Sympatický střízlík s rychlými daty - BenQ-Siemens E81

  • 12
Nový model E81 od BenQ-Siemensu zaujme malými rozměry v elegantním balení. Telefon zvládá práci v sítích třetí generace, druhý fotoaparát pro videohovory však nemá. Výbava telefonu představuje slušný standard.

Minulý týden představil BenQ-Siemens tři nové mobily. Ten třetí to však má hodně těžké. Na první pohled totiž model E81 vedle zbývající dvojice novinek SL91 a E71 příliš nevyniká. Přesto se jedná o velmi zajímavý telefon, který v malém těle skrývá dostatečně bohatou výbavu. V portfoliu výrobce se model E81 řadí k telefonům střední třídy, novinka však navíc přináší práci v sítích třetí generace a s tím spojenou podporu rychlých dat.

BenQ-Siemens E81 má ambice zaujmout zájemce o malý a lehký mobil, kteří navíc požadují solidní výbavu. Běžné multimediální funkce telefon zvládá bez obtíží a navíc se dobře hodí i pro pracovní nasazení. Díky podpoře sítí třetí generace lze novinku použít jako praktického zprostředkovatele přístupu na WAP a internet.

Oblá je dobrá

Design telefonu vsází na oblé tvary, pouze seskupení funkčních kláves na čele přístroje je rozděleno rovnými liniemi. BenQ-Siemens E81 má poměrně malé rozměry, které ještě opticky zmenšuje pochromovaná lišta na čele telefonu. Rozměry telefonu jsou 99,7 x 46,7 x 16,7 milimetru, hmotnost má hodnotu 90 gramů. Telefon se bude nabízet  jedině v černém provedení pojmenovaném Lucent Black.

Benq-Siemens E71 Benq-Siemens E81 Benq-Siemens SL91
Novinky BenQ-Siemensu: E71, E81, SL91 

Boky telefonu tvoří souvislá stříbrná linka, do které jsou zakomponovaná tlačítka pro regulaci hlasitosti na pravém boku a tlačítko pro aktivaci fotoaparátu na boku levém. Na zádech telefonu vyčnívá kolečko, které v sobě sdružuje čočku fotoaparátu, blesk a externí reproduktor. Ke zpracování telefonu nemáme výhrady. Nic nepovrzává a kryt baterie drží bez nejmenší vůle.

Oproti zbývajícím dvěma novinkám BenQ-Siemensu z minulého týdne tato nemá ambice upoutat svým vzhledem na první pohled. Účelný design jsme ocenili především při práci s telefonem, musíme pochválit velmi povedenou ergonomii. Telefon rozhodně není ošklivý, jen vedle dvou dalších stylových novinek nepůsobí tak excentrickým dojmem.

  

Dobrá klávesnice, rychlá odezva

K ovládání telefonu slouží čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Na čele telefonu doplňují standardní ovladače mazací tlačítko a tlačítko pro rychlou aktivaci hudebního přehrávače. Klávesnice na nás zapůsobila sympaticky, zdvih kláves je ideální se zřetelným domáčknutím. Potěší rychlá odezva telefonu.

  

Nový BenQ-Siemens E81 používá uživatelské prostředí postavené na platformě BREW a vyvinuté ještě před spojením obou značek Siemensem. Na testovaném vzorku telefonu to však nebylo příliš patrné, jelikož námi testovaný telefon je určen pro operátora Vodafone a jeho menu bylo upravené pro jeho službu Live!.

   

Takto upravené menu mají i modely jiných výrobců, což se projevuje zejména na hlavní nabídce uspořádané do matice 3 x 4 ikony. Telefon sice nabízí grafická témata, které změní prostředí telefonu, ale hlavní nabídka zůstane stejně seřazena a ikonky jsou také stále stejné.

  

BREW na menším displeji

Model E81 je prvním modelem výrobce, které má nové uživatelské prostředí postavené na platformě BREW, které se ale nezobrazuje na displeji s QVGA rozlišením. Rozlišení displeje má hodnotu 176 x 220 obrazových bodů. Díky nižšímu rozlišení nepodává nový BenQ-Siemens tak dobré zobrazení. Díky poměrně malým fyzickým rozměrům displeje je přesto obraz ostrý s jemným rastrem.

  

Přestože nový BenQ-Siemens E81 podporuje provoz v sítích třetí generace UMTS, nemá stejně jako například Nokie 6233 a 6234 druhý fotoaparát pro videohovory. Videohovory ale s telefonem uskutečnit lze. Pouze není možné najednou sledovat displej a snímat vlastní obličej fotoaparátem s rozlišením 1,3 megapixelu, který je umístěný na zádech telefonu. Místo zobrazení vlastního obličeje lze zvolit statický obrázek nebo fotografii.

  

Průměrný foťák

Fotoaparát testovaného telefonu nabízí sedminásobné digitální přiblížení a k dispozici je i blesk. Kvalita fotografií se pravděpodobně od dob Siemensu S75 nezměnila. Námi testovaný předprodukční vzorek však fotografie pořizuje přesvětlené a nic nepomáhají ani různá nastavení. Telefon umí také nahrávat videa v maximálním rozlišení 176 x 144 obrazových bodů. Délka videa může mít maximálně pět minut. Samozřejmostí zůstává možnost nahrávání zvuku.

