Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sony Ericsson M600i - místo k spánku ukolébá k práci

aktualizováno 
Sony Ericsson M600i nemá fotoaparát, má operační systém, používá QWERTY klávesnici a na chytrý telefon postavený na symbianové platformě UIQ je až nevídaně malý. Jednoduše řečeno před námi stojí inovativní manažerský mobil.
Sony Ericsson M600i

Sony Ericsson M600i | foto: Michal Hron, Mobil

Švédsko-japonský výrobce všem vyrazil dech, když v únoru představil prvního zástupce zcela nové produktové řady označeného jako M600i. A to i přesto, že na veřejnost pronikaly první informace o novince a dokonce i fotografie jejího krytu. - více zde

Veškerá pozornost totiž směřovala spíše k nejvybavenějšímu komunikátoru Sony Ericssonu, modelu P990i. Ten byl představen o téměř čtyři měsíce dříve a málokdo tak očekával, že se výrobce odhodlá k představení další klíčové novinky.

Model M600i však svou premiéru zvládl na výbornou. Okamžitě po představení se mu dostalo kladných ohlasů nejen z novinářské obce, ale i od samotných uživatelů, tedy budoucích zákazníků. Jen zvláštní koncepce klávesnice budila rozpaky. - více zde


Nokia E61 Sony Ericsson P800 Sony Ericsson P900 Sony Ericsson P910 Sony Ericsson P990i
Hlavní konkurence v podobě Nokie E61 | Sony Ericssonů s OS Symbian a grafickou nástavbou UIQ


Plnohodnotné klávesnice jsou ale v módě a každý ze světových výrobců se snaží ukousnout část pomyslného koláče, v kterém stále dominují specifické přístroje zvané Blackberry. Po Nokii E61 a Motorole Q se tak můžeme setkat i s podobným konceptem u Sony Ericssonu.

Vzhled - prcek mezi komunikátory

Model M600i se na trh dostává hned ve dvou barevných variantách - černé a bílé. Do redakce se nám dostala prvně jmenovaná, obě jsou pak doplněny o výrazné, tyrkysově modré prvky. Tuto barvu nesou nejen mřížky reproduktorů, ale i numerické popisky klávesnice či stylus.

  

Ten je schován v levém horním rohu přístroje a výrobce pozapomněl na fakt, že se velmi lehce ztrácí. Už po dvou dnech a pár řádcích recenze jej nemůžeme najít, přičemž v balení je právě jen jeden. Doufejme, že jako náhradní díl bude levný a hlavně dobře dostupný. Aktualizováno: Stylus se našel, zvláštní poděkování patří servírce Kateřině Sojkové z pražských Vinohrad.

  

Co nelze novince vytknout jsou její rozměry. Oproti běžným zvyklostem se dokázala všechna elektronika vtěsnat do pravidelného kvádříku, který má míry 107-57-15 (mm) a váží pouhých 112 gramů. Svým vzhledem přitom okouzlí nejedno labužnické oko, jelikož jednoduchý a uhlazený design se skutečně povedl. Je však jasné, že se výrobce nezavděčil každému.

  

Telefon zapnete hlavním spínačem v horní části, kterému v těsné blízkosti sekunduje infraport. Výrobce jej nenechal zahálet ani ve chvíli, kdy jej nevyužijete, a jeho dioda slabě červeně poblikává při vybité baterii. Tu najdete pod pevně usazeným krytem v zadní části, kde se krom plastického loga nachází i mřížka hlasitého reproduktoru a zaslepený konektor externí antény.

  

Baterie má kapacitu 900 mAh a vydrží napájet přístroj až sedm a půl hodiny hovoru či téměř dvacet dní pohotovosti. Při využívání datových přenosů pomocí sítí třetí generace pak výdrž rapidně klesá. Na posouzení praktické výdrže máme telefon krátce, i při velmi intenzivním využívání se ale indikátor tváří velmi slibně. Plně nabitá je baterie přibližně po devadesáti minutách.

