Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Software Palm III

aktualizováno 
Změny v software u Palm III. Nové rysy OS 3.0. Softwarová kompatibilita, programové vybavení a jeho popis.
Stejně jako u Hardware dostál Palm III určitých změn a novinek u Software. Je velmi předčasné hovořit o jejich kvalitách, neboť ty se ukáží až po delším pouzívání Palm III.

Pro někoho mohou být apikace Palm III zklamáním, neboť ani u nich nedošlo k zásadním změnám. Nicméně mnohá vylepšení vyplývající ze zkušenosti uživatelů, provázanost a jednoduchost těchto aplikací nedávají uživateli šanci propadnout skepsi.

Všechny tyto nové rysy OS 3.0 jsou představovány novým Launcherem (správce aplikací). Palm III má nové fonty, softawre pro komunikaci přes IR port, zdokonalené aplikace Palm Desktopu, hry a několik dalších vylepšení.


Softwarová kompatibilita:

Přestože změny u Palm III jsou lákavé, je důležité, aby programové vybavení pro předcházející verze PalmPilota pracovalo i na Palm III. V prvé řadě se prováděly testy na správný chod Hacků z Pilotzone (AppHack, MenuHack, CaseToggleHack, ClockHack, CorrectHack, GlowHack, PowerHack, SafeHack, SelectHack a SwitchHack).

Obecně se dá uvažovat o tom, že pokud bude Palm III spolehlivě pracovat s těmito Hacky, bude už pracovat se vším. Testy se osvědčily a Palm III pracoval dobře.

Další testy se prováděly na funkčnost nejpoužívanějších externích aplikací pro PalmPilota a to při současně nataženém HackMasterovi se všemi výše uvedenými Hacky. Testy se prováděly na následujících apliakcích:

 • Agenda
 • AportisDOC
 • BrainForest
 • Check-In
 • Dinky Pad
 • Giraffe
 • HardBall
 • Doktor Badura
 • Launch Pad
 • MineHunt
 • Puzzle
 • SubHunt
 • TealPaint

Všechny tyto aplikace pracovaly spolehlivě bez náznaku nestability nebo chybových hlášení.


Správce aplikací (Application Launcher):


Správce aplikací Palm III

Pomocí tohoto správce si můžete vybrat, jestli chcete ikony aplikací zobrazit na ploše nebo jako seznam (obdoba průzkumníka z Win95). Toto se dá nastavit v Preferencích - Options (View By List nebo View By Icon).

Aplikace jako seznam

Nový správce aplikací obsahuje menu, pomocí kterého můžete aplikace umisťovat do kategorií, mazat je, popřípadě přetahovat do jiného Palm III pře IR port.

Menu nového správce aplikací Palm III

Obrovskou výhodou nového správce aplikací je možnost umisťovat aplikace do kategorií. Pro interní aplikace to snad ani není nutné, ale pokud do Palm III nahrajete větší množství externích aplikací, jejich používání se stává nepřehledným.
Použití kategorií pro třídění aplikací Palm III

Stačí kliknout na ikonu Menu (vlevo vedle plochy pro psaní Graffiti) a z menu vybrat Category. Během několika sekund se zobrazí následující obrázek

Seznam aplikací s kategoriem

Na tomto obrázku vidíte seznam aplikací a vedle každé z nich je rozvinovací menu se seznamem kategorií. Stačí si u aplikace vybrat z menu potřebnou kategori. Mám-li srovnávat tento způsob umisťování aplikací do kategorií např. s Launch Padem (pomocí Drag'n Drop) musím konstatovat, že mi způsob, využívající Launch Pad připadne pohodlnější


Chybí ikona Memory (Paměť):

Ve správci aplikací budete marně hledat ikonu Memory (Paměť). Informace o obsazení paměti naleznete v dialogovém okně Info (ve správci aplikací). Ostatně jak to vypadá ukazuje obrázek:

Obsazení paměti v Info dialogu

Jak si můžete sami všimnout, je tento dialog velmi podobný tomu z Pilota/PalmPilota. Přesto obsahuje některé doplňky, které u předchozích modelů nebyly:

 • Posuvníky, určené pro pohyb po větším nožství aplikací
 • Chybí tady tlačítko Delete (to je umístěno v menu spráce apliakcí)
 • Přibylo tlačítko Version, sloužící k určení verze konkrétní vybrané aplikace

POZOR! Pokud budete chtít správce aplikací (Launcher) nahradit jiným produktem, ujistěte se, zda tento produkt umožňuje práci s pamětí (prohlížení s možností získání informací a mazání aplikací).


Aplikace pro využití IR portu:

Je otázka, zda si uživatelé použití IR portu oblíbí, či nikoliv. Domnívám se, že to bude záviset na počtu kusů Palm III ve firmě a nutnosti si vyměňovat v Palm III data. Pokud totiž budete mít Palm III pouze Vy, IR port nevyužijete a pro výměnu dat budete muset sáhnou po staré metodě (Pilot, PC, Pilot).

V opačném případě si myslím, že bude Vaše kancelář protkaná IR paprskem neustále.

Pokud budete chtít přenést pomocí IR paprsku nějakou aplikaci, stačí vybrat v menu správce aplikací položku Beam a ze zobrazeného okna si vybrat potřebnou aplikaci.

Dialog pro přenos aplikací přes IR port

Všimněte si těch malých zámků vedle některých aplikací. Jsou to identifikátory pro ty aplikace, které se nemohou být pomocí IR portu pkopírovány ("copy-protected and cannot be beamed."). Jedná se hlavně o interní aplikace. Pokud máte vybráno, stačí ukázat tužkou na tlačítko Beam. Palm III zobrazí dialog, informující o průběhu kopírování dat (Připravuji, Hledám, Posílám).

