Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svěží Cyber-shot bez bázně a hany – recenze Sony Ericsson C510

aktualizováno 
Série fotomobilů s názvem Cyber-shot od švédsko-japonského výrobce dostala dalšího bojovníka se snímačem s rozlišením 3,2 Mpix, automatickým zaostřováním a spoustou dalších užitečných funkcí. Mezi přetrvávající nedostatky však patří problémy s uživatelským prostředím.

Mezi ostatními CyberShoty jde sice o průměrný fotoaparát, ale v porovnání s konkurenčními značkami hraje prim. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Model C510 je podobný staršímu bratříčkovi SE C902, který jsme testovali už loni v létě. Tentokrát šel Sony Ericsson dolů jak s cenou, tak hlavně s počtem megapixelů. Naopak v rámci zpříjemnění focení přibyly nejpoužívanější zkratky přímo na alfanumerické části klávesnice. K zahození není ani funkce Smile Shutter automaticky detekující úsměvy. Telefon se povedl i po stránce hudebních funkcí.

Škoda jen chudého základního balení, ve kterém nenajdete ani paměťovou kartu, natož pak USB kabel či kvalitnější sluchátka. Na pováženou jsou však přetrvávající chyby v uživatelském prostředí, které se s přístroji Sony Ericsson vlečou už hezkou řádku let. I přesto má dnes recenzovaný přístroj rozhodně co nabídnout a nejde pouze o skvělý fotoaparát.


Katalog mobilů:

Sony Ericsson C510 Sony Ericsson C905Sony Ericsson C902

Dnes recenzovaný přístroj a jeho dva bratříčci v podobě modelů SE C905 a SE C902.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Hlavní zbraní modelu C510 jsou multimediální funkce v čele s kvalitním fotoaparátem. Zamrzí však stále stejné chyby v uživatelském prostředí.


Vzhled a konstrukce – dvojčata

V úvodu zmiňovaná podobnost s modelem C902 se nenese pouze v rovině tabulkových parametrů. Téměř identický je vzhled a model C510 se tak dá s trochou nadsázky nazvat o něco tenčí tatrankou. Celkový design je tak velmi konzervativní a v davu se s tímto přístrojem rozhodně schováte. Na skvělé úrovni jsou použité plasty a po celou dobu testování nevydal telefon ani hlásku.

Povedla se i krytka fotoaparátu, která se velmi snadno otevírá posunutím směrem k baterii přístroje. Mechanismus navíc vypadá relativně bytelně a ani po čase by nemuselo docházet k samovolnému otevírání. Příjemné jsou chromované prvky na přístroji, kam spadá především spoušť fotoaparátu, čtyřsměrné tlačítko a samozřejmě lehce vystouplý nápis Cyber-shot na zadní straně.

Recenze SE C510 detail

Recenze SE C510 telo Recenze SE C510 telo Recenze SE C510 telo

Recenze SE C510 telo Recenze SE C510 telo Recenze SE C510 telo

Rozměry telefonu činí 107 x 47 x 13 mm a sympatická je zejména malá tloušťka celého zařízení. Hmotnost se podařilo zastavit na příznivých 92 gramech a model C510 patří nejenom v sérii Cyber-shot k lepšímu průměru. Hodí se zmínit, že konektor pro nabíječku a současně i sluchátka se nachází již tradičně na levém boku přístroje.

Klávesnice a ovládání – utopená tlačítka

U několika posledních modelů Sony Ericsson rozhodně kvitujeme návrat zeleného a červeného sluchátka. Někdy se však tento comeback povede méně a někdy více. Tentokrát bohužel model C510 předvádí spíše tu horší variantu a tato dvě tlačítka dosti převyšují kontextové klávesy a spodní korekční „céčko“ a rychlé menu. Budete si tak muset hodně dlouho zvykat a pilovat přesnost, abyste se místo potvrzení nabídky nevrátili třeba na hlavní obrazovku.

Naopak alfanumerická klávesnice se povedla a psaní je na ní pohodlné. Sony Ericsson tentokrát opustil klasický polštářkový tvar a jednotlivá tlačítka jsou kaskádovitě poskládána. Mezi tlačítky se nacházejí dostatečné mezery a solidní je i odezva. Boční dvojka na redukci hlasitosti by však mohla být o něco větší a občas se budete marně snažit tuto klávesu nahmatat.

Recenze SE C510 detail

Recenze SE C510 telo Recenze SE C510 telo Recenze SE C510 telo

Recenze SE C510 telo Recenze SE C510 telo Recenze SE C510 telo

Potěšující jsou zkratky při aktivované aplikaci fotoaparátu a místo tlačítek 3, 6, 9 a # máte rychlý přístup k těm nejpoužívanějším funkcím, jako je způsob zaostření či režim snímání. Příjemnou novinkou je polohový senzor, který v některých nabídkách překlopí displej podle potřeby.

Uživatelské prostředí nedoznalo žádných výraznějších změn, což však znamená přetrvání několika starých problémů, o kterých bude ještě řeč. Vcelku rychlé jsou i reakce na vaše povely a telefon se výrazněji nezadýchává při některých akcích.

Recenze SE C510 detail

Recenze SE C510 telo Recenze SE C510 telo Recenze SE C510 telo

Recenze SE C510 telo Recenze SE C510 telo Recenze SE C510 telo

Displej a výdrž baterie – nádherně vymalováno

Přestože displej modelu C510 podle tabulkových parametrů se svým rozlišením 240 x 320 a podporou 262tisíc barev patří v této kategorii k průměru, překvapí vás především sytost barev a prakticky perfektní jemnost zobrazení. Velmi dobrá je čitelnost na přímém slunečním světle.

