Češi denně sledují displeje elektronických zařízení přes sedm hodin.

Češi denně sledují displeje elektronických zařízení přes sedm hodin. | foto: Profimedia.cz

Češi patří k největším světovým čumilům do displejů. Denně sedm hodin

  • 26
Podle studie společnosti Kleiner Perkins Caufield & Byers patří Češi mezi nejaktivnější uživatele elektronických přístrojů na světě. Podle studie se řadí na 12. místo a denně se dívají na mobil, televizi, počítač nebo tablet přes sedm hodin.

Investorská společnost Kleiner Perkins Caufield & Byers zveřejnila velmi zajímavou studii internetových trendů pro rok 2014. Součástí studie je přehled zemí podle počtu času, který jejich obyvatelé tráví sledováním nějaké obrazovky nebo displeje.

Tabulka zobrazuje 30 zemí, které představují 70 procent světové populace. Z této třicítky států patří Česku dvanácté místo za Jihoafrickou republikou a před Ruskem. Výzkum probíhal mezi uživateli mobilu, televize, počítače nebo tabletu.

Češi denně tráví sledováním obrazovek a displejů přes sedm hodin, což je téměř o hodinu a půl více, než kolik času sledováním displejů tráví Italové nebo Francouzi. Nejvíce času tráví denně Češi u počítače, těsně následuje mobil a až třetí je televize. Poměrně hodně času tráví Češi i s tabletem, v tomto směru jsme podle výzkumu dokonce čtvrtí na světě.

Studie internetových trendů společnosti Kleiner Perkins Caufield & Byers mimo jiné ukazuje, kolik času tráví obyvatelé třiceti zemí světa sledováním mobilů, tabletů, televize, nebo počítačů.

Na mobilu a počítači tráví Češi dvě hodiny denně, na televizi koukáme o deset minut méně a s tabletem trávíme průměrně hodinu a deset minut. Z evropských zemí, které jsou v tabulce uvedené, jsou Češi na prvním místě, daleko před Slovenskem, Polskem nebo Maďarskem.

Studie dále uvádí, že stále větší počet uživatelů konzumuje internet přes mobilní zařízení. Mobily jsou už dávno nejprodávanější elektronická zařízení na světě a tabletů se prodává více než stolních počítačů nebo notebooků.

Podle studie letos v květnu celosvětově představoval mobilní přístup na internet 25 procent, v některých regionech, jako jsou Asie nebo Afrika, se pak blíží až ke čtyřiceti procentům. Naopak v Evropě uživatelé přistupují na internet přes mobilní zařízení zatím jen v šestnácti procentech případů.

Zajímavá je i statistika, podle které má televizi doma 5,5 miliardy lidí, což je 78 procent světové populace, mobil pak 5,2 miliardy lidí, což je 73 procent populace. Třetím nejrozšířenějším elektronickým zařízením jsou již smartphony, které vlastní 1,6 miliardy lidí a až čtvrté a páté jsou notebooky a stolní počítače, které má vždy zhruba tři čtvrtiny miliardy uživatelů. Tablety pak vlastní asi půl miliardy lidí.

Investiční společnost Kleiner Perkins Caufield & Byers patří mezi nejvýznamnější investory do začínajících společností. Firma investovala například do těchto firem: AOL, Amazon, Compaq, Electronic Arts, Google, Sun Microsystems, Symantec, nebo Zynga. Uvedená studie patři každoročně mezi nejrespektovanější.