Jedny z hodinek se zaslanými odpověďmi z přijímacího testu

Jedny z hodinek se zaslanými odpověďmi z přijímacího testu | foto: facebook.com

Thajsko má skandál. Zájemci o studium podváděli nositelnou technikou

  • 24
O podvod se při vstupních testech na lékařskou fakultu univerzity Rangsit v thajském městě Pathum Thani pokusila organizovaná skupina. Využila k tomu moderní nositelnou elektroniku. Vedení fakulty podvod odhalilo a přibližně tři tisícovky zájemců o studium tak musí přijímací zkoušky opakovat.

Taktika byla jednoduchá. Otázky během testu podvodníci fotili pomocí v brýlích integrované miniaturní kamery a snímky pak posílali „svým lidem“ venku, kteří obratem zjistili správné odpovědi. Vytvořený seznam otázek a správných odpovědí pak posílali již formou prostého textu zpět zkoušeným na jejich chytré hodinky.

Skupinka, která tento systém vymyslela, si navíc chtěla přijít na slušný obnos. Podle dostupných informací by totiž podnikavci v případě úspěchu a přijetí ke studiu požadovali po svých „klientech“ v přepočtu závratných 23 tisíc dolarů, tedy přes 550 tisíc korun. V inzerátu přitom prý podvodníci slibovali 100% jistotu přijetí.

O sofistikovaném podvodu během přijímacího testu v termínu 7. a 8. května informoval rektor této prestižní soukromé univerzity Arthit Ourairat na svém facebookovém profilu. V souvislosti s tím byly přijímací zkoušky prohlášeny za neplatné a přibližně tři tisíce uchazečů je tak bude muset opakovat. Náhradní termín byl stanoven na přelom května a června a všichni zájemci z předchozího kola se budou moci zkoušky zúčastnit bez opětovného složení poplatku.

Výjimkou jsou samozřejmě hříšníci, kteří byli do celé kauzy přímo zapleteni. Ti se rázem ocitli na pomyslné černé listině univerzity, o studium se již nemohou ucházet a navíc vůči nim byly zahájeny zatím neupřesněné právní kroky ze strany univerzity.

Zabavené chytré hodinky z kauzy na thajské univerzitě

Rektora na celém incidentu překvapilo to, že probíhal v reálném čase, což dnešní moderní technika umožňuje. Publikoval také snímky zabavených hodinek, ze kterých je jasné, že pachatelé sáhli po levných chytrých hodinkách u nás neznámých značek.

Pro některé zavrženíhodné pro jiné cool jednání

Při rozhovoru pro thajský kanál Channel 3 uvedl, že je publicita tohoto případu důležitá. V případech přijímacích testů na vysoké školy je podle něj třeba zvýšené obezřetnosti a obzvláště u studia medicíny, o které je v Thajsku veliký zájem a málo studijních míst.

Daný příspěvek na Facebooku rektora pochopitelně začali uživatelé čile komentovat. Zatímco někteří jednání pachatelů odsoudili, jiní vyjádřili obdiv nad jejich vynalézavostí a jejich konání označili jako „cool“, nebo jej přirovnali k hollywoodské filmové sérii Mission Impossible, ve které hlavní protagonisté díky nejmodernější technice z říše snů mnohdy předvádějí neuvěřitelné věci.

Zákaz mobilů i hodinek. A brýle zkontrolovat

Thajské univerzity nyní uvažují o plošném zákazu používání chytrých hodinek u přijímacích zkoušek. Pro výrobky segmentu nositelné techniky by tak mohly na tamních vysokých školách platit podobně přísná pravidla jako pro mobilní telefony, které jsou už delší dobu u zkoušek nepřípustnou pomůckou.

Chytré hodinky však mohou rychle změnit tvář a byť znalec samozřejmě pozná, že jsou ručky a jejich pohyb jen grafikou, vždy odhaleny být nemusejí. Existují také různé kombinace klasických mechanických a chytrých hodinek, například chytrý řemínek MontBlanc e-strap připnete na libovolnou časomíru a na jeho displeji si snadno SMS ze spárovaného telefonu přečtete. Účinným opatřením by tak byl úplný zákaz náramkových hodinek, ke kterému dle deníku Wall Street Journal už přikročili třeba na univerzitě Kjóto v Japonsku a obdobná opatření přijímají i další univerzity po celém světě.

Nares Pantaratorn, profesor univerzity v Rangsitu, dokonce přišel s návrhem, že by u přijímacích zkoušek byla jedinou přijatelnou pomůckou obyčejná tužka a i dioptrické brýle uchazečů by na místě byly podrobeny kontrole.