  

Levá strana ukrývá ovládací kolečko s klávesou pro návrat v nabídce, strana pravá pak tlačítko pro rychlé spuštění webového prohlížeče (v nabídce lze změnit) a slot na paměťovou kartu. Ten je kryt jednoduchými plastovými dvířky pevně připevněnými k tělu přístroje. V základním balení naleznete kartu s kapacitou 64 MB, jde o formát M2 neboli Memory Stick Micro. Vespod se tradičně umístil systémový konektor.

Klávesnice, ovládání, displej - bez kolébky ani ránu

Pokud se dá na telefonu nějaký prvek označit za inovativní, je jím rozhodně neobvyklá klávesnice. Sestává z dvaceti kláves, z nichž pouze pět má jednoznačnou funkci po celé své ploše. Ostatní klávesy jsou totiž kolébkové, na každé své straně tak skrývají jeden znak či písmeno.

  

K takto nezvykle pojaté QWERTY klávesnici jsme původně přistupovali velice skepticky, své kouzlo však toto řešení nezapře. Zpočátku budete často tápat, kde se požadovaný symbol nachází, po chvilce cviku optického i prstokladeckého se ale s klávesnicí pracuje velice příjemně. Lidé s velkými prsty se však budou muset více soustředit.

  

Klávesy jsou sytě modře podsvíceny, přičemž (jak už jsme zmiňovali) numerická část je zvýrazněna tyrkysovými popisky. V případě zadávání čísel fungují jako jednolité bloky, při psaní textu opět jako kolébky. Kromě klávesnice lze zadávat znaky i pomocí rozměrného dotykového displeje ručně psaným textem či softwarovou klávesnicí.

Jak se ovládá Sony Ericsson M600i? Oficiální prezentace napoví:

Displej se může pochlubit velmi jemným rozlišením 320 × 240 obrazových bodů a podporou 262 tisíc barev. Jeho dotyková vrstva je dostatečně citlivá a slouží jako hlavní ovládací prvek telefonu. Přiložený stylus je sice malý, přístroj se s ním však ovládá příjemně. Pokud jej nechcete využít, lze s telefonem v drtivé většině případů pracovat i bez něj, na displej však musíte sahat prsty. Chybí totiž jakékoli hardwarové kontextové klávesy.

  

V takovém případě stačí využít již zmiňované kolečko na levém boku přístroje, které je snad jedinou archaickou vzpomínkou na telefony Sony. Je potvrzovací a jeho otáčením rolujete v jednotlivých nabídkách. V případě potřeby je třeba sáhnout i po horizontálních směrech umístěných kolem nuly/mezerníku v hlavní klávesnici. Ovládání je tak občas velmi krkolomné a šité na míru spíše levákům.

  

Telefonování - UMTS bez videohovorů

Sony Ericsson M600i je třípásmový telefon s podporou sítí UMTS. Kvůli chybějící kamerce či fotoaparátu si s ním ale videohovory neužijete. Zato telefonní seznam překvapí svou funkčností. Kromě nespočtu kontaktů totiž můžete vytvářet i jednotlivé seznamy. V telefonu tak můžete naráz pracovat s firemními i osobními kontakty a přitom je zvlášť spravovat.

  

Pomocí takto vytvořených adresářů lze filtrovat hovory, v telefonu naleznete i skupiny volajících. Ty poslouží jen jako distribuční seznam pro odesílání hromadných SMS. Telefon bohužel nenabízí vyzváněcí profily. Nastavení zvukového upozornění je však více než detailní a nabízí i takové fičury jako ekvalizér. Ani ten však mizerné kvalitě hlasitého reproduktoru příliš nepomůže.

  

Kromě polyfonních melodií se můžete těšit i na podporu MP3 vyzvánění. Při příchozím hovoru lze nastavit, aby přístroj při jeho odmítnutí poslal předem připravenou SMS zprávu. Tuto funkci již známe z grafického prostředí S60 používaného především finskou Nokií. Uskutečněné hovory najdete seřazené v přehledném výpisu, každé numerické klávese lze přiřadit zkratku na nejvíce volané osoby.

