Sony Ericsson S700 - souboj všech magapixelů (fotografie, displeje)

  • 8
Sony Ericsson S700 je vybaven snímačem s rozlišením 1,3 MPx. Patří tak do elitní skupiny telefonů na našem trhu, které přakročily hranici milionů pixelů. Jaký je jeho fotoaparát? Obstojí ve srovnání s Nokii 7610 a Siemensem S65?

U modelu Sony Ericsson S700i jsme se rozhodli pro celou oddělenou recenzi fotoaparátu. Model S700i totiž nabízí nejenom lákavé rozlišení 1,3 Mpix, ale i skutečně dobré a mezi mobily asi nejlepší fotografické výsledky. Následující řádky chvály prosím berte s vědomím, že porovnáváme fotící mobily mezi sebou a nikoliv s „pravými“ digitálními fotoaparáty. Srovnání s 1Mpix fotoparátem by zřejmě přeci jen dopadlo v neprospěch S700i.

Z jedné strany ryba, z druhé rak

Zatímco zepředu vypadá S700i jako běžný mobilní telefon, zezadu je téměř k nerozeznání od fotoaparátu. Je osazen snímacím prvkem CCD s rozlišením 1,3 Mpix. Snímky se ukládají ve formátu JPEG. Maximální rozlišení snímku je 1280 x 960 obrazových bodů (lze navolit 640 x 480, 320 x 240 nebo 160 x120 obr. bodů). Průměrná velikost fotografie při maximálním rozlišení se pohybuje v rozmezí 200 - 280 kB. Obrázky lze ukládat na vloženou kartu Memory Stick Duo nebo do paměti telefonu. Veškerá možná nastavení je možné provádět z přehledného menu.

Sony Ericsson S700

Objektiv má pevnou ohniskovou vzdálenost f=4,35 mm, světelnost F4 a několikanásobný digitální zoom. Technická specifikace bohužel neobsahuje údaje o přepočítané ohniskové vzdálenosti jako ekvivalentu pro kinofilmový přístroj. O rozsahu digitálního zoomu si můžete udělat obrázek z přiložené fotografie zhotovené ze vzdálenosti cca 70 - 80 m. Levý snímek je pořízen bez použití zoomu a pravý při maximálním zazoomování objektivu.

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700

Fotoaparát si dobře poradí i se složitěji nasvícenou scénou. Umožňuje také volbu způsobu měření expozice. Defaultně je nastaveno měření s vyváženým středem, v menu fotoaparátu však lze navolit i měření bodové (na displeji se objeví zaměřovací křížek). Porovnat výsledky získané jednotlivými druhy měření můžete na následujících obrázcích Václavského náměstí. Pravá část snímku je osvětlena odpoledním sluncem a levá se topí ve stínu.

 

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700

První obrázek je exponován pomocí měření s vyváženým středem, pravý snímek byl měřen bodově (exponováno na budovu ve stínu). První obrázek je v levé části tmavý (ale nepostrádá detail) a jeho pravá část je exponována správně a proto má odpolední slunce pěkný tmavě žlutý odstín. Druhý obrázek má správně exponovánu levou půlku fotografie, zatímco pravá je mírně přesvětlená (přepálená) a nebe postrádá kresbu. Je to způsobeno částečně typem měření (bodové) a částečně i změnou výřezu. Při běžném fotografování (např. rovnoměrně osvětlená scéna) nejsou rozdíly mezi způsoby měření prakticky poznat. Při pozornějším zkoumání, zjistíte, že oba snímky jsou u okrajů neostré. Tato chyba je  způsobena plastovou "optikou" objektivu.

Prokreslení detailů jak v popředí snímku, tak i na vzdálenějších předmětech je na velmi dobré úrovni (viz. obrázek). Snímek přitom vznikl za podmračeného dne a tedy za ne zcela ideálních světelných podmínek (nastavení bílé - zataženo).

Sony Ericsson S700

Poručte počasí

Vyvážení bílé barvy podle daného druhu osvětlení je jednou z funkcí, kterou bychom spíše očekávali u digitálního fotoaparátu než u obyčejného fotomobilu. Výrobcům slouží ke cti, že tato funkce opravdu funguje a neslouží pouze jako reklamní trik. I za podmračeného dne tak S700i vytvoří fotografie s příjemnými teplými a sytými barvami.

