TELeKONOM: České telekomunikace budou muset srovnat krok s Evropou...

... protože to vyžaduje česko-evropský protokol o shodě průmyslových výrobků PECA; španělský operátor Telefónica Móviles zvýšil v prvním čtvrtletí výnosy o 85 procent na 287 milionů eur; Český Telecom v létě zlevní internet; framcouzský Sagem se dostal v prvním čtvrtletí do černých čísel, ale tržby mu stále klesají.
PRAHA - Protokol o shodě průmyslových výrobků PECA mezi Českou republikou a EU by se měl od příštího roku rozšířit na další sektory, například telekomunikace. "V současné době výrobky zahrnuté do PECA pokrývají zhruba 40 procent vzájemného obchodu, po rozšíření o další výrobky by to mělo být 60 až 70 procent," řekl včera předseda Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví Alexander Šafařík-Pštrosz.

Zjednodušení procedury při uvádění českých výrobků na evropský trh by se měly též od roku 2003 dočkat rádiová zařízení, zdravotnické prostředky, váhy, měřící přístroje jako plynoměry a vodoměry, hlukové směrnice, některé stavební výrobky a laboratorní praxe. Tím by se ČR měla vyrovnat Maďarsku, které právě díky telekomunikacím má zatím vyšší podíl obchodu s EU pod protokolem PECA.

PECA se zatím týká deseti výrobních oblastí, třeba strojních zařízení, výtahů, elektrické bezpečnosti nebo plynových spotřebičů a tlakových zařízení, pouze však českého původu. Nyní EU vyjednává s novými kandidáty podpis protokolu, například se Slovenskem, pobaltskými státy či Slovinskem, a to již bez omezení na domácí původ zboží.

EU nemůže akceptovat uzavření těchto protokolů před změnou smlouvy s ČR, prohlásil předseda. České orgány již čekají na příslušné požadavky unie, aby mohly zahájit schvalovací proces, který by měl být uzavřen koncem letošního roku. "Bude to výhodné pro české vývozce i dovozce," domnívá se Šafařík-Pštrosz.

ČR podle Ruuda van Enka z Delegace Evropské komise v ČR zavedla asi 90 procent sjednaných harmonizovaných evropských standardů. Podle Šafaříka-Pštrosze již dosáhla dokonce 98 procent, což je v podstatě konečný možný stav. "Další sjednocování v některých specifických oblastech, například potravinách, je stále požadováno," uzavřel van Enk.

MADRID - Čistý zisk největšího španělského mobilního operátora Telefónica Móviles vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku o 85 procent na 287 milionů eur. Oznámila to firma, kterou z 90 procent vlastní španělský telekomunikační gigant Telefónica.

Čistý zisk tak překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 237 milionů eur. Celkový počet klientů se zvýšil meziročně o 21 procent na 30,8 milionu osob.

Tržby společnosti vzrostly o 16,6 procenta na 2,26 miliardy eur a zisk před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) se zvýšil o 22 procent na 916,6 milionu. Poměr provozních nákladů k tržbám tak zůstal na předchozích 61 procentech.

Tržby španělské divize firmy, která se na celkových příjmech podílí zhruba 70 procenty, vzrostly o 21 procent na 1,57 miliardy eur. Příjmy z datových služeb vzrostly o 55 procent a podílely se tak 15 procenty na celkových tržbách divize, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Český Telecom bude v červenci a srpnu nabízet ke svým cenovým programům služby zlevněného připojení na internet. Ty umožní připojení přes telefon k internetu na 20, respektive 40 hodin měsíčně za poloviční cenu. Nabídka se však bude týkat pouze připojení v době slabého provozu od 18:00 do 6:00, víkendů a volných dnů, sdělil mluvčí firmy Vladan Crha.

Nabídku nebudou moci využít uživatelé programu Home Mini. SLužby bude firma nabízet pro zúčtovací období začínající v červenci a srpnu. Cena dvacetihodinového programu 10+10 je 180 korun a 40hodinového 20+20 dvojnásobek.

Telecom se v poslední době potýká s výrazným poklesem výnosů z hovorného, a proto zahájil akce na zvýšení využívání pevných linek. Od května do konce července například nabízí po deseti provolaných minutách mimo špičku dalších deset minut volání zdarma.

Výnosy z hovorného v 1. čtvrtletí klesly o 33 procent na čtyři miliardy korun, naopak výnosy z datových služeb a ostatní telefonie rostly o 23 procent na 1,6 miliardy Kč. Internetová volání se na celkem provolaných minutách v síti Telecomu podílejí zhruba 40 procenty.

Telecom provozuje zhruba 3,76 milionu pevných linek. Oproti jaru loňského roku to znamená pokles zhruba o dvě procenta. Firma se potýká i se silnou konkurencí mobilních operátorů, kteří mají v České republice zhruba 7,5 milionu klientů.

PAŘÍŽ - Francouzský výrobce elektronických a telekomunikačních zařízení Sagem se v prvním čtvrtletí i přes pokles tržeb dostal do černých čísel a další růst očekává i ve druhém čtvrtletí. Hrubý provozní zisk v období leden až březen činil 51,3 milionu eur, oznámila včera firma.

Společnost v minulém roce nezveřejnila čtvrtletní výsledky hospodaření, v prvním pololetí však měla provozní ztrátu 48,6 milionu eur. Čistý zisk společnosti činil v letošním prvním čtvrtletí 4,4 milionu eur, zatímco v prvním pololetí minulého roku byla firma ve ztrátě 257,2 milionu eur. Obrat se v prvním čtvrtletí snížil na 592 milionů eur z 627,6 milionu v období leden až březen 2001.

Tržby divize obranné techniky se zvýšily o 14,1 procenta, firmě se však nepodařilo vyvážit pokles obratu telekomunikační divize o 14,9 procenta. Během prvního čtvrtletí Sagem prodala 1,17 milionu mobilních telefonů a stále doufá, že do konce roku prodá sedm milionů mobilů. Ve druhém kvartálu firma počítá s mezičtvrtletním růstem tržeb o deset procent.

Sagem je významným evropským výrobcem mobilních telefonů, které kompletuje také v Česku. Společnost Sagem ČR, dceřiná společnost francouzského koncernu, začátkem minulého roku zkolaudovala závod na výrobu mobilních telefonů v Kladně. Kapacita závodu má podle projektové dokumentace činit 16 000 mobilních přístrojů denně, což je zhruba 3,5 milionu kusů ročně.