Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Studentský mobil pro práci i zábavu - Sony Ericsson K310i

aktualizováno 
Pokud si svůj nový telefon představujete malý, lehký, jednoduchý a především s cenou okolo tří tisíc korun, jste na správné adrese. K310i přidává k tomuto výčtu i několik zajímavých parametrů, které se u levných přístrojů jen tak nevidí.

Sony Ericsson K310i

Od low-endových telefonů se dlouhou dobu očekávalo, že si s nimi člověk pouze zavolá a napíše textovou zprávu. Trendy se ale mění a nikomu jistě nebude na škodu, když si jako vyzváněcí tón může zvolit svoji oblíbenou empétrojku. Stejně tak se může občas hodit i podpora Javy pro ukrácení dlouhé chvíle nebo alespoň VGA fotoaparát.

Sony Ericsson už dlouhou dobu jde cestou dobře vybavených low-endů, což dokazuje K300i, předchůdce dnes recenzovaného modelu. V daleko hezčím kabátku přináší K310i řešení pro školáky, kteří si s tímto telefon řádně vyhrají, ale dobře jim poslouží i pro organizaci svých školních povinností. Právě pro ně je totiž připraven podrobný telefonní seznam, kalendář na úrovni, jednoduché poznámky nebo diktafon. Ale i na K310i se najdou černé skvrny, které na prestiži nepřidávají a mohou být někdy v tvrdém souboji s konkurencí rozhodující.

Vzhled – určitě neurazí

Střídmý design a tomu odpovídající barevné provedení zaujme na první pohled. Může za to nejspíše lesklá stříbrná barva okolo displeje, světle šedivý proužek lemující tělo přístroje a stříbrná klávesnice s výrazným žlutozeleným podsvícením. Do redakce dorazila verze s modrou barvou okolo klávesnice a na zadní straně přístroje. K dostání je však i celostříbrná varianta a navíc jsou k dispozici výměnné kryty.

  

K310i se svými rozměry 101 × 44 × 17 mm příjemně padne do ruky a svojí více než slušnou hmotností 82 gramů nebude tížit v jakékoli kapse. Na zadní straně naleznete hlasitý reproduktor a velice hluboký otvor, v němž je zasazený objektiv fotoaparátu a který bude nutně vyžadovat častější čistění kvůli všemožnému nepořádku, který napadá dovnitř. Nebýt vrzajícího zadního krytu baterie, celá konstrukce by se dala označit za téměř ideální.

  

Klávesnice a ovládání – v jednoduchosti je síla

Základní rozmístění ovládacích prvků přesně odpovídá zažitým standardům Sony Ericssonu. Setkáte se tedy pouze se dvěma kontextovými tlačítky, která jsou dosti vystouplá a naklání se směrem k displeji. Zapomenout můžete na, u ostatních značek obvyklé, zelené a červené sluchátko. Jejich funkci plně nahrazuje dvojíce tvořená korekčním a návratovým tlačítkem, které vás posune o nabídku zpět. Sestavu zakončuje joystick, který by si zasloužil oblejší hrany a jehož používání není dvakrát příjemné.

  

Samotnou alfanumerickou část klávesnice tvoří tři svislé řady tlačítek, jež mají polštářkový tvar a dostatečný zdvih. Rozestupy se mohou zdát na první pohled malé, ale palec při psaní nikdy nesklouzne do jiného směru. Pod klávesnicí se ještě nachází standardní Fast-port, naopak na horní straně přístroje najdete okénko infračerveného portu a Power tlačítko, po jehož stisknutí jde přepínat mezi jednotlivými profily, zapínat tichý režim či zamykat klávesnici. Poslední dvě zmiňované funkce zastane delší podržení hvězdičky nebo křížku.

  

Spoušť fotoaparátu je umístěna na levé straně telefonu, na pravé naleznete tlačítko pro vstup do vlastního menu, které ještě zastřešuje nové události a záložky internetového prohlížeče. Zkratky nejrůznějších funkcí jdou samozřejmě navolit na jednotlivé směry joysticku.