Na obrázku vlevo je použito automatické nastavení bílé, na pravém je nastaven režim zataženo. Horní část obou snímků je mírně přeexponovaná vinou převažující tmavé části s kolejnicemi.

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700

Nepříjemné zelené zabarvení snímku, které je způsobené zářivkovým osvětlením, odstraní Sony Ericsson velmi spolehlivě. První obrázek je fotografován za použití automatického vyvážení bílé (jasně patrný zelený nádech), druhý v režimu zářivkového osvětlení (téměř přirozené podání barev).

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700

Fotoaparát dále nabízí možnosti pro správné zobrazení bílé barvy za těchto druhů osvětlení: žárovkové osvětlení, výbojkové osvětlení a denní světlo.

Pohodlné ovládání a nepříjemný zvuk

Zapnout můžete fotoaparát prostým odklopením krytky objektivu nebo dlouhým stiskem spouště. K focení je pak připraven za zhruba dvě a půl sekundy. Pro lepší držení v ruce je mobil na zadní straně vybaven mírně vystouplým madélkem, které při fotografování slouží jako opora pro prostředníček. Přístroj je uzpůsoben k fotografování na šířku a tomu odpovídá i směr a poloha info textů na displeji i ovládacího menu fotoaparátu (menu mobilu je orientováno na výšku).

Informační grafiku lze vypnout tak, aby při fotografování nevadila, stisknutím potvrzovacího tlačítka. Co však bohužel vypnout nejde, je nepříjemný zvuk závěrky, který lze pouze mírně ztlumit. S inkognito fotografováním se tedy můžete rozloučit, protože hlasité “ssssssííítttttttttttřřřřřřř“ by vylekalo i mého nahluchlého dědečka. Zpoždění spouště je sice patrné, ale nikoliv tragické, a ve srovnání s ostatními fotomobily je jedno z nejmenších.

Další položky v menu nastavení:

V přehledném menu nastavení jsou k dispozici ještě následující položky:

  • Režim snímání: umožňuje zhotovit v krátkém časovém úseku (cca 2 až 3 sekundy) 4 snímky najednou. V režimu normálního snímání je po zhotovení každého snímku nutné vždy zmáčknout tlačítko pro návrat do režimu fotoaparátu.
  • Noční režim: Zajistí prosvětlné snímky i za zhoršených světelných podmínek
  • Samospoušť: Prodleva spouště činí cca 10 sekund.
  • Efekty: Výběr z několika druhů efektů zahrnuje negativ, solarizaci, sépiový odstín a režim černobílé fotografie. Lze samozřejmě fotografovat i zcela bez efektů.
  • Přisvětlení: Dioda má uspokojivou účinnost cca do 2,5 m.
  • Automatické vypnutí fotoaparátu: Fotoaparát se sám, podle uživatelské volby, přepne do úsporného režimu po 30 sekundách, 1, 2 nebo 3 minutách.

Co říci závěrem?

Sony Ericson S700i je velmi drahý mobil s dosud asi nejlepším integrovaným fotoaparátem. Otázkou zůstává, zda relativně kvalitní fotoaparát je dostatečnou přidanou hodnotou, která by vysokou cenu ospravedlňovala.

Pro posílání obrázků prostřednictvím MMS je kvalita fotografií více než dostačující, naopak velikost souborů v kB se zdá být pro tento účel až příliš velká. Pro zhotovení kvalitních fotografií např. velikosti 10 x 15 cm však výsledný obraz stále nedostačuje.

Snímku jsou ostré, ale nikoliv přehnaně přeostřené jako u jiných fotomobilů (např. u Nokie 6230) při trochu dobré vůle i přirozeně barevné a nepostrádají ani detaily. Pouze po okrajích jsou mírně rozmazané (což je u fotomobilů běžný jev).

Pro srovnání přidáváme několik dalších fotografií pořízených jinými srovnatelnými fotomobily. Snímky vznikly ve stejný den a čas, za téměř identických podmínek.

 

Sony Ericsson S700

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700 

Nokia 7610

Nokia 7610 Nokia 7610 Nokia 7610 Nokia 7610 Nokia 7610 Nokia 7610

Siemens S65

Siemens S65 Siemens S65 Siemens S65 Siemens S65 Siemens S65 Siemens S65

Další fotografie

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700  

Sony Ericsson S700 Sony Ericsson S700

Fotogalerie displejů

Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700 Sony Ericsson  S700