Příjemci se na Palm III zobrazí: Chtete přijmout aplikaci a přidat ji do seznamu aplikací Vašeho Palm III. Stačí vybrat Yes a aplikace se instaluje. No tuto volbu zruší. Protože jsou aplikace pro Palm III (Pilot/PalmPilot) vesměs malé, trvá jejich přetažení tak 1 až 2 sekundy.

Pomocí IR portu nemusíte vždy přetahovat pouze aplikace. Jak ukazuje obrázek, můžete poslat někomu dalšímu například pouze některou položku z Vaší aplikace.

Posílání položek aplikací přes IR port

Sekretářka naplánuje účastníkům jednání další schůzku a okamžitě ji zůčastněným rozešle do jejich Palm III. Pokud chcete, můžete komukoliv poslat také např. celou kategorii (např. adres) nebo např. pouze svou vizitku, reprezentovanou jednou položkou z AdressBooku. Záleží už jenom na Vás, co ve Vaší vizitce uvedete za informace. Můžete si tedy vytvořit položku v Adreesáři s názvem -Majitel-privat, -Majitel-firm. Záleží na Vás, co pošlete.
Posílání položek aplikací přes IR port

Následující obrázky názorně ukazují, jak se dají přes IR přetahovat data i z dalších aplikací:
Posílání položek z ToDO přes IR port Posílání položek z Memo Pad přes IR port

Zdálo by se. že se takto dají přetahovat pře IR port také data z externích aplikací. Bohužel tomu tak není. Věřím však, že tomu tak bude. Záleží jen na vývojářích, jak rychle se dokáží přizpůsobit novým provkům Palm III, protože 3COM uvolnil API pro IR rozhraní.


Hezké velké fonty:

V interních aplikacích přidali vývojáři od 3COMu velké fonty. Můžete si je nastavit pře menu Options položku Font, jak ukazuje obrázek:

Velké fonty pro Palm III

Pokud budete chtít změnit velikost zobrazovaného písma, vyberte Font a zobrazí se dialogové okno pro zadání typu fontu:

Dialogové okno pro výběr fontů u Palm III

Jak to vypadá konkrétně v aplikacích si můžete prohlédnout ve dvou následujích obrázcích:

Velké fonty v DateBooku Velké fonty v Memo PaduZměny v Desktopu na PC:

I Desktopu se dotkly nepatrné změny:

 • Změna názvu z Pilot Desktop na Palm Destop (no, to bylo to nejdůležitější :-)))
 • Desktop se neinstalije do složky Pilot ale do složky Palm (konečně :-)))
 • V date booku se změnilo Zobrazení jednoho dne
 • Zpřehlednilo se a zlepšilo se propojení mezi aplikacemi Adress a ToDo
 • V pravém dolním rohu Zobrazení dne je přepínač mezi seznamem adres (AdressBook) a položkami Úkolů (ToDo)
 • Pomocí Drag'n Drop můžete přetahovat údaje z Adresáře nebo z Úkolů do Diáře ke konkrétním plánovaným schůzkám.
  Klikni pro větší obrázek změn na DesktopuZástupci datových souborů (File Linking) v Desktopu na PC:

Toto je také nový nástroj desktopu. Pomocí tohoto nástroje si můžete provázat Palm Desktop s daty jiného uživatele, která mohou ležet na úplně jiném místě pevného disku počítače nebo serveru a následně provést HotSync s Vaším Palm III.


Palm III bonus Pack:

Součástí dodávky Palm III je i Bonus Pack od MacMillan Digital Publishing, CD-ROM, na kterém je balík programového vybavení pro Palm III. Pack obsahuje finanční kalkulačku, aplikaci pro zjišťování světových časů, grafickou aplikaci, prohlížeč dokumentů, WEB channel manager a hry. Monoho z nich jsou dema popřípadě Lite verze. Bohužel se ještě neví, jestli dostanete tento CD-ROM s Upgradem.
Nejčtenější

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

LG V30
LG začalo určovat trendy. Ukazuje, jak má vypadat moderní smartphone

Z nenápadného výrobce se stal jeden z určujících producentů chytrých telefonů. Chystaná novinka to zanedlouho potvrdí.  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Alcatel Pop 4 (6)
Smartphonový Obr XXL za rozumné peníze. Test Alcatel Pop 4 (6)

Značka Alcatel dodává na trh celou řadu cenově atraktivních smartphonů, které přitom nesahají ke zbytečným kompromisům. Na první pohled je takovým přístrojem i...  celý článek

Podobu iPhonu 8 potvrdil řetězec McDonald’s.
Hamburgerový král prozradil podobu iPhonu 8 s vykrojeným displejem

Představení chystaného výročního iPhonu se blíží. Řada vlastností už byla potvrzena. Nyní přichází další, a to od neočekávaného zdroje. Vzhled telefonu...  celý článek

Další z rubriky

vivo X20 (Xplay 7) bude první smartphonem se čtečkou otisků v displeji
Toto bude první smartphone s unikátním displejem. Nahradí snímač otisků

Čínské vivo nepolevuje v chrlení nových smartphonů, aktuálně chystá dvojici X20 a X20 Plus. Na čínské síti Weibo se nyní objevily informace o prvním z nich....  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Soyes 6S
Nejmenší „iPhony“ na světě můžete mít za 1 300 korun

Kopie iPhonů nejsou žádnou novinkou, v čínských e-shopech jich najdeme desítky více či méně povedených. Mezi ty minimálně zajímavé patří mini smartphony Soyes....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.