Používání mobilu v těhotenství je podle nové studie výrazně škodlivé

Používání mobilu v těhotenství je podle nové studie výrazně škodlivé | foto: Profimedia

„Telefonující“ nenarozené děti prý mají častěji poruchy chování

  • 9
Vědci tvrdí, že našli důkaz o vysoké škodlivosti mobilních telefonů pro ještě nenarozené děti. Pokud jejich matky v těhotenství telefonují pravidelně, zadělávají prý svým potomkům na poruchy chování.

Kontroverzní studie vznikla v Los Angeles. Podle jejích výsledků děti matek, které pravidelně během těhotenství používaly mobilní telefony, byly o 40 procent častěji postiženy poruchami chování. Rovněž tak děti, které byly vystaveny působení mobilního telefonu jako velmi malé, měly později větší "šanci" na problémy s chováním.

Děti, u nichž se zkombinovalo obojí, tedy časté telefonování těhotné matky i vystavení vlivu telefonů po narození a v raném dětství, podle studie trpěly později poruchami chování s dokonce o 50 procent větší pravděpodobností.

Dr. Leeka Kheifets z University of California v Los Angeles zkoumal se svým týmem informace o 28 000 sedmiletých dětech a jejich matkách, těhotných mezi lety 1996 a 2002. Tyto informace byly součástí velké dánské studie. Odborníci ovšem výsledky doktora Kheifetse kritizují, podle mnoha z nich stojí studie takzvaně "na vodě" a neposkytuje pro kontroverzní teorii žádné přímé důkazy.