyřešit, dodává MfD.

PRAHA - Ministerstvo financí chce do 30. ledna příštího roku připravit pro vládu návrh, jak postupovat v případě privatizace Českého Telecomu. Ministr financí Bohuslav Sobotka včera konec privatizace potvrdil, ale zdůraznil, že ještě do konce volebního období chce Telecom zprivatizovat.

"V tuto chvíli zastávám stanovisko, že je zapotřebí firmu připravit na novou privatizaci, což patrně bude záležitost střednědobá, ale rád bych dosáhl toho, aby se ještě během tohoto funkčního období dosáhlo privatizace Českého Telecomu," řekl.

Strategický partner Telecomu, konsorcium TelSource, jež původně mělo prodávat akcie dohromady se státem, totiž s konečnou metodou prodeje odmítlo souhlasit. TelSource se nelíbila cena za výkup jeho 27 procent akcií. Sobotka dnes konec privatizace fakticky potvrdil, ale uvedl také, že má k dispozici pouze ústní informace o tom, že jednání mezi Deutsche Bank a TelSource skončilo neúspěšně. Ministr doplnil, že vláda již jednou lhůtu pro jejich dohodu o měsíc prodloužila a tudíž nyní nevidí důvod, aby ji znovu prodlužovala. "Poradce nám navíc ani prodloužit tuto lhůtu nedoporučuje," dodal.

Ministerstvo nyní podle něj očekává oficiální sdělení o tom, že nebude možné uzavřít smlouvu do 30. listopadu tak, jak to říká usnesení vlády. "Musím říci, že hlavní příčinou toho, proč ta privatizace nedopadla, je nedohoda mezi Deutsche Bank, TelSourse a Atlantic West tím, že Deutsche Bank měla připraveno k dispozici příliš malý objem prostředků k tomu, aby dokázala dodržet sliby, které dala vládě, a současně připravit dostatečně atraktivní nabídku pro minoritní akcionáře, zejména pro TelSourse, která má velmi silné postavení uvnitř Telecomu," řekl ministr.

AMSTERDAM - Nizozemská telekomunikační společnost KPN včera uvedla, že privatizace Českého Telecomu zatím neskončila. Vyvrátila tak tvrzení ministerstva financí, které se vyjádřilo v tom smyslu, že z privatizace sešlo. 

Podle sdělení mluvčího KPN Brama Oudshoorna pro agenturu Reuters nizozemská firma stále jedná se všemi zainteresovanými stranami, s vládou i dalšími. Česká vláda chtěla svých 51 procent akcií Telecomu prodat za 1,82 miliardy eur konsorciu Deutsche Bank a TDC.

NEW YORK - Americký soud v úterý schválil částečné vyrovnání v případu zkrachovalé společnosti WorldCom, na kterou podala žalobu Komise pro cenné papíry (SEC). Částečné urovnání sporu dává podle analytiků firmě WorldCom velkou šanci na vystoupení z bankrotové ochrany.

Komise obvinila firmu z akciových podvodů, podle dohody však firma slíbila, že se podobných aktivit v budoucnu zdrží. Případ v tuto chvíli tedy zůstane nadále otevřený a pokud firma nebude plnit to, co slíbila, může komise žádat zaplacení pokuty, uvedla agentura Reuters.

"Ukazuje se, že se firma posunula k mnohem příznivější pozici a nápravě minulých chyb," zdůvodnil rozhodnutí soudce Jed Rakoff. WorldCom souhlasila s tím, že její poradci zatím budou pracovat na revizi účetních praktik, zástupci firmy se však odmítli k obvinění z defraudace vyjádřit.

Vedení firmy slíbilo, že zavede povinná školení pro všechny zaměstnance, kteří se podílejí na zpracovávání účetních a dalších finančních výkazů. "To je velmi důležité opatření, které by mělo přispět k záchraně WorldCom," řekl James Owers, profesor financí na Georgia State University v Atlantě.

WorldCom stále čelí žalobám akcionářů, částečné urovnání mu však umožní splnit původní cíl, podle něhož by chtěl v polovině příštího roku vystoupit z bankrotové ochrany. Začátkem listopadu se vedení společnosti ujal bývalý šéf společnosti Compaq Computer Michael Capellas. Ten přišel z firmy Hewlett-Packard, která se po sloučení obou firem stala nástupnickou společností Compaq.