Čtvrtá generace Samsung Galaxy Tab

Čtvrtá generace Samsung Galaxy Tab | foto: Ondřej MartinůMobil.iDNES.cz

Vyzkoušeli jsme „lidové“ tablety podle Samsungu

  • 3
Rozšíření nabídky tabletů značky Samsung přineslo levnější modely Tab 4 ve třech velikostních provedeních – 7, 8 a 10 palců. V rámci nabídky Samsungu jsou tyto tablety s cenou od 5 do 10 tisíc korun lidové, s ohledem na konkurenci to však vyloženě levné přístroje rozhodně nejsou.

Nabídka tabletů Samsung je v tuto chvíli orientována spíše na náročnější uživatele. Můžeme v ní totiž nalézt převážně prémiové tablety, jako jsou modely Tab S či Note 10.1, nebo ještě o něco dražší Note PRO. Všechny tyto modely se prodávají za cenu přesahující deset tisíc korun, u posledního jmenovaného se dostaneme i nad dvacet tisíc.

Co tedy zbývá pro méně náročné uživatele? Pro ty má Samsung řadu Tab 4, která sice neoplývá špičkovou výbavou, nicméně i tak nabídne poměrně zajímavé parametry. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy ani tyto „lidové“ tablety nemají zrovna nejnižší cenovky, obzvláště při porovnání s konkurencí. 

Vzhled a konstrukce – Snaha napodobit Galaxy S5

Samsung opět přizpůsobuje design tabletů tak, aby kopíroval podobu top modelů značky. V tomto případě ale série Tab přeskočila generaci, neboť ta předchozí, třetí, se hlásila k designové podobě modelu Galaxy S3. Nyní jsme u pořadového čísla čtyři, nicméně tablety už připomínají spíše model Galaxy S5.

Tablety jsou tak o poznání hranatější a textura na zadním krytu těla má připomínat kůži, stejně jako tomu je u mobilní předlohy. I kontextová tlačítka pod displejem už přejímají design páté mobilní generace a jinak tomu není ani u vzhledu prostředí.

Samsung Galaxy Tab 10.1 ve WiFi variantě.
Samsung Galaxy Tab 8.0 v LTE variantě.

Rozložení ovládacích prvků je na sedmipalcové a osmipalcové variantě totožné, liší se pouze tloušťka obou modelů – 9 mm oproti 8 mm. Nicméně Tab 4 8.0 tento rozdíl dorovnává skutečností, že jeho čočka fotoaparátu je lehce vystouplá nad zadní plochu, kdežto u sedmipalcové varianty je zapuštěná do těla a téměř nevyčnívá.

Tab 4 10.1 spojuje tenčí tloušťku a méně vystouplé krycí sklo fotoaparátu. Velkým rozdílem dvou menších variant oproti desetipalcové je reproduktor. U 7.0 a 8.0 najdeme pouze malý na zadní části, 10.1 disponuje dvěma většími po stranách obvodového rámečku.

Dovnitř tabletu se už celkem tradičně nijak dostat nedá, všechny konektory a sloty nalezneme po stranách těla. V závislosti na zvolené variantě a velikosti tak můžeme u modelů najít šuplíčky na SIM karty a paměťové karty, všechny modely pak dále disponují konektorem USB a sluchátkovým jackem.

Vpravo Samsung Galaxy Tab 4 7.0, nahoře Samsung Galaxy Tab 4 8.0, dole Samsung Galaxy Tab 10.1

Oproti předchozí generaci Galaxy Tab se celkem razantně snížily rámečky okolo displeje. Rozměry sedmipalcové varianty činí 186,9 x 107,9 x 9 mm a jako jediný se ještě s trochou zručnosti dá držet a ovládat jednou rukou, i když palcem stejně dosáhnete jen na omezenou plochu displeje a často budete muset přehmatávat. Tab 4 8.0 se bude dobře držet spíše jen lidem s větší dlaní a o držení a zároveň ovládání jednou rukou už skutečně nemůže být řeč.

Rozměry této velikostní varianty řady Tab 4 jsou 210 x 124 x 8 mm. Poslední a největší Tab 4 10.1 s 176,4 mm na výšku, 243,4 na šířku a osmimilimetrovou tloušťkou už skutečně paří výhradně do obou rukou.

Výbava a displej – Nepřekvapí ani neurazí

Vybavení celé série je stejné nezávisle na velikostním provedení. Všechny tři tablety jsou vybaveny displejem s rozlišením 1280 x 800 bodů a technologií TFT. Chybí autoregulace jasu, nicméně čitelnost na slunci je poměrně slušná i bez nastavení na maximální jas. Podání barev a pozorovací úhly jsou taktéž velice dobré.

