Viceprezident Messengeru si myslí, že telefonní čísla už nebudou potřeba

Viceprezident Messengeru si myslí, že telefonní čísla už nebudou potřeba | foto: Facebook

Telefonní čísla budou již letos zbytečná, tvrdí Facebook

  • 246
V letošním roce se schyluje k velkým změnám. Údajně už brzy budou telefonní čísla minulostí. Myslí si to viceprezident oddělení Messengeru David Marcus.

Klasické telefony, které umějí pouze telefonovat a psát SMS, se pomalu vytrácejí. A podle viceprezidenta komunikačního nástroje Messenger Davida Marcuse se s těmito klasickými telefony vytrácejí i SMS a telefonování takové, jak je známe. A to kvůli mobilům, které mají daleko více schopností než telefony před několika lety. Třeba to, že podporují Messenger od Facebooku, který umí volání i SMS daleko lépe, a vystačí si pouze s připojením k internetu.

Ano, toto novoroční poselství jednoho z klíčových lidí ve Facebooku je v podstatě jedno velké self-promo, ovšem na rozdíl do jiných služeb ho Facebook může podpořit celkem přesvědčivými čísly. Jeho Messenger totiž překročil hranici 800 milionů aktivních uživatelů měsíčně. A stále roste.

Messenger totiž už dávno není jen mobilním „kecálkem“, vedle posílání zpráv už zvládá i hovory, videohovory, sdílení lokace, zasílání peněz a další. Navíc ani není potřeba k jeho využití mít účet na Facebooku, Messenger lze používat i jako zcela samostatnou aplikaci. Vše bez potřeby znát číslo druhého člověka, stačí pouze jeho jméno. Nutnost připojení k internetu je samozřejmostí.

Kdo jiný by si také mohl dovolit říci něco podobného než právě Facebook. Ten nejen že vlastní Messenger, ale také WhatsApp, tedy podle posledních dat nejpoužívanější aplikaci na posílání zpráv na světě. Ta překonala hranici 800 milionů aktivních aplikací už v srpnu loňského roku. Konkurenci má tak v podstatě pouze v aplikacích jako QQ Mobile nebo WeChat, které ale slouží primárně pro asijský region. Oproti tomu služby jako Skype, Viber či Line proti těmto číslům zůstávají výrazně pozadu.

WhatsApp taktéž redukuje telefonní číslo do podoby, že k němu váže jméno vlastníka profilu. Oproti Messengeru je však v tomto případě telefonní číslo primárním identifikátorem k nalezení vašeho kontaktu. Facebook chce „zabít“ telefonní číslo, přestože vlastní a spravuje nejpoužívanější komunikační službu, která je na telefonních číslech závislá.

Je také paradoxem, že právě Facebook tlačí na své uživatele, aby ke svému účtu (ten, který používají pro samotnou sociální síť) přidali také své telefonní číslo, čímž docílí jeho lepšího zabezpečení.

Jsme tak zvědaví, zda se nejpoužívanější sociální síť na světě skutečně v roce 2016 zaváže k boji proti zastaralým telefonním číslům. Anebo jde jen o hodně nadsazené přání viceprezidenta Messengeru, který tím chce docílit, abychom si všichni psali a volali pouze pomocí této aplikace. Už jen kvůli výše zmíněným rozporům sázíme spíše na druhou možnost.