K mobilní síti se nepřipojují jen samotní lidští uživatelé

K mobilní síti se nepřipojují jen samotní lidští uživatelé | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Stroje si mezi sebou volají stále častěji, operátorům tím přinášejí jmění

  • 68
Asi 1,4 procenta všech mobilních spojení mezi sebou provedou namísto zákazníků stroje. V Evropě a v USA je tento podíl ještě větší. Operátoři mají z mobilního propojení počítačů a dalších přístrojů stále větší zisky.

Takzvaná machine-to-machine (dále M2M) připojení tvoří v celosvětovém průměru 1,4 procenta ze všech mobilních spojení. V Evropě je to 2,4 a v USA pak dokonce 4,3 procenta všech mobilních spojení. Údaje platí pro konec roku 2009 a ve své studii je uvedla analytická agentura Berg Insight.

Podíl M2M připojení navíc do budoucna poroste. Meziročně má tento trh růst o 25,6 procenta a v roce 2014 dosáhne celkového objemu 187 milionu spojení. To má znamenat tříprocentní podíl na celém trhu mobilních připojení.

Operátoři tak budou na vzájemném propojení strojů čím dál více vydělávat. Průměrná útrata u těchto spojení se sice pohybuje jen v řádu několika euro měsíčně, ale v absolutních číslech půjde pro operátory o zajímavé částky. M2M spojení navíc většinou vyžadují jen jednoduché a nenáročné služby a příliš nezatěžují síť operátora.

Jde kupříkladu o spojení, kdy havarovaný automobil automaticky nahlásí nehodu do centra dispečinku záchranného systému nebo automaticky odesílá data o svém provozu do počítačové databáze provozovatele.

S tím, jak stále roste penetrace mobilních služeb, se především na nejvyspělejších trzích budou mobilní operátoři snažit prosadit SIM karty do stále většího množství přístrojů. Nepůjde přitom jen o SIM za účelem M2M připojení, ale také stále častěji o SIM určené pro ovládání daného zařízení na dálku. Příkladem mohou být různé alarmy, bezpečnostní kamery a další.