Infolinka 1188

Infolinka 1188 | foto: www.1188.cz

Telefónica omezila informace o číslech. Doporučuje mnohem dražší linku

  • 278
„Volají nás, potřebují čísla,“ naléhavě sděluje v úvodu reklamního spotu dlouhovlasý agent s číslem 88 na prsou svému kolegovi s jedenáctkou. Vzápětí osedlají dodávku a vyrážejí na pomoc. Telefonní operátor Telefónica O2 tak propaguje svoji informační linku 1188, kterou označuje jako „číslo na všechna čísla“.

Její agenti – operátoři, kterých je dohromady 150, prý dokáží zjistit téměř vše. Podle internetových stránek firmy pro ně není problémem dohledat ani to, jak se jmenují Sněhurčini trpaslíci.

V posledních týdnech však na číslo, kam stojí hovor z pevné linky nejméně 33 korun, začínají odkazovat i operátoři z tradiční linky 1180, která za necelých pět korun podává informace o telefonních číslech.
Donedávna vám operátor na jedno zavolání sdělil tři čísla, od začátku července však dostanete jenom jednu odpověď.

„Využijte linku 1188, tam můžete získat až patnáct kontaktů,“ sdělila operátorka redaktorovi MF DNES, který žádal dvě telefonní čísla. Jako druhou možnost poradila, ať zavolá ještě jednou.

Cenu zjistíte pouze na internetu

O tom, že jeden hovor z pevné linky na linku 1188 je téměř sedmkrát dražší, se nezmínila. O ceně mlčí také televizní spot, stejně jako nahrávka, která zazněla po vytočení klasických informací. Údaje lze najít pouze na internetových stránkách operátora. Problém se týká především hovorů z pevné linky, při volání z mobilních sítí se rozdíl pohybuje v řádu korun.

Podle čtenáře, který MF DNES na problém upozornil, se volající nedozvěděl cenu za dražší hovor ani minulý měsíc, kdy začala Telefónica na omezení počtu vyhledaných kontaktů upozorňovat. „Lze předpokládat, že k hlavní vlně protestů zákazníků dojde, až jim začnou docházet vyúčtování za poskytnuté služby,“ míní čtenář, jehož jméno má redakce k dispozici.

Podle vyjádření Telefóniky bylo omezení počtu zodpovídaných dotazů nezbytné „pro to, aby i nadále mohla nabízet přesné a aktualizované informace a kvalitní osobní přístup“.

Úřad může regulovat pouze cenu

Mluvčí firmy Martin Žabka tvrdí, že změnu si vyžádaly také „rostoucí provozní náklady na nábor, přípravu a školení zaměstnanců i náklady na aktualizaci databází“. Telefónica nemohla zvýšit cenu, kterou u této služby reguluje Český telekomunikační úřad, proto omezila množství zodpovídaných dotazů.

„Úřad svým rozhodnutím nestanovil počet čísel, která mají být zákazníkovi sdělena,“ potvrdil Michal Křižka, který v ČTÚ šéfuje odboru regulace sítí a služeb elektronických komunikací. Operátor se netají tím, že by do budoucna rád přivedl zákazníky k tomu, aby dávali přednost právě dražší lince, která stojí podobně jako obdobná asistenční služba na čísle 1183, již provozuje T-Mobile.

„Hlavním sdělením naší kampaně je: Když potřebujete telefonní číslo, volejte 1188,“ uvedl Žabka. Většina lidí zatím ale točí staré číslo. Podle mluvčího zodpoví linka 1180 denně přes třicet tisíc dotazů, 1188 pak jen několik tisíc.

Obě linky přitom pracují s obdobnou databází telefonních kontaktů, deviza asistenčního čísla spočívá především v řadě doplňkových služeb, jako jsou informace o jízdních řádech, dopravních uzavírkách či výběru hotelu v požadovaném městě. Jak ale přiznává sama Telefónica, zákazníci se i na dražší lince nejčastěji dožadují informace o telefonních číslech.

Linka 1180 nahradila před sedmi lety původní informační čísla 120 a 121. Zpočátku stála služba dvě koruny za hovor, následně se cena zvedla na stávající 4,76 Kč za minutu včetně DPH a zavedlo se omezení na tři telefonní čísla. Číslo 1188 zákazníci Telefóniky původně vytáčeli pod názvem Eurotel, později O2 Asistent. Se sloganem Číslo na všechna čísla přišla firma v polovině letošního února.