Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slibuje vám něco operátor? Nahrajte si ho, máte na to právo

Operátoři si hovory, které s nimi vedeme na infolince, nahrávají a my s tím nemůžeme nic dělat. Když pak chceme této skutečnosti využít a dokázat konkrétní událost, nahrávka občas není k nalezení, mimo jiné i z důvodu, že po určité době se nahrávky stornují. Řešení? Nahrávat si hovory také. Dosud platilo, že nahrávka bez souhlasu druhé strany k ničemu není, nyní se však karty obrací.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čtenářka Jana se dostala do nezáviděníhodné situace. Reklamovala účet za zahraniční data u nejmenovaného operátora. Na infolince jí bylo sděleno, že zřejmě došlo k chybě a její reklamace bude vyřízena kladně. Když ale později obdržela výsledek na papíře, s údivem zjistila, že vysoký účet zaplatit musí, protože reklamace nebyla přijata.

Jak na to s chytrým telefonem

Ačkoli některé starší telefony bez operačního systému zvládaly nahrávání hovoru pomocí vestavěného záznamníku, současné smartphony obvykle vyžadují speciální aplikaci. Tu si musíte do telefonu stáhnout. Špatná zpráva je, že jde většinou o placené aplikace. Pro iPhone dokonce žádná podobná aplikace neexistuje.

Symbian
Starší Nokie nabízely vestavěný záznamník, u novějších Symbianových přístrojů musíte stáhnout z OVI Storu některou z aplikací. K dispozici jich je kolem dvaceti, většinou jsou ale placené. Ceny se pohybují mezi 30 a 200 Kč. U některých jsou k dispozici i bezplatné verze, ale ty jsou většinou značně omezené nebo otravují reklamou tolik, že se nedají používat. To je příklad aplikace Lite – Record Me. Jedna z nejlevnějších aplikací se jmenuje Mr. Recorder. Verze zdarma je omezena na 30 sekund, plná verze stojí 30 Kč.

Aplikaci lze nastavit, aby se spouštěla se startem telefonu, nebo ji spouštět ručně. Hovory se zaznamenávají automaticky na paměťovou kartu, můžete si vybrat, jestli nahrávat všechny hovory, jen příchozí, jen odchozí nebo nahrávání vypnout. V menu lze vypnout i pípání, které jinak nahrávání prozrazuje. Výsledek se uloží na paměťovou kartu.

Android
Pro platformu Android je k dispozici několik stovek záznamníků hovoru, velká většina je zdarma, placené stojí od 15 do necelých čtyř set korun. My jsme vyzkoušeli Call Recorder, který fungoval jednoduše a spolehlivě. Stačilo spustit aplikaci a zvolit začátek nahrávání hovorů. Pak už hovor automaticky zaznamenal všechny telefonáty a uložil je na paměťovou kartu.

Windows Phone
Pro Českou republiku zatím není Marketplace k dispozici, takže i majitelé této platformy mají smůlu. Nabídka aplikací pro nahrávání je ze všech platforem nejužší. Nám se podařilo najít BugPhone, který stál 3,19 liber (90,50 korun). Program funguje jako diktafon, ale nahrává také hovory. K dispozici je automatický mód nebo, můžete nahrávání manuálně aktivovat. Autor ale sám upozorňuje, že program nefunguje na všech telefonech s tímto operačním systémem.

Když upozornila operátora na rozpor mezi tím, co jí bylo řečeno na infolince, a výsledkem reklamace, nahrávka "doličného" hovoru najednou nebyla u operátora k nalezení. Paní Jana tak neměla o svém tvrzení žádný důkaz. Kdyby si hovor s operátorem nahrála, takový důkaz by měla a zmínka o jeho existenci by možná stačila k vstřícnějšímu jednání operátora. Operátoři totiž vědí, že k nahrávkám jako důkazům, byť pořízeným bez vysloveného souhlasu druhé strany, se začíná přistupovat jinak než doposud.  

