Ballmer není spokojen s tržním podílem WP7 na trhu.

Ballmer není spokojen s tržním podílem WP7 na trhu. | foto: static.guim.co.uk

Telefony s Windows Phone 7 nejdou na odbyt, postěžoval si Ballmer

  • 69
Operační systém Windows Phone 7 se o přízeň uživatelů uchází již téměř tři čtvrtě roku. Výsledky ale prozatím nejsou zdaleka takové, jak si počítačový gigant naplánoval a v jaké doufal. Nespokojenost vyjádřil i Steve Ballmer, šéf Microsoftu.

Z posledních statistik agentury comScore, která každý měsíc sleduje prodeje telefonů na území USA, vyplývá, že se tržní podíl mobilního systému Microsoftu propadl na nevalných 5,8 %.

V listopadu, kdy Windows Phone 7 startovala, přitom stará Windows Mobile 6.5 stačila ukrojit 9% podíl. To znamená, že nyní mobilní Windows v USA ukusují z pomyslného koláče o 35 % méně, což není dobrý výsledek. A netěší pochopitelně ani šéfa společnosti Steva Ballmera, který v rozhovoru přiznal, že zájem o WP7 není takový, jak si představoval. "Tržní podíl Windows Phone 7 už není velmi malý, je velice malý," uvedl doslova.

Jedním dechem však dodal, že již brzy bude znát velký pokrok a telefony s Windows Phone 7 udrží tempo s konkurencí. Na mysli má očekávanou velkou aktualizaci Mango, která systém pravděpodobně přejmenuje na Windows Phone 7.5. Hodně si firma slibuje od strategického partnerství s finskou Nokií, která by mohla přilákat široké spektrum uživatelů.

Provozní ředitel Microsoftu tyto plány upřesnil. Prodat 100 milionů nokií s Windows Phone 7 během jediného roku je velmi ambiciózní plán a naplnit jej byť ze čtvrtiny nebude jednoduché.

Současné WP 7 přístroje jsou hardwarově zastaralé

Důvody neúspěchu lze hledat nejen v systému, který vzhledem k velkým proměnám míří na jinou cílovou skupinu.

Aktuální telefony s WP7 jsou si také až příliš podobné. Všechny běží na stejné čipové sadě a nebýt HTC 7 Pro, v nabídce jsou jen placky s velkým displejem. Telefony s Androidem jsou dnes výbavou již o dvě třídy výš, nejlepší se pyšní dvoujádrovými procesory. Pokud Microsoft chce citelně zvýšit odbyt telefonů se svým systémem, bude muset přijít, spolu s omlazenou verzí systému, i lepší výbava.

O dalším směrování Windows Phone 7 rozhodne právě odezva na nástup velké aktualizace Mango. I kdyby ale bylo její přijetí vlažné a prodeje WP7 telefonů se nijak závratně nezvýšily, Microsoft má v segmentu mobilních telefonů zajištěn stálý příjem z licenčních poplatků.

Nově chce po Samsungu 15 dolarů za každý mobil s Androidem. Jen za model Galaxy S II by tak korejský výrobce Microsoftu odvedl 45 milionů dolarů. Microsoft tak podle nedávných zpráv inkasuje na těchto poplatcích víc než za prodej licencí Windows Phone 7. To však nic nemění na faktu, že softwarový gigant chce se svým systémem na poli chytrých telefonů obstát.