Do oblak ano, do země ne. Za přecházení ulice při používání smartphonu možná hrozí na Tchaj-wanu pokuta

Do oblak ano, do země ne. Za přecházení ulice při používání smartphonu možná hrozí na Tchaj-wanu pokuta | foto: Profimedia.cz

Vymysleli pokuty pro chodce, kteří civí do mobilu. Mají platit 200 korun

  • 19
Úřady na Tchaj-wanu uvažují o tom, že by zavedly pokutu pro nepozorné chodce. Za upřený pohled do displeje mobilního telefonu by mohl chodec vyfasovat pokutu v přepočtu asi 200 korun. Pokuta by mohla být udělena, pokud chodec bude takto nepozorným způsobem přecházet ulici.

Tchajwanští zákonodárci zvažují zavedení nové pokuty pro chodce. Vede je k tomu údajně alarmující počet případů, kdy nepozorné chodce srazí při přecházení silnice automobil. K této nepozornosti prý nejčastěji vede to, že chodci nevěnují pozornost při přecházení provozu okolo sebe a namísto toho hledí do displeje svého smartphonu.

Na Tchaj-wanu je přes 14 000 000 uživatelů mobilního internetu a zákonodárci tvrdí, že mnozí z nich se na této službě stávají doslova závislí. Displeji smartphonu se věnují téměř neustále a to i při přecházení ulice. Otázkou je, zda zhruba desetidolarová pokuta (média hovoří o čísle v amerických dolarech, výše pokuty v tchajwanských dolarech není jasná) je tím pravým opatřením, které má chodce k pozornosti přimět.

Riskovat život nepozorným přecházením v ulicích přeplněné metropole Tchaj-peje totiž zní jako dostatečně špatný nápad. A pokud mají tamní obyvatelé opravdu takto špatné návyky, mírná pokuta na nich asi jen tak něco nezmění. Podle průzkumu tchajwanského serveru Apple Daily však asi 80 % obyvatel uznává, že je taková represe vůči nepozorným chodcům nutná.

Světová média i širší veřejnost však většinou nesouhlasí. Jestliže je riskantní přecházení přes silnici na Tchaj-wanu opravdu takovým problémem, nepozorným chodcům spíš než pokuta pomůže pořádná osvětová kampaň. Represe by v tomto případě měly nastupovat až v poslední řadě. V rámci návrhu nové pokuty se také nehovoří o konkrétních číslech nehodovosti či úmrtnosti chodců pod koly automobilů. Už vůbec pak není zveřejněna korelace mezi nárůstem uživatelů mobilního internetu a nehod chodců s automobilem. Zatím to tedy vypadá, že si tchajwanští zákonodárci prostě vymysleli další pokutu.

Podobné pokusy už proběhly v minulosti v USA, avšak neuspěly. Různá americká města se pokoušela zavádět vyhlášky, které by umožnily pokutovat nepozorné chodce. Zatím však v žádném z případů města neuspěla a podobná pravidla neplatí. A to navzdory tomu, že například studie Ohio State University ukázala, že počet zranění při chůzi při používání mobilního telefonu mezi lety 2005 až 2010 stoupl dvojnásobně. Většina podobných pokusů naráží především na to, že jde jen velmi špatně definovat onu nepozornost chodce. Nad tím se také pozastavují kritici tchajwanského návrhu.