  

Hlavní menu tvoří matice 3x3 ikony a projíždění jednotlivými nabídkami ještě občas zlepšují bližší informace o právě zvolené položce. Na škodu nejsou ani „Tipy a Triky“ s  radami pro ty, kteří příliš neholdují čtení tlustých manuálů. Celkově se ovládání povedlo na výbornou a zabloudit dá skutečně práci.

Displej – první slabé místo

I telefony do tří tisíc by pomalu mohly být vybavené kvalitnějšími displeji a K310i nebude v tomto směru žádným průkopníkem. Pasivní technologie UBC (Ultra Bright Color), kterou je přístroj vybavený, s sebou přináší nevýrazné a zašedlé barvy a především špatnou čitelnost na přímém slunci. Přidejte ještě rozlišení 128x160 bodů, což spolu s poměrně rozměrným displejem značí velmi hrubý rastr, a dostanete jednu z největších slabin K310i.

  

Výdrž - to není špatné

Zlepšení přichází až s výdrží baterie, jež sice podle výrobce bude dodávat přístroji energii až 360 hodin (15 dní), v praxi se však nikdy přes třetinu této doby nedostanete. To vše při zhruba deseti minutách volání denně, několika odeslaných SMS a čtyřech hodinách hraní her. Ve srovnání s ostatními podobnými telefony se jedná o hodně dobrý výsledek.

Telefonování a zprávy – vše při starém

Ve vyjetých kolejích "Sony Ericsson" zůstává i tato část přístroje. Do telefonního seznamu se vejde až 1000 kontaktů s patnácti položkami zahrnujícími vše od adresy bydliště až po datum narozenin s možností připomenutí v kalendáři. Zamrzí neschopnost K310i zobrazovat kontakty na SIM kartě a v paměti telefonu zároveň. V seznamu lze vyhledávat postupným zadáváním písmen a ke každému jménu můžete uložit vlastní obrázek, melodii, text a hlasový povel pro vytočení. Kontakty jdou sice řadit do skupin, podle nich se ale nedají filtrovat hovory, jen rozesílat hromadné SMS.

  

Editor textových zpráv nabízí kromě odpočítávání znaků snad všechny myslitelné funkce. Slovník T9 lze učit novým slovům, úplně vypnout či zapnout diakritiku, čímž se zkrátí velikost jedné SMS na pouhých 70 znaků. U MMS můžete vkládat obrázky, zvuky či videa až do velikosti 300 kb. Pro vyzvánění či přijatou zprávu jde použít jakýkoli zvuk ve formátu MP3, AMR a MID uložený v paměti přístroje.

  

Dokonce i takto levný telefon si perfektně bude rozumět s vašimi emaily. Podporuje správu několika účtů naráz, protokoly POP3, IMAP4, SMTP a správně zobrazuje i diakritiku. Schránku umí kontrolovat K310i ve zvoleném časovém intervalu a dokáže pracovat i s přílohami.

Organizace a data – na low-end slušné

Ani zde k žádným výrazným změnám nedošlo a K310i nabízí kalendář s denním/týdenním/měsíčním náhledem, jednoduché úkoly a poznámky. Občas pak možná využijete služeb kalkulačky, stopek či budete schraňovat svoje důležité kódy pod jedním heslem. Hodit se může i opakovaný budík s možností zvolit si vlastní melodii. Nechybí ani kvalitní správce souborů a podpora USB Mass Storage, která ale při pouhých 15 MB paměti telefonu ztrácí skoro smysl. Navíc s telefonem během připojení nemůžete pracovat a je naprosto odříznut od spojení se sítí.

  

Z datových funkcí předvede K310i pouze GPRS v nejvyšší desáté třídě a vestavěný internetový prohlížeč. Ten velmi dobře poslouží svému účelu a na prohlížení wapových či jednoduchých webových stránek naprosto stačí. Přítomna je i čtečka RSS kanálů.

Multimédia – VGA fotoaparát potěší...

... kvalita jeho snímků však nedosahuje žádných oslnivých kvalit. Fotografie jsou rozmazané, občas přepálené a podání barev se rozhodně neřadí k nejvěrnějším. Naopak překvapila ostrost zachycení textu, se kterou se často nemohou pyšnit ani daleko dražší přístroje. Video lze nahrávat v rozlišení až 176x144 pixelů ve formátu 3gp.

