Sony Xperia Z4 Tablet na veletrhu MWC v Barceloně

Sony Xperia Z4 Tablet na veletrhu MWC v Barceloně | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Sony se zbavilo notebooků, teď je má nahradit nový Xperia Z4 Tablet

  • 7
Barcelona (Od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) - Lehoučký, tenký a s přídavnou praktickou bluetooth klávesnicí velmi univerzální. Takový je nový tablet Sony Xperia Z4 Tablet. Má špičkovou výbavu i nejnovější hardware, zároveň má ambice zastoupit i klasické notebooky.

Špičkové tablety od Sony jsou velmi lákavé kousky. Nejnovější Z4 Tablet, který je nástupcem Xperie Z2 Tablet (test první generace: Tabletový „podvodník“. S tabletem Sony Xperia Z se můžete i vykoupat, test druhé generace: Voděodolný sexy tablet muší váhy. Recenze Sony Xperia Z2 Tablet), opět posouvá možnosti o trochu dále. Design zůstává na první pohled velmi podobný, jen se výrazně zmenšily rámečky okolo displeje. Tablet tak působí o dost menší, spíš jako devíti nebo možná i osmipalcový kousek. Ale je to jenom klam. Tradičně tenoučká konstrukce tu zůstává, v pase měří novinka jen 6,1 mm a půdorysné rozměry jsou 254 × 167 mm.

Tablet je i příjemně lehoučký, hmotnost LTE verze je 392 gramů, v ruce se navíc zdá ještě lehčí. Přídavná bluetooth klávesnice váží něco přes 100 gramů, takže v kompletu se tato sestava jen o málo přehoupne přes půl kila. O tom si mohou i ty nejšpičkovější ultrabooky nechat zdát.

A přitom je Sony mnohým uživatelům svým tabletem téměř bez problémů nahradí. Už se vlastně ani tolik nedivíme, že se firma zbavila své ztrátové divize Vaio. Desetipalcový tablet s klávesnicí odpovídající velikosti sice není ideální třeba na dlouhé psaní textů, ale nějaký ten článek bychom na něm napsali bez problémů. Klávesnice je překvapivě použitelná, rychlost psaní a celkový komfort je tu omezen vlastně jen velikostí. Na tu bychom si asi časem zvykli, stisk kláves je překvapivě jistý a celkově nás klávesnice příjemně překvapila. Důkazem zaměření na produktivitu je i to, že klávesnice má i touchpad, který většinou u podobných řešení chybí.

Sony a počítačová divize Vaio

Notebooků Vaio je škoda. Zejména ve špičkové třídě Sony nabízelo lehké, výkoné a skvěle vybavení notebooky, kterým se jen těžko hledala konkurence. Odpovídala tomu však i velmi vysoká cena. 

Brutální výkon v prťavém těle: první dojmy ze supernotebooku Sony Z-21

V roce 2011 bylo Sony Vaio Z-21 skoro zázrakem.

O prodeji ztrátové počítačové divize Vaio informovala společnost Sony již v únoru 2014 (více zde). Mezi zájemci bylo i čínské Lenovo. Společnost ji prodala investičnímu fondu Japan Industrial Partners, který pro ni vytvořil novou společnost VAIO Corporation se zaměřením především na domácí japonský trh. Sony si ponechalo pětiprocentní podíl a stará se o stávající zákazníky po celém světě (více se dočtete zde).

Tablet se vkládá do žlábku u klávesnice, který zároveň slouží jako kloub, takže tablet se takto rázem promění v notebook. Spojení je pevné, přitom jde tablet vyjmout relativně snadno bez použití násilí či speciálních chvatů. Klávesnice se s ním spojí přes Bluetooth a výrobce slibuje výdrž 45 dní na jedno nabití. Tablet samozřejmě vydrží podstatně méně. Ale akumulátor 6 000 mAh by ve spojení s moderním hardwarem, jako je 64-bit osmijádrový procesor Snapdragon 810 mohl zajistit slušnou výdrž. Výrobce udává 17 hodin přehrávání videa na jedno nabití.

3GB RAM navíc zajistí bezproblémový chod i těch nejnáročnějších aplikací.

Rozlišení displeje je na desetipalcový tablet úctyhodných 2 560 × 1 600 pixelů. Obraz tak jemností předčí mnohé lepší smartphony (299 pixelů na palec). Displej vypadá parádně, takže nejen prací tu bude uživatel živ.

Právě možnost pracovního použití je však tím, nač bude Sony lákat a docela to chápeme. Tablet s LTE bude stát 549 eur (přibližně 15 tisíc korun), bez LTE o 50 eur méně. To znamená, že v androidím světě není vůbec levný a navíc bude potřeba připočítat nějaký ten příplatek za klávesnici. Ale zatímco oproti tabletům bude novinka od Sony docela drahá, vůči špičkovým ultrabookům už tomu tak není. A Android, ač se to nezdá, je schopen zvládnout v podstatě všechny pracovní úkony, které dnes řeší třeba vrcholoví manažeři firem. Pro ně to bude ideální lehký reprezentativní kousek.

Android místo notebooku s Windows

Záleží na tom, jaké aplikace používáte a jaké periferie připojujete.

Nahradit notebook tabletem s OS Android je lákavé, zejména kvůli poměru hmotnosti a rozměrů ku výkonu. Stále je však spousta situací, kdy tablety počítač s Windows (případně počítač s Linuxem) nahradit nedovedou.

Třeba zrovna u manažerů to asi nebude větší problém. Komunikace textová, hlasová i obrazová tabletům nečiní žádný problém, pro Android již existuje i firemní komunikační platforma Lync. Androidí kancelářské balíky zvládnou texty, tabulky a prezentace, krátké texty se snadno napíší i na maličké a ergonomicky nepříliš vhodné klávesnici a delší napíše asistentka na PC. A při prezentacích mohou směrem k velké obrazovce využít bezdrátový přenos obrazu a zvuku Miracast.

Horší to však je, pokud chcete seriózně editovat fotografie a stříhat video. Špatná ergonomie ovládání, chybějící kalibrovatelnost displeje, malá pracovní plocha. Programátoři a vývojáři mají také smůlu, většinu vývojových prostředí na Androidu nespustí. Android nepomůže ani těm, co používají speciální firmení produkční aplikace. Nebo těm, co připojují různé specializované periferie. A takto by se dalo pokračovat dále. Uživatel si stále musí zvážit, co od zařízení očekává a podle toho jej zvolit.

,