T-Mobile přestává blokovat MMS, nově je bude kontrolovat

T-Mobile přestává blokovat MMS, nově je bude kontrolovat | foto: Profimedia.cz

Rázné omezení končí. T-Mobile zkontroluje MMS a doručí jen ty bezpečné

  • 13
Přes měsíc T-Mobile blokoval všechny multimediální zprávy obsahující video nebo audio, a to kvůli hrozbě infikování androidích smartphonů novým typem malwaru. Omezení, které se dotklo i virtuálních operátorů využívajících síť T-Mobilu, končí. Operátor dokáže identifikovat infikovaný obsah a doručí jen bezpečné MMS.

K razantnímu kroku blokace všech MMS s video a audio přílohami přistoupil T-Mobile 11. srpna v souvislosti s hrozbou, o níž jsme informovali již koncem července (více zde). Byl totiž odhalen nový typ malwaru, který hackeři schovávají do videopříloh multimediálních zpráv. Hrozbou pro telefon je pouhé otevření MMS či jiného komunikačního programu s multimediálním obsahem. Hlavní problém je v nástroji Stagefright přehrávajícím videa. Při jejich zpracovávání se načte i útočný kód.

Omezení ze strany T-Mobilu, který jej přijal z preventivních důvodů, nyní končí. Operátor v minulých dnech zavedl opatření, která jeho zákazníky s androidími zařízeními před hrozbou malwaru ochrání. Na první pohled se tak vše vrací do zajetých kolejí před zavedením srpnové filtrace MMS, avšak úplně tomu tak není.

Vyvinuté řešení bude totiž kontrolovat všechny MMS s audio či video přílohou za účelem odhalení infikovaného obsahu. K doručení MMS adresátovi tak dojde pouze v případech, že nebude identifikován škodlivý obsah. V případě detekce malwaru doručena nebude.

T-Mobile upozorňuje, že jde stále pouze o preventivní opatření. Podle vyjádření operátora nebyl dosud identifikován jediný infikovaný soubor. Zákazníkům pak doporučuje, aby neotevírali podezřelé soubory. A to nejen v případě neznámých odesílatelů, ale i těch, s nimiž nebyli dlouhou dobu v kontaktu. Riziko infekce telefonu malwarem lze snížit i vypnutím automatického stahování multimediálních souborů v aplikacích pro komunikaci jako WhatsApp, Hangouts, Messenger, Skype či Viber.

Všechny výše popsané způsoby jsou pouze prevencí, jediným stoprocentně spolehlivým opatřením i nadále zůstává aktualizace Androidu s adekvátní záplatou. K tomu však Google, který problém řešil již od prvních zpráv o riziku nového malwaru, potřebuje součinnost samotných mobilních výrobců.