Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Splňuje váš mobil nové normy Evropské unie?

Limity hlavou pohlcovaného záření z mobilů se v Evropě sjednotily na hodnotě dva watty na kilogram. Nově zavedený standard musí dodržovat všechny přístroje, které se prodávají v Evropské unii. Pro výrobce se však nic nemění, neboť tato mezní hodnota je v jednotlivých státech zavedena již dávno.
Po posledních pokusech a měřeních se Evropská komise rozhodla své doporučení týkající se povoleného vyzařování mobilních telefonů změnit na standard. V Evropské unii se tedy již nesmí prodávat mobilní telefony, které tento standard nesplňují. Pro výrobce ani zákazníky to však není velká změna, neboť limit je naprosto stejný, jako u doporučení z roku 1999 – mobilní telefon může vyzářit jen tolik elektromagnetických emisí, aby hodnota hlavou pohlcené energie nepřesáhla dva watty na kilogram hmoty. Tato hodnota je v jednotlivých evropských zemích hygienickým limitem právě již od roku 1999, v mnoha dokonce i déle. V České republice máme povolenou hodnotu shodnou s EU, dříve byla dokonce přísnější (1,5 W/kg).

Tuto konkrétní povolenou hodnotu SAR (Specific Absorbtion Rate) určila Evropská komise pro elektrotechnickou standardizaci (CENELEC). Vycházela přitom z výzkumů a následných doporučení vypracovaných Mezinárodní komisí pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP). Ta připravuje veškeré podklady pro tvorbu nových norem a standardů v oblasti elektromagnetických emisí. Další měření, která prověří, zda je zvolená hranice dostatečně bezpečná, by měla proběhnout koncem roku 2001.

„Je nemožné vědecky dokázat, že je něco naprosto bezpečné. Pouze můžeme určit, co je nebezpečné,“ říká poradce Evropské komise pro zdraví a mobilní telefony Mark Bogers. „Ovšem existuje tolik výzkumů na poli tepelných emisí, takže si lidé mohou být jisti, že Komise dělá vše pro zajištění jejich zdraví.“

Kromě samotného standardu určujícího povolené vyzařování byl přijat ještě jeden, který přesně vymezuje způsob, jakým se hodnota SAR měří. Jde o metodu s použitím fantomu, modelu lidské hlavy naplněného homogenní tekutinou. Tento standard (EN 50361), který je již několik let používán všemi světovými laboratořemi, je určen pro měření všech telefonů pracujících na frekvenci od 300 MHz do 3 GHz.

Dokud bude platit tato hranice, nemusí se výrobci mobilních telefonů příliš zneklidňovat, neboť valná většina mobilů, a to i těch starších, dosahuje při měření hodnot okolo jednoho wattu na kilogram. Ani v tabulkách, které můžete najít na Mobil.cz a které obsahují i tři roky staré telefony, není žádný přístroj, který by se maximální hranici byť jen blížil.

Jak se měří a co je dovoleno

Zatím se veškeré aktivity Evropské unie a jejích orgánů při určování hygienických standardů pro elektromagnetické emise přístrojů odvíjejí od doporučení 519 z roku 1999. V tomto dokumentu, který se zabývá „limity pro expozici běžného uživatele zářením z elektromagnetických polí (0 Hz – 300 GHz)“, jsou uveřejněny nejen maximální doporučené dávky EM emisí, ale je zde popsán i způsob měření. Stejně tak se přímo zde státům Unie doporučuje převzít uváděné limity jako své hygienické normy, případně informovat veřejnost o možných nebezpečích, které může přinášet vystavování se vyšším stupňům záření. Díky tomu není nedávno přijatý standard velkou změnou pro uživatele nebo výrobce, neboť ti byli nuceni tyto maximální hodnoty dodržovat již dříve na základě legislativy jednotlivých členských států.

Doporučené mezní hodnoty SAR, kterým může být člověk dlouhodobě vystaven, aniž by riskoval své zdraví, jsou různé podle frekvence elektromagnetického pole. Mobilních telefonů se týká rozsah 10 MHz až 10 GHz:

Frekvence

SAR – Vystavené celé tělo (W/kg)

Lokální SAR – hlava (W/kg)

Lokální SAR – nohy, ruce

10 MHz - 10 GHz

0,08

2

4

Z tohoto výňatku je vidět, že limity se netýkají pouze mobilních telefonů. Pro ty je totiž zajímavá právě jen hodnota SAR pro lokální expozici, konkrétně hlavu. Tak malý přístroj, jakým je mobilní telefon, totiž nevysílá takovým výkonem, aby dokázal vyzařovat EM emise do celého těla. Nedosahují dál než několik centimetrů od ucha do hlavy.

Pro výpočet SAR se používá průměr absorbované energie v deseti gramech hmoty. Zároveň je nutné, aby zařízení splňovalo maximální povolenou hodnotu v průměru za kterýchkoliv šest minut měření.

Dummy na měření

Větší změny?

Spíše než vytváření standardů z původních doporučení bude větší změny znamenat chvíle, kdy výrobci uveřejní konkrétní hodnoty SAR všech svých telefonů. Tři z největších – Nokia, Motorola a Ericsson – se rozhodli uvádět míru vyzařovaní u každého telefonu v manuálu, mezi technickými specifikacemi, již od letošního podzimu. Předpokládá se, že ostatní budou záhy následovat. Díky tomuto tahu si budeme moci zjistit nejen to, co již dávno víme (že náš mobil splňuje normy), ale přesně poznáme, jak je na tom v porovnání s ostatními. Bude snadné vybírat si přístroj tak, aby měl co nejnižší hodnotu SAR.
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...