Klasické SIM budou do deseti let minulostí, míní T-Mobile

Klasické SIM budou do deseti let minulostí, míní T-Mobile | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Klasickým SIM brzy odzvoní, T-Mobile chystá vestavěné

  • 251
S nostalgií vzpomínáme na časy, kdy do nového mobilu stačilo pouze strčit SIM ze starého a začít hned fungovat. Sloty na SIM se od té doby zmenšily a je potřeba upravit velikost původní karty. T-Mobile má již příští rok představit nové řešení, aktivně se totiž podílí na vývoji e-SIM.

SIM jako trvalá součást zařízení, kterou bude možné aktivovat a spravovat na dálku. Taková je vize skupiny Deutsche Telekom, která se podílí na vývoji otevřeného standardu e-SIM. Na vývoji se aktivně podílí i operátor T-Mobile, který pod tuto německou telekomunikační skupinu spadá.

První chytré telefony podporující standardizovanou vestavěnou SIM (e-SIM) chce T-Mobile ve spolupráci s partnery představit již v příštím roce. Masivní rozšiřování e-SIM pak očekává v letech 2017 a 2018 s tím, že SIM v klasické podobě se podle jeho přesvědčení přestanou do deseti let zcela používat.

Technologický ředitel T-Mobilu Vladimír Klein je přesvědčen, že použití speciálního čipu, který bude nedílnou součástí přístroje, přispěje ke zlepšení zákaznických zkušeností a zvýšení spolehlivosti mobilních zařízení.

Zavedením e-SIM přinejmenším odpadne nutnost návštěvy prodejny operátora, když do nového telefonu budete potřebovat menší kartu. Vestavěný čip, který bude obsahovat informace o profilu uživatele v síti, bude totiž možné naprogramovat na dálku.

Nástup elektronické SIM je úzce spjat zejména s procesem připojování přístrojů a následným rozvojem takzvaného internetu věcí. V roce 2020 má být podle současných odhadů provozováno až 200 miliard chytrých zařízení, a to nejen v podobě nositelné elektroniky (wearables). Chytré budou automobily, domácnosti a jiné oblasti.

Právě použití e-SIM umožní všechna tato zařízení snadno aktivovat, spravovat a ovládat. K registraci nového zařízení totiž postačí pouze naskenování či opsání ID kódu produktu. Poté ihned dojde k jeho aktivaci a propojení s dalšími připojenými produkty zákazníka.

Technologii e-SIM spustila skupina Deutsche Telekom komerčně již v USA a ve Velké Británii. Založena je na řešení společnosti Apple, která ji omezeně nabízí jako Apple SIM. Apple není přitom jediným výrobcem, který po zavedení elektronických SIM volá, tuto myšlenku vítá i Samsung. Zavedení nového standardu by uživateli smartphonu mimo jiné umožnil okamžitou změnu poskytovatele služeb bez nutnosti přenosu čísla od stávajícího operátora k novému, e-SIM by totiž nebyla blokována pro jednoho operátora (více zde).

V lokálním řešení (např. Apple SIM) však vlastník českého T-Mobilu nevidí budoucnost. Několik let se tak aktivně podílí na vytvoření otevřeného celosvětového standardu e-SIM zastřešeného celosvětovou asociací mobilních operátorů GSMA. Ten by společnost Deutsche Telekom měla ve spolupráci s dceřinými firmami a dalšími velkými operátory, výrobci zařízení a výrobci SIM oznámit již v první polovině roku 2016.

Skupina Vodafone podle vyjádření Adély Konopkové z tiskového oddělení české pobočky na zavedení e-SIM také pracuje, nicméně zavedení elektronické SIM v Česku není u tohoto operátora zatím v plánu.

Podle Kateřiny Mikšovské z tiskového oddělení O2 bude možné e-SIM implementovat zatím pouze pro M2M (Machine to Machine) řešení, kde už určitý standard existuje. „U klasických zákaznických SIM v telefonech nebo tabletech zatím tento jednotný standard bohužel neexistuje,“ upřesnila Mikšovská pro redakci Mobil.iDNES.cz s tím, že v tuto chvíli se diskutují tři různé varianty. Není však prozatím jasné, které řešení bude tím finálním.

„S tím přichází i další otázky ohledně obecných principů fungování, například v oblasti bezpečnosti, fungování technologie NFC, aplikací vázaných na SIM, VOLTE,“ dodala Mikšovská. Nová technologie si nevyžádá jen novou generaci smartphonů, ale i výrazné změny v interních systémech operátorů.

Aktualizováno o vyjádření operátorů Vodafone a O2