Šmírovat mobilem je snadné. Ale taky nezákonné

  8:00
Obchodní partner vám do mobilu pošle "zábavnou hru“. Stáhnete si ji a zjistíte, že se nenahrála. Hodíte to za hlavu. Jenže v tu chvíli už možná držíte v ruce zároveň s mobilem i štěnici, která vašemu partnerovi umožní vás sledovat na každém kroku.
Ilustrační foto - Odposlech

Ilustrační foto - Odposlech | foto: Profimedia.cz

Redaktoři MF DNES a iDNES.cz vyzkoušeli poslední "slídičskou“ novinku, která se v Česku prodává za 21 tisíc korun. A zjistila, jak snadné je někoho odposlouchávat. Zvládne to v podstatě každý. Telefon, který si chce občas poslechnout, však musí být vybavený programem Symbian, jenž už dnes například mají všechny "lepší“ telefony Nokia. V Česku jich jsou statisíce.

1. krok − Jak dostat software do mobilu

Nejtěžší na celém odposlouchávání je nahrát špionský program oběti do mobilu. K tomu je totiž nutné zůstat s telefonem chvíli o samotě, abyste si opsali výrobní číslo, bez něj program nenainstalujete. 
Následují dva způsoby, jak mobil změnit v kdykoliv připravené odposlouchávací zařízení: buď soubor do telefonu nahrajete přímo z počítače, což trvá pár minut, nebo ho pošlete mailem. V tom případě je nutné oběť přesvědčit, aby si ho dobrovolně a nevědomky stáhla.

Výrobci špionážního mobilu pracují na dalších možnostech "bezproblémové a snadné" instalace softwaru do přístroje. Brzy prý bude možné špionážní software odeslat sledovanému na mobil pomocí MMS.

Všechny varianty jsou samozřejmě nelegální. I když si budete jen chtít čas od času "zkontrolovat“ manželku. Porušili byste totiž "tajemství zpráv dopravovaných telefonem“ a za to hrozí až půlroční vězení. Odposlouchávat může jen policie s povolením soudu nebo tajné služby.

Aktivujeme mobil

Na stole leží dva mobily připravené k experimentu. Do jednoho jsme nainstalovali štěnici, druhým budeme odposlouchávat. Na číslo naprogramované "štěnice“ pošleme esemesku napsanou v návodu. Třeba: AAAA111. Mobil nepípne − esmesku zdánlivě vůbec nezaznamenal, místo toho program aktivuje všechny funkce, které nám umožní sledovat jeho majitele.

Textová zpráva se pak vrací do telefonu, kterým budeme odposlouchávat. "Všechny funkce jsou aktivní,“ oznamuje. Od teď neudělá mobil-štěnice nic, o čem bychom nevěděli. Zavolá nebo obdrží telefonát? Přijde nám informační esemska. A stejně tak nám systém bude přeposílat všechny zprávy přijaté i poslané na "napíchnutý“ mobil.

Jak špiclovat?

Odposlech může začít. Z "napíchnutého“ mobilu voláme kamarádovi. Telefon se nechová podezřele. Vytočí číslo, náš známý telefon zvedne a chvíli hovoříme. Mobil-sledovač se o tom dozví během pár vteřin. "Přijal telefonát,“ upozorňuje textová zpráva a přeposílá i číslo volajícího. Není nic snažšího než poslechnout si, o čem ti dva rozmlouvají.

Vytočíme číslo "štěnice“. Zatímco normálně bychom slyšeli jen: "Čekejte prosím, volaný účastník právě hovoří,“ teď naprosto čistě odposloucháváme celý rozhovor. Je jen nutné si vypnout mikrofon, aby dva nic netušící telefonisté neslyšeli, že je na příjmu ještě někdo třetí.

Vypadá to jako techologie příštího století, ale ve skutečnosti to není žádné kouzlení. Program jen umožnil, aby se na mobilním telefonu "neviditelně“ aktivovaly funkce, které mobil stejně umí. A aby bylo možné je ovládat telefonem slídila.