  

Zprávy - email na dva způsoby

Zprávy nabízí veškeré standardní možnosti a přidávají i něco navíc. Tvorba SMS se drží všech zažitých konvencí, tudíž vidíte všechny potřebné informace jako počet napsaných znaků, výsledných zpráv a lze využít i prediktivního slovníku. Ten lze nastálo vypnout a ač nabízí i slova s diakritikou, před odesláním ji ze zprávy odstraní. Příchozí zprávy lze třídit i do vlastnoručně vytvořených složek, jejich počet je omezen jen dostupnou pamětí. Přepínání mezí složkami ale nepatří mezi nejkomfortnější záležitost.

  

Multimediální zprávy využívají speciální editor, který se snaží u jejich tvorby maximálně napomoci. K dispozici máte několik šablon, případně se lze nechat provádět koncepcí zprávy krok za krokem. Ve výsledku můžete být velmi překvapení kvalitou takové zprávy. Opět jste informování o všech potřebných údajích, multimediální zprávy sdílí jednotlivé složky s textovkami. Platí pro ně tak v podstatě stejná kritika jako v předchozím odstavci.

  

M600i se nemá za co stydět ani u emailových zpráv. Kromě dnes již běžné emailové schránky s možností dálkové synchronizace nabízí i možnost správy emailů staticky synchronizovaných s počítačem. V telefonu přitom můžete spravovat nespočet emailových schránek naráz a nastavovat jim interval kontroly i čas, od kdy do kdy má synchronizace probíhat (např. 7:00 až 16:00).

  

Přijímané zprávy můžete stahovat rovnou celé nebo je omezit velikostí. Nastavit můžete i stahování pouhých hlaviček. V případě přílohy si telefon s populárními formáty dokáže přímo poradit díky kancelářskému balíku Quickoffice. K dispozici je i prohlížeč .pdf souborů. Konfigurace schránek je jednoduchá a zvládne ji i méně pokročilý uživatel.

Organizace a data - zatracené Mass Storage

Organizační vlastnosti novinky jsou na výborné úrovni. V čele stojí propracovaný a přehledný kalendář umožňující veškeré základní operace. Poradí si s opakovanými událostmi a hlavu mu nezamotají ani překrývající se schůzky či jiné naplánované položky. Umí se synchronizovat s počítačem a dokonce i se vzdáleným serverem pomocí protokolu SyncML, stejně jako kontakty, email či poznámky.

  

Ty lze do telefonu ukládat v podobě ručně psaného textu (skica) nebo klasickým zadáním znaků. Jejich počet ani velikost není nijak omezena, což platí i pro poznámky hlasové. Samozřejmostí je i úkolovník, stopky, odpočítavač, převodník měn a jednotek a již zmiňovaný kancelářský balík Quickoffice. S ním můžete dokumenty nejen prohlížet, ale i editovat a přímo vytvářet.

  

Velice se nám líbí i RSS čtečka, která ale oproti nižším modelům opět stojí samostatně. Její umístění v nabídce zpráv se nám přitom zdá nejlogičtější, M600i ale vidí její službu spíše ve složce multimedií. Tu sdílí společně s kvalitním internetovým prohlížečem v podobě Opery 8.60 a s odkazy na internetové obchody s aplikacemi či multimediálním obsahem. A abychom nezapomněli, M600i se může pochlubit i aktivním pohotovostním režimem.

  

Na internet se dostanete nejen pomocí GPRS, ale i UMTS. Na EDGE bohužel výrobce opět pozapomněl, což bude především české uživatele kvůli 3G pokrytí velmi mrzet. Stejně tak můžete zapomenout na podporu bezdrátových sítí Wi-Fi. Telefon lze samozřejmě využít jako datový modem a to přes přiložený USB kabel, infraport i Bluetooth technologii. Přístroj nás jistou dobu nechával na pochybách, zda podporuje USB Mass Storage. Musíte jej totiž nešikovně aktivovat hluboko v nabídce.

Zábava - mobilní Playstation?

Malý komunikátor přišel o hlavní zábavní prvek současnosti, kterým je integrovaný fotoaparát. Sony Ericsson tak reaguje na volání velkých firem, které se bojí špionážních fotografií a přitom potřebují výkonný pracovní nástroj. Novinka však svůj handicap kompenzuje až neuvěřitelně kvalitní golfovou hrou, která by si zasloužila samotnou recenzi. 