I přes totožnost použité technologie jsme však měli pocit, že Tab 4 8.0 má nejlepší poměr kontrastu a podání barev, zatímco sedmipalcová a desetipalcová varianta už kontrast nepatrně ztrácí. Oficiálně by displeje měly být naprosto totožné, realita spíše bude záležitostí individuálního kusu. Jemnost displeje se pak logicky odvíjí od velikosti tabletu, tedy klesá od Tab 4 7.0 (216 ppi), přes 8.0 (189 ppi), po 10.1 variantu (149 ppi).

Prostředí tabletů řady Tab 4
Prostředí tabletů řady Tab 4
Prostředí tabletů řady Tab 4
Prostředí tabletů řady Tab 4

Všechny tři tablety také pohání čtyřjádrový procesor taktovaný na 1,2 Ghz a operační paměť 1,5 GB. Práce s prostředím je velice plynulá, nesetkali jsme se s žádnými záseky či pády. Operační systém Android je aktualizován na verzi 4.4.2. Nechybí samozřejmě ani typická nástavba TouchWiz.

Kapacita úložiště se odvíjí podle modelu, zatímco 7.0 je k dispozici pouze v 8GB variantě, Tab 8.0 a 10.1 jsou naopak nabízeny jen s 16 GB vnitřní paměti. Systém však dostupných 16 GB zmenší na necelých 12. Všechny modely série lze rozšířit paměťovými kartami MicroSD až do velikosti 32 GB u sedmipalcové verze a 64 GB u zbylých dvou.

Baterie, fotoaparát

Vzhledem k celkovým velikostem přístrojů se liší u jednotlivých modelů kapacity baterie. V Tab 7.0 naleznete baterii s kapacitou 4000 mAh, Tab 8.0 má trochu větších 4450 mAh a Tab 10.1 disponuje 6800 mAh. Výdrž se odvíjí od samotných verzí (LTE verze, které neustále čerpají data, vybíjí tablet rychleji) a způsobu používání tabletu.

Pokud tablet příliš nevytěžujete, může bez nabití fungovat i okolo 5 dní. I při častější zátěži z tabletu dostanete minimálně dva dny provozu, což zahrnuje i hraní her nebo přehrávání HD videí. Naopak pokud tablet necháte téměř v nečinnosti, baterie neklesne za den ani o 10 %, pokud se jedná o wi-fi variantu.

Zkušební fotografie tabletem Tab 4 8.0
Zkušební fotografie tabletem Tab 4 8.0

Fotoaparát je však velice podprůměrný, i když u tabletů většinou tato komponenta nehraje velkou roli. Celá série je vybavena 3MPix zadním a 1,3MPix předním fotoaparátem, od kterých rozhodně nečekejte zázraky. Fotky obsahují hodně šumu i při lepších světelných podmínkách, ostrost obrazu také hodně pokulhává. Chybí i přisvětlovací dioda. Video dokáže řada Tab 4 zaznamenat v režimu 720p (1280 x 720 bodů).

Závěr - Zajímavé modely s vysokou cenou

Podle nabídky Samsungu a jeho cenové politiky lze sledovat, že Samsung zkrátka v oblasti tabletů postrádá modely pro nenáročné. Pokud doufal, že tuto situaci změní sérií Tab 4, měl nasadit nižší cenovku. Za cenu okolo pěti tisíc si pořídíte pouze nejmenší, sedmipalcovou variantu, naopak za vybavený Tab 4 10.1 si Samsung účtuje něco málo přes deset tisíc korun. To se skutečně za lidovou cenu považovat nedá.

I z našeho pohledu asi nejzajímavější osmipalcová varianta se blíží k hranici devíti tisíc korun. Zaráží nás, že ačkoliv je uvedený na oficiálních stránkách, není dostupný v žádném z partnerských obchodů. Nabízí se sáhnout spíše po prémiovém osmipalcovém Tab S, který lze pořídit za cenu okolo sedmi tisíc korun. V podstatě se jedná o více muziky za méně peněz.

U oficiálních distributorů se tak dá nalézt pouze velikostní varianta 10.1 prodávaná jak ve wi-fi verzi, tak v LTE se slotem na SIM kartu a Tab 4 7.0 pouze ve wi-fi variantě.

Pokud si odmyslíme cenovky, jedná se jinak o poměrně zdařilou sérii tabletů. Displeje jsou kvalitní a příjemně barevné, chod systému je svižný a plynulý. Design se povedl, tablety mají oproti předchozí generaci menší rámečky a textura připomínající kůži navozuje na dotyk lepší pocit než jemný plast.

S těmito cenovkami však nemůžeme tablety hodnotit jako lidové. Tento přívlastek tak spadá spíše k předešlé generaci Tab 3, která se pohybuje v závislosti na velikostní variantě okolo čtyř tisíc korun.