SMS zprávy jako fenomén. Proč?

Obliba SMS zpráv rok od roku stoupá. Tato komunikace je zajímavá především pro mladší generaci. SMS vás nevyrušuje a můžete na ni odpovědět kdy chcete.
Obliba krátkých textových zpráv SMS v mobilních sítích GSM stoupá závratnou rychlostí. Ještě v roce 1996 bylo v největší německé síti D2-Privat odesláno 9 SMS zpráv ročně na jednoho klienta. V roce 1997 to již bylo 21 SMS zpráv a v roce 1998 se odhaduje 66 SMS zpráv na klienta.

Podobná čísla bych očekával v českých sítí, samozřejmě s přihlédnutím k jejich pozdějšímu nástupu a k situaci v síti Paegas, kde v roce 1996 nebylo možno SMS zprávy odesílat. Proč tak stoupá obliba SMS zpráv?

Odpověď není tak jednoduchá - na jednu stranu jsou SMS zprávy poměrně nepohodlná a drahá část služeb sítě GSM. Zadávání SMs zpráv z dvanáctipísmenkové klávesnice mobilního telefonu není rozhodně procházkou růžovým sadem a penetrace telefonů s plnou klávesnicí, jako je Nokia 9000, není příliš vysoká. Také cena 1 Kč nebo 2 Kč podle sítě není přehnaně nízká - za tutéž sumu si snadno vyřídíte tutéž záležitost v půlminutovém hovoru v mobilní síti.

Samozřejmě lze argumentovat tím, že posílání SMS zpráv do zahraničí či ze zahraničí představuje výraznou cenovou úsporu. Podle mého názoru ale ani lacinější komunikace mezi zahraniční GSM sítí není důvodem pro úspěch SMS zpráv.

SMS zprávy představují výrazný psychologický moment v komunikaci. Podobně, jako u emailu, představují SMS zprávy neinteraktivní komunikaci - zprávu můžete odeslat i v okamžiku, kdy adresát není na příjmu. Podobně jako u emailu ovšem je zpráva doručena v okamžiku, kdy se její adresát ocitne v dosahu služby - tedy v daném případě na signálu sítě GSM.

Neinteraktivnost této komunikace je zajímavá především pro mladší generaci, která již přeci jenom chápe čas jako něco, co je třeba využívat s rozumem. Na SMS zprávu můžete odpovědět v okamžiku, kdy máte čas, kdy máte chuť se ji věnovat. Při jejím odesílání se nemusíte obávat, že byste adresáta vyrušili nevhod - zazvonění SMS zprávy lze "přeslechnout" i na poradě.

Další výhodou jsou nadstavbové služby, kdy lze přes SMS zprávu zaslanou na určité číslo získat informaci jinak hůře dostupnou - například zaslat email do internetu, nebo si vyžádat aktuální přehled počasí. Poslední bombu, o které mi jeden čtenář napsal, je připravované ICQ pro mobilní telefon - to už zní hodně slibně...

Obliba SMS zpráv je dána především mentalitou uživatelů a z části i jistou "uspěchaností" doby - SMS zprávu můžete napsat i v metru a odeslat ji později, u pisatele SMS zprávy se neočekává, že bude vypisovat celý román, ale že vám stručně a jasně odpoví na stručnou a jasnou otázku, zatímco při běžném telefonním hovoru byste museli alespoň ze slušnosti zahájit společenskou konverzaci.

SMS zprávy jsou specifickým způsobem komunikace. Do jisté míry jsou obdobné, jako email, ale právě princip mobilního telefonu - tedy mobilita - jim dávají kouzlo rychlého a bezproblémového doručení až pod nos adresátovi. Nevtíravá forma, očekávání krátké a jasné odpovědi ve volné chvilce, diskrétnost - to všechno jsou výhody, kterými SMS zprávy bodují především u mladé generace, ochotné akceptovat novinky.

SMS zprávy mají před sebou poměrně světlou budoucnost. Nová definice GSM umožňuje jejich zřetězování a překročení limitu 160 znaků. Projekty jako Nine9, představují zajímavou možnost, jak se s psaním SMS zpráv vyrovnat se ctí. Nine9 představuje možnost psát slova jedním stiskem patřičné klávesy - nikoliv až třemi, jak jsme byli zvyklí doposud. Vestavěný slovník si pak najde to správné slovo. Jak funguje technologie, kterou již licencují všichni velcí výrobci mobilních telefonů? To se dočtete v lednu 1999, kdy budeme mít možnost tuto technologii vyzkoušet.