  

Kromě tradičního PhotoDJ a MusicDJ zaujme i velmi propracovaný hudební přehrávač, který ale bez přítomnosti paměťových karet vychází úplně naprázdno. Z předinstalovaných her je tu poměrně zábavná dvojka plošinovek – Treasure Towers a Deep Abyss. O další zkrácení dlouhých chvil se postará Java ve verzi 2.0.

Závěr – tvrdý souboj v nejnižší třídě

Proč ho koupit?
  • velký telefonní seznam
  • přehledný kalendář
  • výdrž baterie
Proč ho nekoupit?
  • pasivní displej
  • nekvalitní fotoaparát
  • horší joystick
Kdy?
V prodeji
Za kolik?

 2 977 Kč včetně DPH - Vodafone

 3 390 Kč s DPH - ve volném prodeji

Sony Ericssonu K310i se dá vytknout pouze pár nedostatků v čele s pasivním displejem a nekvalitním fotoaparátem. Chybějící funkce, jako například Bluetooth nebo EDGE, spadají už do jiné kategorie a u telefonů této cenové kategorie je běžně nenajdeme. Výjimkou budiž třeba Nokia 6021, která se daleko více zaměřuje na datové funkce, ale už postrádá veškerou hravost.

Pro většinu lidí ale bude i nadále platit, že od svého telefonu chtějí hlavně kvalitní telefonní seznam, pohodlné psaní zpráv a dobrou organizaci času. Některým se zalíbí i možnost synchronizace s počítačem. Bohužel v základním balení nic jiného kromě nabíječky a samotného přístroje nenajdete. K310i je dobrou volbou i pro ty, kteří nemají telefon především jako pracovní nástroj. MP3 vyzvánění a výměnné kryty jsou přeci jenom spíše určeny mladší generaci.

Nejčtenější

Soyes 6S
Nejmenší „iPhony“ na světě můžete mít za 1 300 korun

Kopie iPhonů nejsou žádnou novinkou, v čínských e-shopech jich najdeme desítky více či méně povedených. Mezi ty minimálně zajímavé patří mini smartphony Soyes....  celý článek

Nokia vyhrála patentovou válku s Applem
Záhada drahých tarifů. Plnou cenu platí jen někdo

Je to paradox, T-Mobile dlouhodobě získává za zákazníka s tarifem v průměru jen 350 korun měsíčně, navíc suma trvale mírně klesá. Jenže přesně tolik stojí jeho...  celý článek

Samsung Galaxy Note 8
Samsung vyvíjí snímač otisků integrovaný v displeji. Bude pětkrát dražší

Smartphone Galaxy Note 8 ještě ani nevyšel a analytik Ming-Chi Kuo už ve svých předpovědích mluví o jeho nástupci. Právě u Notu 9 by měl debutovat v displeji...  celý článek

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

Podvodná nabídka ročního pronájmu top smartphonů a další špičkové elektroniky
Lákají na neuvěřitelně levné top smartphony, ale je to podvod

iPhone nejvyšší specifikace za pouhou tisícikorunu či například top model Samsungu jen za něco málo přes 900 korun ročně. Na první pohled je to velmi lákavá...  celý článek

Další z rubriky

Sony Xperia XA
Sony v posledním čtvrtletí prodalo 15krát méně smartphonů než Apple

Slavné časy značky Sony jsou ty tam. V posledním loňském čtvrtletí sice prodalo více smartphonů než v předešlém kvartálu, ale meziročně se prodeje propadly.  celý článek

Sony Xperia L1
Levný smartphone má značkovou kvalitu. Test Sony Xperia L1

Vyloženě levné chytré telefony už snad značkoví výrobci u nás nenabízejí. Sony se teď rozhodlo vstoupit do nižší střední třídy se smartphonem Xperia L1, který...  celý článek

Sony Xperia XZ Premium
Špičkové Sony nebude až tak drahé, navíc s dárkem za 8 000 Kč

Špičkový smartphone Sony Xperia XZ Premium se začne prodávat na konci května. Nyní je již v předprodeji u vybraných prodejců. Cena 19 990 korun je vzhledem k...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.