Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Noční můra všech nomofobiků: soutěž v nicnedělání s mobilem

  • 3
Je nejrozvinutějším mobilním trhem světa, například smartphone s LTE vlastní 90 % zdejší populace. Kromě toho má Jižní Korea prvenství v internetu věcí, domácí společnosti Samsung a LG zde pro něj položily základy. V zemi, která vyniká rychlostí přijímání nových technologií, pořádají úředníci nezvyklé soutěžní setkání.

S nápadem uspořádat v městském parku shromáždění lidí, kteří si chtějí odpočinout od technologických novinek valících se na ně ze všech stran, přišli úředníci ze Soulu. Úkolem účastníků tohoto setkání, jehož první ročník proběhl v roce 2014, je strávit hodinu a půl pouhým sezením. Tedy bez telefonování, brouzdání na internetu a dalších činností, při nichž se neobejdou bez svého smartphonu či nositelné elektroniky.

Příznaky nomofobie

- nervozita, když nemáte telefon při ruce

- neustálé kontrolování, zda jste neobdrželi zprávu

- nutkání okamžitě na zprávy reagovat

- panika při zapomenutí nabíječky na telefon

- nervozita v místech bez signálu

Očekávání úředníků, kteří pravděpodobně věřili ve vysoký zájem, však vzalo za své. V jihokorejské společnosti, v níž mnozí mobilní uživatelé trpí nomofobií - propadají tedy například nervozitě, pokud by měli svůj smartphone opustit na více než minutu, se totiž jejich iniciativa nesetkala s velkým pochopením. Myšlenka na 90 minut strávených v odloučení od mobilu je pro Jihokorejce nepředstavitelným utrpením.

Na třetím ročníku, který v Soulu proběhl letos v květnu, se tak sešlo pouze 1 500 účastníků. Tedy mizivých 0,015 % z desetimilionové populace žijící v jihokorejském hlavním městě. Navíc letošní hrstka odvážlivců vzdorovala pocitu z odloučení od smartphonu ve třicetistupňových vedrech, někteří se tak dopředu vybavili slunečníky nebo alespoň deštníky. Avšak nejen vysoké teploty patřily k nepříjemným faktorům, tím dalším byla i nebývalá nuda. Účastníci se totiž nesmějí podívat například ani na hodinky.

Nejde přitom jen o bezduché vysedávání, osoby dohlížející na dodržování podmínek setkání totiž určují i vítěze. O tom rozhodují jak zkušenosti, tak štěstí. Rozhodujícím faktorem je totiž podle portálu Phonearena dosažení nejstabilnější tepové frekvence. Dříve zmíněný zákaz sledování hodinek je tak možná opodstatněný, jde totiž o nejpravděpodobnější způsob měření tepu.

Vítězem letošního ročníku se stal místní rapper Crush, který se k účasti rozhodl údajně kvůli fyzickému i psychickému vyčerpání z příprav nové skladby. Chtěl prý alespoň na chvilku zase jen relaxovat.

Jak dlouho vydržíte bez mobilního telefonu?

celkem hlasů: 504

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 31. května 2016. Anketa je uzavřena.

celý víkend
celý víkend 242
celý den pro mne není problém
celý den pro mne není problém 158
ne déle než hodinu
ne déle než hodinu 84
ani minutu
ani minutu 11
maximálně deset minut
maximálně deset minut 9