TELeKONOM: Bruselu se nelíbí Berlusconiho zlatá akcie v Telecomu Italia...

.... francouzský Alcatel očekává napřesrok zhoršení své pozice na trhu s mobilními telefony; americký Sprint je naopak optimistický, protože se mu podařilo snížit provozní náklady; Deutsche Telekom bude kvůli velkým dluhům prodávat telekomunikační věže a stožáry.

MILÁN/BRUSEL - Evropská komise zvažuje, zda nepodnikne právní akci proti Itálii za vlastnictví zlaté akcie v telekomunikační společnosti Telecom Italia. Informoval o tom včera mluvčí Evropské komise Jonathan Todd. Italský případ s vlastnictvím zlaté akcie není jediný. Evropská komise zkoumá několik případů, kdy vlády členských zemí mají v držení zlatou akcii v privatizovaných firmách. Evropský soudní dvůr totiž v červnu ostře zavrhl tuto praktiku při jednom ze soudních řízení, majícím váhu precedentu.

Italská vláda prodala v pondělí po více než pěti letech od zahájení privatizace svůj zbývající 3,5procentní podíl v bývalém státním monopolu Telecom Italia za více než 1,43 miliardy eur. Ponechala si však zlatou akcii, která jí poskytuje právo intervenovat ve věcech týkajících se řízení společnosti. Italský ministr spojů Maurizio Gasparri v úterý dodal, že vláda zvažuje možnost vzdát se vlastnictví zlaté akcie, napsala agentura Reuters.

PAŘÍŽ - Francouzský výrobce telekomunikačního zařízení Alcatel očekává v příštím roce zhoršení situace na trhu. Firma vydá nové obligace směnitelné za akcie v hodnotě 820 milionů eur. Oznámení společnosti překvapilo investory a poslalo akcie dolů o 15,6 procenta. 

Nová emise tříletých obligací bude směnitelná za nové i současné akcie firmy. Firma dodala, že tento krok jí má zabezpečit pružnost při správě aktiv v době, kdy bude financovat restrukturalizaci. Společnost současně oznámila, že v posledním čtvrtletí letošního roku očekává ve srovnání s předchozím čtvrtletím růst tržeb o 20 procent. Na provozní úrovni by se měla ocitnout blízko bodu zvratu, tedy hranice oddělující zisk od ztráty. V příštím roce však počítá se zhoršením situace. "Předběžné hodnocení výhledu trhu pro rok 2003 potvrdilo věrohodnost dalšího  zhoršení proti roku 2002," uvádí se v prohlášení společnosti.

Alcatel v poslední době kvůli prudkému propadu poptávky v telekomunikačním odvětví propustil desítky tisíc zaměstnanců. Firma vyjádřila důvěru, že se jí podaří splnit veškeré své finanční povinnosti, napsala agentura Reuters.

NEW YORK - Americká telekomunikační společnost Sprint Corp. čeká v posledním čtvrtletí tohoto roku i v příštím roce příznivější výsledky hospodaření. Slabou poptávku a tlak na ceny spojovacích služeb na dlouhé vzdálenosti i mobilních a datových služeb se totiž podařilo vyrovnat snížením nákladů, uvedla včera firma. 

Letošní zisk společnosti se má pohybovat mezi 1,35 až 1,37 dolaru na akcii proti 1,33 USD na akcii odhadovaným analytiky. Nejvýznamnější divize FON Group má v posledním čtvrtletí tohoto roku skončit se ziskem 37 až 39 centů na akcii při tržbách 3,7 miliardy dolarů. Analytici dotazovaní agenturou Thomson First Call očekávají zisk pouze 36 centů na akcii. Zisk divize FON, která zahrnuje aktivity v oblasti dálkového spojení, místního telekomunikačního spojení a datových služeb, má vyvážit ztráty mobilní divize PCS. V příštím roce se zisk FON Group má pohybovat v rozmezí 1,40 až 1,45 dolaru za akcii. Příjmy však mají mírně klesnout na 15 miliard z 15,2 miliardy USD v roce 2002. Výsledek je však stále příznivější, než odhady analytiků, kteří čekají zisk 1,38 dolaru na akcii při příjmech 14,9  miliardy USD.

Sprint je třetí největší telekomunikační společností v USA, která zprostředkovává hovory na dlouhé vzdálenosti. Stejně jako její konkurenti zažívá v poslední době prudký pokles, protože velká část zákazníků přesouvá svůj zájem k mobilním telefonům a elektronické poště.

Oznámení přichází den poté, co Sprint oznámila, že plánuje snížit počet zaměstnanců o 2100, což představuje asi tři procenta celkové pracovní síly. Minulý měsíc firma propustila 1600 zaměstnanců v mobilní divizi PCS. Jako důvod  těchto opatření označila snahu vyrovnat se lépe s poklesem v odvětví, napsala agentura Reuters.

FRANKFURT - Německý operátor Deutsche Telekom hodlá v příštím roce prodat telekomunikační věže a stožáry v hodnotě až čtyř miliard eur, aby tak snížil vysoké zadlužení. Oznámily to včera zdroje blízké jednání s tím, že jde o více než 15.000 stanic, a to od stožárů na okrajích silnic po budovy, jako je například televizní věž Asparagus ve  Frankfurtu.

Deutsche Telekom v minulém roce vyčlenil své stanice s anténami, které se používají pro přenos televizních signálů a hovorů z mobilních telefonů, do samostatné firmy s názvem Deutsche Funkturm. Analytici odhadují hodnotu této divize na dvě až čtyři miliardy eur.

Podle zdrojů je poradcem pro prodej divize investiční banka Morgan Stanley. Společnost Deutsche Telekom, která dříve uvedla, že hledá pro divizi Deutsche Funkturm strategického partnera, se ke zprávě odmítla vyjádřit.

Deutsche Telekom se hodlá zbavit neklíčových aktiv až za 8,5 miliardy eur, aby snížil svůj dluh dosahující 64 miliard eur. Minulý týden uvedla firma na trh deset procent internetové divize T-Online International a získala tak 732 milionů eur. Šlo o jednu z největších jednorázových nabídek akcií na německém trhu v tomto roce.

Společnost ohlásila plány na prodej kabelových aktiv za dvě miliardy eur a doufá v získání dvou až čtyř miliard eur z prodeje nemovitého majetku. Deutsche Telekom rovněž podle středeční zprávy zdrojů z odvětví pověřil Deutsche Bank, aby prodala jeho vydavatele telefonních seznamů DeTeMedien, čímž by mohl získat až miliardu eur, napsala agentura Reuters.