Výdrž baterie se při našem testování točila okolo čtyř dnů při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a odhadem dvou hodinách poslechu hudby. Na výdrž však má mimo jiné velký vliv používání diodového blesku a celkově hrátky s fotoaparátem, který u tohoto modelu hraje samozřejmě prim.

Recenze SE C510 detail

Recenze SE C510 displej Recenze SE C510 displej Recenze SE C510 displej

Recenze SE C510 displej Recenze SE C510 displej Recenze SE C510 displej

Telefonní seznam a zprávy – stále stejné chyby

V této kategorii nastávají pro model C510 tak trochu krušné chvilky. Bohužel se stále nenaučil zobrazovat současně kontakty ze SIM a paměti telefonu a rozhodně k zahození by nebylo ani filtrování hovorů. Na druhé straně se do telefonního seznamu vejde až tisíc kontaktů a sedm tisíc telefonních čísel. Vnitřní paměť telefonu činí zhruba 100MB.

V nabídce zpráv byste už pouze marně hledali položku s názvem MMS. Tyto multimediální zprávy vytváříte nyní přes klasický editor SMS, u něhož přibyla dolní lišta známá především z telefonů Nokia s možností vkládat nejrůznější obrázky či zvuky. Bohužel se Sony Ericsson stále nenaučil jasně zobrazovat, kolik znaků zbývá do konce zprávy a kolik SMS jste již napsali.

Recenze SE C510 detail

Recenze SE C510 displej Recenze SE C510 displej Recenze SE C510 displej

Recenze SE C510 displej Recenze SE C510 displej Recenze SE C510 displej

Organizátor a multimédia - spíše průměr

Nabídka organizátoru se skládá stále z těch samých známých prográmků, které dokážou zpříjemnit život. Jako samozřejmost se již bere už pět opakovaných budíků. V telefonu je integrovaný prohlížeč Netfront a zamrzí, že do této kategorie Cyber-shot ještě neproniklo připojení přes Wi-Fi.

Multimédia jsou rozhodně silnou stránkou tohoto přístroje a kromě kvalitního MP3 přehrávače, který je prakticky identický se sérií Walkman, nabídne model C510 FM rádio s RDS. Bohužel ve výbavě naleznete nepříliš kvalitní sluchátka, která jsou pro spuštění aplikace rádia nutná.

Recenze SE C510 detail

Recenze SE C510 displej Recenze SE C510 displej Recenze SE C510 displej

Recenze SE C510 displej Recenze SE C510 displej Recenze SE C510 displej

Na poměry série Cyber-shot dopadl fotoaparát spíše průměrně, co se týká venkovních snímků, kterým v některých situacích chybí ostrost a někdy je dost patrný šum. Naopak na výtečné úrovni jsou fotografie bližších předmětů či textu. I tento výsledek však znamená, že model C510 s přehledem poráží většinu ostatních konkurentů v této kategorii. Navrch přidává technologii Smile Shutter pro detekci úsměvů, která ne vždy fungovala úplně podle našich představ, a obslužný software by si zasloužil trochu doladit.

Recenze SE C510 detail

Recenze SE C510 foto M Recenze SE C510 foto M Recenze SE C510 foto M

Recenze SE C510 foto M Recenze SE C510 foto M Recenze SE C510 foto M

Závěr – nebojsa střední třídy

Přestože Sony Ericsson C510 netrumfne ve vlastnostech fotoaparátu svoje starší bratříčky v podobě například modelu C905 či C902, stále nabízí za svou cenu v tomto ohledu velmi slušný výkon. Před konkurencí neztrácí, ani co se týče ostatních funkcí a předčí je třeba kvalitou displeje.

Co se však neodpouští, jsou chybky v uživatelském prostředí a utopená kontextová tlačítka, která tentokrát musela ustoupit zelenému a červenému sluchátku. Zamrzí rovněž téměř nulový obsah základního balení a budete muset dokupovat třeba i obyčejný USB kabel. Navíc je nutné mít při přenosu souborů vypnutou telefonní část přístroje. Bohužel model C510 není tak jasným premiantem jako jeho předchůdce SE K550i a konkurence ho v některých podstatných ohledech snadno přebíjí.

Proč koupit?

  • kvalitní displej
  • solidní fotoaparát
  • klávesové zkratky pro funkce fotoaparátu
  • povedená alfanumerická klávesnice

Proč nekoupit?

  • chybějící odpočítávání při psaní SMS
  • příliš zapuštěná kontextová tlačítka
  • fádní design
  • chabý obsah základního balení

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

4 696 Kč s DPH


Nejčtenější

rozbitý telefon
Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

Alcatel Pop 4 (6)
Smartphonový Obr XXL za rozumné peníze. Test Alcatel Pop 4 (6)

Značka Alcatel dodává na trh celou řadu cenově atraktivních smartphonů, které přitom nesahají ke zbytečným kompromisům. Na první pohled je takovým přístrojem i...  celý článek

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Další z rubriky

Sony Xperia XZs
Mobil už dokáže zastavit čas. Vypadá to fantasticky

Barcelona (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Novinky z produkce Sony mají hned několik lákadel pro náročné uživatele. Prémiové modely XZs a XZ Premium umí natáčet zpomalené video s frekvencí 960 snímků za...  celý článek

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

Sony Xperia L1
Sony nižší třídu nevzdává. Xperia L1 boduje nejnovějším Androidem

Vypadalo to, že se Sony zaměří jen na lépe vybavené drahé smartphony. Představení modelu Xperia L1 je proto překvapením. Novinka toho moc neumí, cena není...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.