Jedním z nejvýraznějších trendů letošního kongresu WMC v Barceloně byly skutečně nezvyklé telefony. Volat totiž už brzy budeme přímo z náramkových hodinek. Idea telefonování prostřednictvím hodinek není úplně nová, James Bond měl ve filmu Špion, který mě miloval v hodinkách dokonce telex (čtěte: Jak telefonoval Agent 007. Kompletní průvodce sérií). Ostatně už dnes se dají běžně koupit telefonující hodinky od různých čínských výrobců, a to dokonce i na českém trhu.
Na praktickou realizaci u výrobců z velké pětky jsme si ale museli počkat, jednou z prvních vlaštovek byly hodinky LG představené loni na CommunicAsia (čtěte: Telefonující hodinky, nové komunikátory Asus a další – střípky z CommunicAsia 2008). Nicméně letos je všechno jinak a dva hlavní korejští výrobci naznačili, že telefonující hodinky jsou pevnou součástí jejich plánů. K vidění byly hned na třech různých stáncích, což naznačuje, že jich bude přibývat.
|
Příjemnější rozměry a Bluetooth
Hlavním důvodem, proč je to letos s mobilem v hodinkách nadějnější, je fakt, že designéři konečně pochopili, že nikdo nechce na zápěstí nosit mobil. Současné modely se už konečně podobají hodinkám, a navíc slušně vypadajícím. Drtivá většina představených novinek navíc nabídne kromě klasického hlasitého telefonu i Bluetooth. To telefonování výrazně zpříjemňuje.
I do "mobilohodinek" pronikl fenomén dotykových displejů. Právě to umožnilo, že přístroje se navenek mnohem víc podobají právě hodinkám. Není už totiž nutné řešit umístění klávesnice či dalších ovládacích tlačítek. Všechny přístroje bez výjimky pochopitelně slouží i jako běžné hodinky. Jen u nich musíte myslet na dobíjení, stand-by čas se pohybuje v řádu dní.
Samsung, historie za sklem
Samsung se chtěl pochlubit tím, že právě on stál u zrodu prvního mobilu v hodinkách. Jeho první model se zrodil ještě v minulém století, ale byl určen pouze pro korejské sítě CDMA. Nepodporoval tedy normu GSM. Moci porovnat předloňský model mobilu v hodinkách s tím úplně prvním je rozhodně zajímavé.
Bohužel pouze za vitrínou byl k vidění i letošní model označený GT-S1100, který je rozhodně velkým skokem kupředu z designového hlediska. Přestože šlo podle všeho o funkční vzorek, Samsung nikde neuvádí žádné podrobnější technické informace. Rozhodně je to ale model, který se na ruce konečně nosit dá.
LG - barvy podle libosti
Množství variant, které předvedl na stánku druhý z hlavních jihokorejských výrobců LG, naznačuje, že to s mobily v hodinkách myslí skutečně vážně. K vidění bylo totiž několik designových variant a podle všeho i několik úrovní výbavy. Bohužel, stejně jako u Samsungu, k většině z nich chyběly technické informace.
Víc informací bylo aspoň k vlajkovému modelu celé hodinkové kolekce s označením GD910. Tomu byl věnován dokonce prostor na hlavní tiskové konferenci. Je to totiž jeden z prvních modelů s podporou videohovorů. Aby to generální ředitel LG Skott Ahn demonstroval dostatečně efektivně, zavolal přímo Stevu Ballmerovi z Microsoftu.
Hodinky jsou vybaveny 1,43" dotekovým displejem, který dokáže zobrazit 262 tisíc barev a pracuje v rozlišení 128 x 160 bodů. Interní paměť má kapacitu 2 GB a pro videohovory je k dispozici BGA kamera. Hodinky LG GD910 podporují americké i evropské frekvence (850/900/1800/1900 MHz) a zvládnou i 3G včetně HSDPA (7,2 Mb/s).
Pro propojení s počítačem lze použít dodávaný USB kabel, který lze použít i pro synchronizaci adresáře. Telefon kromě hovorů podporuje i SMS, nezvládne ale ani MMS zprávy, což je možná škoda. Celý přístroj má akceptovatelné rozměry pro mužskou ruku – 61 x 39 x 13,9 mm. Váhu specifikace neuvádí, ale hodinky na ruce nevadily. Energii dodává Li-Ion baterie s kapacitou 510 mAh.
Díky Bluetooth lze z hodinek pohodlně telefonovat, přičemž nechybí ani podpora hlasového vytáčení. Pro snadnější práci se SMS je naopak k dispozici funkce text-to-speech umožňující nechat text nahlas přečíst. K dispozici je bohužel zatím jen korejština a angličtina. K výbavě hodinek patří hudební přehrávač či jednoduchý kalendář.
Na evropský trh by měly hodiny LG GD910 dorazit ve druhé polovině letošního roku. Podle všeho by neměly minout ani český trh. Zástupci českého LG ale nebyli schopni blíže specifikovat datum, dá se tedy očekávat, že na nás dojde řada až příští rok.
Hyundai - konzervativní jen na první pohled
Se svým konceptem přispěchal i Hyundai Mobile, který zřejmě chce v Evropě znovu nabrat dech. Číselná podobnost s LG (MB-910) je spíše náhodná, Hyundai totiž přichází s hodinkami na první pohled velmi konzervativními. Jako jediné v Barceloně nabídnou totiž hodiny s římskými číslicemi a koženým řemínkem. Díky tomu vypadají opravdu docela pěkně.
K ovládání je k dispozici teleskopická tužka, která se ukrývá v horní části řemínku. Základní ovládání hodinek lze ale zvládnout prstem. Hodinky jsou vybaveny 1,5" displejem pracujícím v rozlišení 132 x 176 bodů při 65 tisících barev. Oproti LG nabídnou pouze klasické hlasové hovory. Na druhou stranu ale kromě SMS zvládnou i MMS.
Bluetooth se dá použít nejen pro telefonování (Bluetooth headset je součástí dodávky), ale i pro spojení s počítačem. Pak mohou hodinky sloužit i jako modem, bohužel podporují pouze GPRS připojení. Telefonní seznam pojme 300 položek. Ve výbavě je opět MP přehrávač, ale i stopky, budík, převodník měn, kalkulačka a jednoduchý e-mailový klient.
Vnitřní paměť má kapacitu 128 MB a pojme 300 SMS či MMS zpráv. Se standardní Li-Ion baterií s kapacitou 400 mAh vydrží hodinky ve stand-by režimu až 70 hodin, případně 3 hodiny hovoru. Zajímavostí je, že v dodávce jsou dvě baterie. Hodinky jsou mírně větší než LG, mají rozměry 58 x 44 x 16 mm, váží ale příjemných 58 gramů. Na ruce sedí poměrně dobře a na první pohled se od běžných hodinek nijak neliší.