  

Ve výbavě telefonu se nachází hudební přehrávač s podporou formátů MP3, AAC a eAAC+. Poslouchat hudbu lze mimo sluchátka také přes dostatečně kvalitní monofonní reproduktor. Vestavěné rádio telefon nemá. Pro uložení hudebních souborů nestačí skromná vestavěná paměť s kapacitou pouhých 5 MB. Telefon však podporuje paměťové karty formátu Micro SD, které lze měnit i za provozu - slot pro paměťovou kartu se nachází na pravém boku.

  

Připojit telefon k počítači lze pomocí Bluetooth nebo přes USB datový kabel. Telefon by měl podporovat funkci Mass Storage, kterou jsme ale nemohli vyzkoušet, jelikož jsme neměli v průběhu testu k dispozici datový kabel. Přes datový kabel lze telefon dobíjet. Infračervený port telefon nenabízí.

   

S 3G bez EDGE

Pro wapový prohlížeč nebo pro připojení na internet na počítači pomocí mobilního telefonu lze využít rychlá data v sítích třetí generace, nebo lze využít podporu datových přenosů GPRS třídy 10. EDGE telefon nepodporuje.

  

Telefonní seznam jak má být

Nový BenQ-Siemens pracuje mimo sítě třetí generace ve třech pásmech standardu GSM (900/1800/1900 MHz). Pro komfortní telefonování je připraven přehledný telefonní seznam pro 500 kontaktů. Ke kontaktu lze přiřadit čtyři telefonní čísla, stejný počet e-mailových adres, dvě internetové adresy, dvě faxová čísla, dvě poštovní adresy a narozeniny. Místo obrázku nebo fotografie lze zvolit videovyzvánění. Klasické vyzvánění může být ve formátu MP3.

  

V telefonním seznamu lze vyhledávat postupným zadáváním znaků. Použít lze také rozšířené vyhledávání podle specifického kritéria - například podle e-mailové adresy. Kontakty lze filtrovat podle několika kritérií a nechybí možnost zařadit kontakt do skupin volajících. Skupiny volajících můžeme vytvářet a přidávat k nim vyzvánění a obrázek. Nechybí vyzváněcí profily, které lze detailně upravovat a dva z nich i libovolně pojmenovat. Můžeme vypnout také vysílací část telefonu - obdoba módu Letadlo.

    

Při psaní textových zpráv telefon odpočítává znaky z celkového počtu 755 a oznamuje pořadí právě napsané zprávy. Testovaný vzorek BenQ-Siemensu E81, který jsme měli k dispozici, neměl českou lokalizaci a tak nevíme, zda-li zprávy zkracuje. Můžeme však potvrdit, že nechybí doručenky. Editor multimediálních zpráv MMS nepřináší žádná překvapení, z editoru lze přímo fotografovat.

  

Kapesní kancelář

Novinka od BenQ-Siemensu má i e-mailový klient, který umožňuje správu pěti účtů. E-mailový klient podporuje protokoly POP3, IMAP4 a SMTP. K dispozici je zabezpečené připojení přes SSL. Na výběr je stahování celých zpráv nebo pouze hlaviček. Nastavit lze maximální velikost stahované zprávy.

  

Organizační schopnosti nového modelu E81 zastupuje přehledný kalendář s měsíčním, týdenním a denním náhledem. Kalendář v týdenním a měsíčním náhledu zobrazuje u dne s aktivní položkou jméno události. Události mohou být s upozorněním a nechybí opakování.

  

Dále telefon disponuje budíkem s možností různého buzení v zadané dny v týdnu, kalkulačkou s pokročilými funkcemi, převodníkem měn a veličin, stopkami a hlasovým záznamníkem, který může pořídit až 150 minut dlouhý záznam. Telefon umí pracovat s Java aplikacemi (MIDP2.0). V námi testovaném vzorku byly pouze dvě aplikace: Google Maps a Photo Editor.

 

Testovaný telefon používá baterii typu Li-Ion s kapacitou 900 mAh. S tou by měl podle výrobce vydržet na příjmu až 300 hodin nebo 300 minut hovorového času. V našem testu vydržel telefon při využití všech jeho funkcí a se zhruba 15 minutovým volání přes čtyři dny na příjmu.

Povedená střední třída

BenQ-Siemens E81 v kompaktním kabátku skrývá dobře využitelný telefon, který se dobře hodí jak pro zábavu, tak zejména pro práci. Design telefonu je elegantně nenápadný, potěší nízká hmotnost. Displej představuje slušný standard, stejně jako vestavěný fotoaparát.

Pro ty, kteří chtějí videotelefonovat v sítích třetí generace, tento model určený není. Přestože v okleštěné podobě videohovory zvládá. Díky podpoře UMTS lze ale využít rychlé připojení na internet. Mimo pracovních povinností si lze dopřát poslech hudby, kterou lze ukládat na paměťové karty.

Konkurenci pro testovaný telefon představuje především připravovaná Nokia 6151. Ta by se měla začít prodávat ve stejném termínu jako testovaný BenQ-Siemens (v září), měla by být ale dražší. BenQ-Siemens E81 bude stát okolo 6 000 Kč. Zmiňovaná Nokia má také větší rozměry, nabízí však navíc FM rádio a podporu datových přenosů EDGE.