Smartphone úzkostlivé stavy nevyřeší, naopak je zhorší

Smartphone úzkostlivé stavy nevyřeší, naopak je zhorší | foto: Profimedia.cz

Při depresích na smartphony zapomeňte. S nimi vám bude ještě hůře

  • 11
Více než k rozesílání textových zpráv či vyřizování e-mailů používají mnozí uživatelé smartphony k přístupu na sociální sítě. Tím se však v případě úzkostlivých stavů vystavují riziku, že se jejich pocit osamělosti ještě prohloubí. Podle vědců totiž sociální média upozaďují osobní setkání.

Ve chvíli, kdy vás přepadne jakýkoli splín, nudíte se, máte pocit osamělosti či upadnete do deprese, byste měli zavčas odložit smartphone. Podle nového průzkumu Michiganské státní univerzity, o němž informoval britský portál Daily Mail, totiž hrozí, že trávení času s telefonem v ruce vašemu stavu vůbec nepřilepší. Podle výzkumníků naopak sledován sociálních sítí jako Twitter či Facebook, které nahrazují reálný lidský kontakt něčím „syntetickým“, úzkostlivé stavy ještě prohloubí.

Na používání moderních technologií není samozřejmě nic špatného. Problém nastává až ve chvíli, kdy uživatel sáhne po smartphonu zejména kvůli touze zmírnit aktuální pocit smutku či depresi. Avšak zejména osoby s nízkým sebevědomím se takto poměrně snadno stáhnou do ústraní.

V takovém případě hrozí, že si člověk vytvoří vlastní realitu. To může dojít až tak daleko, že ji později může považovat za skutečnost. Na vině je především právě smartphone, který často simuluje lidskou interakci. Jde však stále pouze o syntetickou záležitost, což si však dané osoby již nepřipouštějí.

Výzkumníci varují, že při pocitech samoty či nudy by neměl uživatel smartphonem nahrazovat skutečnou lidskou společnost. Telefon bychom tak měli používat s mírou a v žádném případě jím plně nenahrazovat osobní kontakt s rodinou či přáteli.