V květnu letošního roku uznal ombudsman audio nebo video nahrávku pořízenou bez souhlasu nahrávaného jako důkaz ve správním řízení. "V odůvodněných případech lze podle ochránce připustit audio či video nahrávku pořízenou bez souhlasu zachycené osoby jako důkaz ve správním řízení, pokud jsou přitom naplněny podmínky ustanovení § 5 odst. 2 písm. e) zákona na ochranu osobních údajů," dočteme se na stránkách veřejného ochránce pořádku.

Těmito podmínkami se rozumí nezbytnost takového konání pro ochranu práv a zájmů dotčené osoby a zároveň nezasahování do soukromého a osobního života subjektu. Obě tyto podmínky by v případě nahrávání hovoru s operátorem měly být splněny.

Zeptali jsme se právníka sdružení Spotřebitel.net Miroslava Humla, zdali toto ustavení lze vztáhnout i na soudy a zdali není problém ve skutečnosti, že rozhodnutí ombudsmana se týkalo případu, ve kterém hrálo roli ohrožení zdraví. Jinými slovy, jestli si můžeme operátora nahrát a kde a jak se poté dá nahrávka použít.

"Správní řízení má jiný charakter a nelze jeho zákonitosti analogicky přenášet do soudních sporů," řekl Huml.

Přesto se však domnívá, že nahrávka operátora nejen že je jako důkaz při správním řízení i před soudem legální, ale může i uspět: "Sám operátor klienta upozorňuje, že hovor může být nahráván. Dle mého názoru stejná práva platí pro obě strany. Když si může hovor nahrát a tím i použít operátor, tak totéž může udělat klient, aniž by mu za to cokoli hrozilo. V České republice platí zásada volného hodnocení důkazů, a tak může být jakožto důkaz použito cokoli, z čeho se dá prokázat skutkový stav věci s tím, že získání důkazu nesmí odporovat zákonu," uvedl Huml.

A jak je to v praxi? Šance na úspěch tu zřejmě je. V rozsudku Nejvyššího soudu ČR z 4.11. 2008, který se týkal sporu o platnost smlouvy na koupi nemovitosti (nešlo tedy o přímé fyzické ohrožení nebo cokoliv podobného) se píše: "Pořízení záznamu vlastního telefonického hovoru není nezákonné, důkaz tímto záznamem lze ale v občanském soudním řízení provést jen se svolením fyzické osoby, která byla účastníkem tohoto hovoru."

Jak nám ale řekl Miroslav Huml, za svolení se v poslední době považuje už vlastní skutečnost, že hovor přijmete, protože v dnešní době je časté, že se hovory nahrávají. Tomu odpovídá i právní rozbor této otázky, zveřejněný na stránce Odposlechy.com, ve kterém se mimo jiné píše:

"Nejvyšší soud přitom vycházel z předpokladu obecného povědomí o tom, že telefonáty mohou být technickou cestou (funkcemi jako hlasitý poslech či nahrávání hovoru) jejich účastníky běžně zaznamenávány, z čehož lze dovozovat, že účastníci hovoru jsou srozuměni s možným pořízením zvukového záznamu telefonátu a že s touto možností, neprojeví-li nesouhlas, konkludentně souhlasí. V tomto kontextu lze poukázat též na stanovisko Ústavního soudu, podle kterého má každý právo zaznamenávat své vlastní telefonické hovory, přičemž se tímto nedopouští žádného protiprávního jednání."

Co z toho vyplývá? To, že si nahrajete operátora, který si nahrává vás, nemůže být podle Miroslava Humla i podle stanoviska Ústavního soudu považováno za protiprávní. Nemusíte se tedy bát si nahrávku pořídit. Pokud byste chtěli vést s operátorem soud nebo správní řízení a měli v podobě nahrávky důkaz o jednání operátora, na které si stěžujete, je zřejmě vhodné uplatnění důkazu minimálně vyzkoušet.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...