Informační institut zveřejnil kritickou zprávu k českému telekomunikačnímu

Informační institut zveřejnil kritickou zprávu k českému telekomunikačnímu trhu. (1. března 2012) | foto: Informační institut, Petr Cibulka

Studie sepsula operátory i ČTÚ. Jste drazí a neschopní, vzkazuje

  • 127
Na českém trhu vládne kvůli laxnosti regulátora oligopol a Češi platí jedny z nejvyšších cen za mobilní volání, uvedla studie Informačního institutu. Podpořila tím sílící tlaky na nehybný telekomunikační trh v Česku. Obsáhlý dokument má potvrdit obavy o nefungujícím dohledu na českou trojku mobilních operátorů a nešetří kritikou nejen na regulátora, ale i operátory.

"Na českém trhu je narušená hospodářská soutěž, která se projevuje v nadstandardních maržích, předraženém volání, nejhorších sítích a nefunkčním trhu. A příčinou je Český telekomunikační úřad," uvedl středeční tiskovou konferenci Petr Cibulka, ředitel Informačního institutu.

Celou studii najdete na oficiálních stránkách Informačního institutu

Podle představené studie, kterou mimo jiné podpořili svou přítomností člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Pavel Kohout či poslanec za ODS a místopředseda hospodářského výboru Pavel Rádl, Český telekomunikační úřad (ČTÚ), potažmo jeho šéf Pavel Dvořák, neplní své zákonné povinnosti.

Cibulka jako autor studie poukázal na fakt, že podle zákona má ČTÚ chránit spotřebitele a přispívat ke zvýšení konkurence na trhu. Jeho zjištění tomu ale neodpovídají. Jako příklad uvedl změnu tarifikace na 60+60 (po minutách) oproti předchozí praxi 60+1 (po první minutě po sekundách), u níž ČTÚ nezasáhl. Na rozdíl od Evropské unie, která tuto praxi u roamingu zkrátka zatrhla.

Informační institut

Je nevládní a neziskové vědomostní centrum se zaměřením na výzkum v politických otázkách (tzv. public policy think-tank).

Zakladateli jsou významní lidé z politické, umělecké i podnikatelské sféry, mimo jiné ekonom a člen NERV Pavel Kohout či poslanec a místopředseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Aleš Rádl. Konečným cílem institutu je "ve všech směrech prosperující společnost".

"Kvůli nekonání ČTÚ musí český zákazník v průměru platit nejdražší mobilní volání v celém vyspělém světě a má nejhorší pokrytí 3G sítí v celé EU," uvádí dále studie.

Data jsou zkreslená, brání se kritizovaní

Cibulka dále poukázal na vysoké marže českých operátorů, které podle něj dosahují u Telefóniky a T-Mobilu až 45 procent. "Snad jen z těžby diamantů v Kongu jsou srovnatelné s maržemi operátorů v naší zemi," uvedl Rádl.

Studie se opírá o tzv. index HHI, což je uznávaný ukazatel na měření konkurence. "HHI index je ekonomickým indikátorem, který slouží k měření konkurence na trhu. Tento indikátor standardně při svých postupech používá Americké ministerstvo
spravedlnosti a americký Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, kteří mají na starost kontrolu konkurence na trhu a povolování fúzí a akvizic," vysvětlil Cibulka.

Pro Českou republiku tento ukazatel vyšel 3 747, čímž ji řadí na samý chvost žebříčku. "Lze tedy s veškerou autoritou říct, že v ČR na poli mobilních služeb existuje nízká konkurence," stojí v obsáhlé studii. S tímto závěrem ale veskrze svorně nesouhlasí všichni tři mobilní operátoři.

"HHI prezentuje míru koncentrace trhu. S ohledem na skutečnost, že je součtem druhých mocnin tržních podílů soutěžitelů na trhu, je možné počítat různými způsoby (...) a dojít tak k různým závěrům," reagovala například mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. "Za klíčové však považujeme sledování trendu, který v čase hodnota HHI vykazuje. V případě mobilního trhu v České republice je trend HHI klesající. Navíc autor studie neprovedl srovnání HHI v ostatních odvětvích/zemích a označil je bez dalšího za konkurenční," doplnila Kemrová.

"Index HHI vychází pro ČR 3 474 a pro Rakousko (po spojení Orange a Hutchinson 3G) 3 430, což je srovnatelné," uvedl v reakci mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický. Právě Rakouský trh často slouží ve srovnáních k demonstraci rozdílných cen i kvality služeb, jelikož je o poznání levnější.

Studie také zkritizovala kvalitu pokrytí České republiky sítěmi třetí generace 3G. Cibulka na tiskové konferenci porovnával mapy pokrytí z let 2011 a 2012, kde byl patrný, například oproti Polsku, jen minimální posun na území ČR.

"Pro letošní rok hodlá společnost Telefónica Czech Republic navýšit investiční výdaje o více než 10 procent na 6,2 miliardy korun. V této sumě přitom nejsou zahrnuty prostředky na případné získání kmitočtů pro LTE," uvedl na obranu mluvčí Telefóniky Hany Farghali.

S kritikou nesouhlasí ani ČTÚ. Stačilo se zeptat, říká

Kritiku, která ve studii zaznívá, odmítá i Český telekomunikační úřad. "Mrzí mě, že ČTÚ studii od Informačního institutu přes opakovanou žádost nedostal. Respektive ji obdržel ji až v době tiskové konference. Ale mohu ujistit, že Rada úřadu se k ní zcela jistě podrobně vyjádří, jakmile dostane možnost si ji prostudovat," řekl redakci Mobil.cz mluvčí úřadu František Malina.

Podle něj autoři příliš nezkoumali pravomoci úřadu. "Z poslechu tiskové konference jsem nabyl dojmu, že studie se mnohdy vlamuje do otevřených dveří. Příkladem za všechny je požadavek, aby úřad dostal za úkol analyzovat mobilní trh. Analýza je totiž prováděna pravidelně. Stačilo se zeptat," dodal Malina.

Úřad podle něj nesouhlasí s kritikou také kvůli tomu, že "není cenovým úřadem předlistopadové povahy, který by mohl beztrestně regulovat maloobchodní ceny". Připustil ovšem, že i podle ČTÚ není situace na maloobchodním mobilním trhu optimální.