Integrovaný snímač v displeji v podání Qualcommu

Integrovaný snímač v displeji v podání Qualcommu | foto: qualcomm.com

Převratný snímač otisků v displeji nemůže do výroby. Zatím má mouchy

  • 17
Snímače otisků prstů v podobě, v jaké je známe, budou brzy minulostí. Zaslouží se o to zejména americká společnost Qualcomm, která jej umí integrovat do displeje. Analytik Ming-Chi Kuo však říká, že u snímače je třeba doladit přesnost a rychlost čtení otisků.

Snímač otisků prstů je dnes samozřejmým prvkem výbavy i u smartphonů střední třídy a zástupce vyšší cenové kategorie by bez něj už neobstál. Odemčení telefonu prostým přiložením prstu je totiž oproti zadávání hesel nebo vykreslování obrazce totiž doslova návykové.

Dosud je vždy snímač samostatným prvkem, pod displejem nebo na zádech smartphonu a někdy má i další funkci, např. u nových huaweiů reaguje na dotyková gesta, funguje tedy v podstatě i jako malý touchpad.

Výzvou pro výrobce je už nějakou dobu integrace snímače přímo do displeje. Tím by se mohl zobrazovač roztáhnout opravdu po téměř celé čelní ploše, o což se také dnes všichni snaží. Vestavěný snímač v displeji se dlouhé měsíce skloňoval s iPhonem 8, ovšem poslední predikce analytika Ming-Chi Kuoa nejsou v tomto směru příznivé.

Známý Touch ID nejenže nebude součástí OLED panelu, tento prvek totiž Apple podle něj pravděpodobně u osmičky zcela vynechá a plně jej nahradí 3D rozpoznávání tváře prý s ještě vyšší mírou bezpečnosti.

Apple chtěl být první, ale nebude

Applu se tak zřejmě nepodařilo včas vymyslet řešení vestavěného snímače, které by fungovalo natolik přesně jako snímač z aktuální generace iPhonu. V minulých dnech se s vlastní konstrukcí integrované čtečky otisků nečekaně pochlubil Qualcomm a předvedl jej na prototypu smartphonu značky Vivo. Právě tento rostoucí čínský výrobce tak zřejmě bude mít vestavěný snímač otisků v displeji jako první na světě.

Americký výrobce polovodičů představil celkem tři typy snímačů, jež se budou lišit cenou a možnostmi použití. Společným prvkem snímačů na principu ultrazvuku bude funkčnost nejen přes sklo různé tloušťky, umístit jej bude možné i pod kovové šasi. A problémem při autentizaci uživatele nebudou ani jeho mokré prsty. První smartphony s tímto typem snímače by měly být podle Qualcommu na trhu během první poloviny roku 2018 (více zde).

Kuo: Tak rychle to asi nepůjde

Analytik Ming-Chi Kuo však ve svém komentáři tento optimismus mírní a připomíná, že Qualcomm ještě zdaleka nemá vyhráno a snímač zatím prý rozhodně není připraven ke komerčnímu nasazení.

Na prototypu smartphonu Vivo byl použit snímač poslední verze 2.1, který prý vykazoval lepší čtení otisků a umí také odlišit skutečný prst od pouhého umělého klonu.

Přesto je prý prostor pro zpřesnění a především urychlení čtení otisků stále velký a vestavěný snímač v současném stupni vývoje není schopen konkurovat aktuálně nejlepším konvenčním senzorům.

Další překážkou rychlejšího průniku nové technologie Qualcommu do širokého spektra smartphonů je nutnost použití tenkého krycího skla i moderních OLED panelů, které je možné ohnout. Taková technika je přitom aktuálně mimo dosah mnoha výrobců i kvůli omezené kapacitě produkce.

Společnost dodává také výsledky vlastního šetření, podle kterých osloveným uživatelům nevadí snímač umístěný na zádech tolik, jak si mohou sami výrobci myslet.

Takové umístění dovoluje roztáhnout displej až hluboko ke spodnímu okraji smartphonu, jako to udělal Samsung u svých Galaxy S8. Vzhledem k tomu prý nemusejí výrobci se zaváděním nového typu snímače pospíchat.

Představa Qualcommu tedy je, že smartphony s jejich ultrazvukovým snímačem otisků budou během příštího léta zcela běžným jevem, známý analytik však tomuto do jisté míry převratnému nápadu předpovídá zpoždění. Reálný termín uvedení však ve své zprávě nijak nespecifikuje.