Odposlech rozhovoru totiž není nic jiného než to, že vás mobil nenápadně přijme do koferenčního hovoru. Proto je také nutné vypnout mikrofon. Co když se oběť rozhodne zapnout konferenčí hovor a zjistí, že už je aktivovaný? Proti takovému odhalení jste chráněni, jakmile začne mačkat tlačítka, váš hovor se automaticky odpojuje.

Prostorový odposlech

Stejně jednoduše funguje i zdánlivě nejzáludnější "vymoženost“ odposlouchávajícího programu − telefon se může změnit ve štěnici, která odposlouchává celý prostor, i když zrovna netelefonujete. "Napíchnutý“ telefon leží v klidu na stole. Když chceme zjistit, co se děje v jeho blízkosti, prostě na něj zavoláme.
Mobil nezazvoní, zůstává dál "zhasnutý“. Ve skutečnosti však hovor přijme a zapne systém handsfree. Na stole je rázem „prostorový odposlech“ kdysi oblíbený nástroj Státní bezpečnosti.

Tresty pro špehy

Je možné beztrestně odposlouchávat cizí mobil a číst esemesky? Jaké tresty hrozí těm, kteří takto silně zasahují do soukromí jiných lidí?

1. Člověk, který aktivně odposlouchává (například žárlivý manžel, zvědavý kolega či šéf konkureční firmy)

Právo na to, aby telefonáty nikdo neodposlouchával, garantuje každému člověku ústavní Listina základních práv a svobod. Proti lidem, kteří do vašeho mobilu nainstalují špionský program, se můžete bránit dvěma způsoby. Buď podáte žalobu na ochranu osobnosti a budete se soudit o omluvu nebo náhradu újmy, která vám vznikla. Druhou možností je trestní oznámení. Ten, kdo vás odposlouchává, se dopouští trestného činu porušování tajemství dopravovaných zpráv. Za ten hrozí až půl roku vězení.

2. Šéf, který odposlouchává své zaměstnance. Legální odposlouchávání je vázané na souhlas dotyčného

Zaměstnavatelé proto mohou žádat pracovníky, aby jim takový souhlas dopředu dali. Mohli by to zřejmě požadovat jen u služebních telefonů. Ani tak by se nevyhnuli problémům: chyběl by jim souhlas osob, kterým zaměstnanec volá nebo které volají jemu.

3. Rodiče, kteří odposlouchávají vlastní dítě

V tomto případě je situace problematická, protože rodiče nesou za dítě odpovědnost. "Umím si představit, že zejména u prepubescentů by se to snad dalo vnímat jako výraz rodičovských práv. U dospívajících, tedy mezi patnáctým a osmnáctým rokem věku, už bych byl opatrnější,“ řekl před časem o telefonních odposleších advokát Tomáš Sokol.

4. Firma, která odposlechový program prodává

Podle právníků budou mít šéfové brzy "na krku“ policii. "Je to jasně protiprávní. Pokud jejich zákazník bude někoho skutečně odposlouchávat, jde ze strany prodejce o účast na trestném činu,“ říká advokátka Klára Slámová, která se specializuje na trestní právo.


Choravtská firma, která v Česku program nabízí, už prodala tisíce těchto programů po celém světě. "Na odbyt jde například v Itálii,“ říká její jednatel Goran Surla. V Česku tepreve začíná. Pokud tu uspěje, bude mít podle právníků problémy s policií. "Pokud jejich zákazník bude někoho skutečně odposlouchávat, jde ze strany prodejce o účast na trestném činu,“ říká advokátka Klára Slámová, která se specializuje na trestní právo.