  

Nese jméno světového golfového hráče Vijaye Singha a svou kvalitou okouzlí již při prvním spuštění. Grafická propracovanost hry je na telefon až neuvěřitelná. Krom ní naleznete v přístroji i další hru v podobě variace na populární Tetris a hudebního skladatele, u kterého se doslova vyblbne nejeden hudební talent.

  

Zapomenout nesmíme ani na multimediální přehrávač, který si kromě hudebních souborů poradí i s videem či streamovanými videozáznamy přímo z internetu. Pro poslech lze využít hlasitého reproduktoru či přiložených stereo sluchátek, v obou případech se ale připravte na nepříliš kvalitní a plastový přednes.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
  • bohatá výbava
  • nevšední, leč kvalitní klávesnice
  • precizní zpracování
  • kvalitní displej
  • cena
Proč ho nekoupit?
  • horší orientace na klávesnici
  • chybějící vyzváněcí profily
  • chybějící EDGE
  • krkolomné ovládání bez stylu
  • pouze jeden stylus
Kdy?
Červenec 2006
Za kolik?
cca 13 000 Kč včetně DPH
Sony Ericsson M600i je velmi specifický přístroj, který má předem určenou cílovou skupinu. Jsou jí především manažeři velkých společností, kteří potřebují operativní svobodu, dostatečné plánování či vzdálenou synchronizaci v přístroji, jenž nabízí možnost rozšíření o další aplikace. Takovým lidem bude malý komunikátor sloužit velice dobře, pokud si však zvyknou na nepříliš povedené ovládání bez použití stylu, které je snad největší slabinou novinky.

Otočné kolečko Jog Dial ve spojení s klávesou zpět totiž na všechny operace nestačí a na čelní straně jakýkoli hlavní kurzorový prvek chybí. Naopak je zde kolečko doplněno o další směry v případě potřeby, což s sebou přináší neustálé přehazování přístroje v ruce. Z pohledu výbavy se však nemá model M600i za co stydět a svou kvalitou i lákavým vzhledem si získá mnohé mobilní zákazníky.

Autor:
Nejčtenější

Ilustrační snímek
ČTÚ smetl ze stolu žádosti virtuálů. Roaming je pro ně noční můrou

Již v průběhu května obdržel Český telekomunikační úřad od tří virtuálních operátorů žádosti o povolení účtovat příplatek k roamingu. Virtuálové bez vlastní...  celý článek

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Podvodná nabídka ročního pronájmu top smartphonů a další špičkové elektroniky
Lákají na neuvěřitelně levné top smartphony, ale je to podvod

iPhone nejvyšší specifikace za pouhou tisícikorunu či například top model Samsungu jen za něco málo přes 900 korun ročně. Na první pohled je to velmi lákavá...  celý článek

Nokia 8
Nejlepší Nokia 8 má skvělý výkon a je to první „obojíčkový“ smartphone

Nový vlastník značky Nokia konečně představil svůj top model. Novinka s označením 8 je špičkový smartphone, který ctí tradice. Nemá displej přes celé čelo, ale...  celý článek

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

Další z rubriky

Huawei Y6 Pro 2017 půjde do Evropy pod dvojím označením.
Huawei kouzlí. Z jednoho smartphonu udělal dva

Huawei je nejen třetí největší výrobce smartphonů, je i specialistou v uvádění téhož modelu pod různým označením. Teď se do Evropy chystá vypustit smartphone...  celý článek

Fairphone
Došly součástky. První férový smartphone je bez podpory

Společnost Fairphone se snaží na poli spotřební elektroniky o velmi neobvyklý přístup. Vyrábí smartphony, které je možné i po letech používání snadno podomácku...  celý článek

Zatímco Apple rychle posiluje, Samsung pozvolna ztrácí své pozice
Nejprodávanější modely smartphonů na světě. Apple se směje zbytku světa

Je to krutá podívaná pro výrobce smartphonů s Androidem. Ať se snaží jakkoliv, tak první příčky okupují dva iPhony. Ty se prodávají už skoro rok a designově to...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.