"Útoků bude přibývat“

Znamením toho, že vás někdo nezákonně sleduje, bude tedy nejspíše dramaticky vyšší počet odeslaných zpráv na měsíčním účtu. V případě, že od operátora dostáváte takzvaný podrobný výpis hovorů, možná dokážete identifikovat i mobilní číslo člověka, který vás odposlouchává.

A jak se vyhnout odposlechovým programům, abyste podobné problémy vůbec nemuseli řešit? "Rada je jednoduchá: lidé musí být velmi opatrní a nepřijímat zprávy MMS z neznámých čísel. Je to stejné jako u e-mailů − otvírat zprávy z neznámých adres je vždy nebezpečné,“ radí mluvčí české pobočky firmy Nokia Martin Frýdl. Ředitel Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec varuje i před druhým způsobem "infikace“ mobilu. Tedy situací, kdy se váš přístroj dostane do rukou jiné osoby, která pak během pár minut do mobilu program nainstaluje. "Lidé si musí zvyknout, že s mobilem je nutné zacházet stejně ostražitě jako s peněženkou, doklady nebo s kreditní kartou. To znamená ani na chvíli jej neodkládat na veřejnosti. Mobil je dnes obrovským zdrojem osobních informací,“ upozorňuje Němec.

Pro jeho úřad budou blížící se odposlechové programy úplnou novinkou. "Dosud jsme podobný problém neřešili, znám ho jen z literatury,“ říká ředitel. "Připravme se na to, že podobných útoků na soukromí bude přibývat. A že asi poškodí velkou spoustu lidí,“ varuje.

Ohrožené mobily:

Populární typy telefonů, které lze "napíchnout" (v principu lze špionský software použít na všech telefonech s operačním systémem Symbian S60:

Nokia N95 
Nokia N95

Nokia 6220 Classic
Nokia 6220 Classic

Nokia N82
Nokia N82

Nokia N95 8GB
Nokia N95 8GB

Nokia N81 8GB
Nokia N81 8 GB

Samsung G810
Samsung G810


  • Nejčtenější

Podívejte se na fotografie vylepšené umělou inteligencí. Nadchla i Google

12. března 2024  7:02

I nejlepší fotomobil může trpět řadou nedokonalostí, které se projeví na výsledných fotografiích....

O2 dává neomezená data s příjemnou slevou. Avšak pouze dočasně

14. března 2024  7:02

Neomezená data s přenosovou rychlostí 10 Mbit/s představují až na jednu výjimkou základ nabídky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Za pár let budeme rozvojovým zemím závidět jejich mobilní sítě

16. března 2024

Premium Je dost možné, že za pár let budou mít v rozvojových zemích lepší mobilní sítě, než jaké budou...

Ultrasamsung možná přiměje zastánce klasiky přejít ke skládačce

15. března 2024  6:57

Samsung podle dostupných informací chystá hned dva modely řady Galaxy Z Fold, kterých bychom se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opravdu nadupaný smartphone za dobrou cenu. Test OnePlusu 12

17. března 2024

Aktuální top model od OnePlusu představuje docela atraktivní nabídku. OnePlus 12 je skvěle...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Chytrému prstenu Samsung hodně věří. Na start bude mít připravené zásoby

19. března 2024

Samsung by měl chytrý prsten Galaxy Ring představit 10. července spolu s novými skládačkami. Prodej...

Vyzkoušeli jsme za vás kontroverzní Temu. Drobnosti za desetikoruny

19. března 2024

Internetový obchod Temu budí kontroverze. U influencerů je neuvěřitelně populární a jejich...

VIDEO: Apple zfilmoval kultovní komiks. Zamířil kvůli tomu do Japonska

18. března 2024  6:57

Děj nového krátkometrážního snímku, jehož prostřednictvím Apple tradičně demonstruje přednosti...

Chytré, nebo klasika? Mrkněte na hodinky Casio inspirované Apple Watch

18. března 2024

Značka Casio letos oslavuje 50 let výroby svých náramkových hodinek a patří na tomto poli k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...