Školáci vymysleli detektor mobilů

  • 30
Zařízení, umožňující odhalit skryté používání telefonu, je velmi jednoduché a levné. Jestliže se tento výrobek dostane na trh, nebude mít konkurenci. A za všechno může skupinka studentů z Nového Zélandu.

Podle zprávy BBC NEWS se šesti studentům na Novém Zélandu podařil opravdu husarský kousek – vymysleli velmi levné zařízení, které odhalí skryté používání mobilního telefonu. Přitom cena takového přístroje by měla být v řádech stovek liber.

Tato hračička je považována za nejlepší nápad ve studentské vědecké soutěži. Sedmnáctiletí studenti si založili fiktivní společnost StopCom, „výkonný ředitel“ společnosti Adam Manley novinářům přiznal, že nápad původně vznikl mimo rámec soutěže.

Zatím bylo vyrobeno 20 prototypů, které se hned prodaly. Nyní firma připravuje další zařízení nové generace. Obdivovaný přístroj je nazýván CellTrac-r a pracuje poměrně jednoduše. Umožňuje snímat aktivitu mobilního telefonu o různých frekvencích, například když je odesílána nebo přijímána textová zpráva, nebo při hovoru.

Detektor je schopen identifikovat elektromagnetickou energii do vzdálenosti třiceti metrů. Užitečnou funkcí je možnost měřit množství záření, ze kterého je pak možné určit vzdálenost mobilního telefonu.

Při použití mobilního telefonu detektor jednoduše rozsvítí diody, když se rozzáří jedna, znamená to, že telefon je ve vzdálenosti kolem třiceti metrů, když svítí všechny čtyři diody, telefon je velmi blízko.

Své služby už studentům nabídla místní společnost Tait Electronics, chce je naučit, jak obchodovat. Z původně nevinného projektu pro školní soutěž se tedy velmi rychle může stát výnosný obchod. Manažer společnosti Tait Electronics Frik de Beer tvrdí, že zařízení je na velmi vysoké technické úrovni a že je prakticky připraveno pro velkovýrobu.

„Tento výrobek není hračka. Je relativně jednoduchý, právě proto jsou náklady rozumné,“ dodává Frik de Beer. První verze byla prodávána za pouhých 15 liber. Poté, co studenti připraví novou verzi včetně bzučáku a zvětšení detekční vzdálenosti, cena stoupne asi na 100 liber.

Právě nízká cena přístroje bude hlavním lákadlem pro potenciální zákazníky, jelikož podobná zařízení se mohou prodávat za mnohem více peněz. Vypracovaná analýza dokonce ukázala, že by se výrobek mohl prodávat za více než trojnásobek stanovené ceny. Studenti se diví, že jejich konkurence chce za své produkty tolik peněz.

Kde se vyhledávání mobilů může hodit?

První zájemci už přišli na to, jak přístroj využít. Linda Robertsová, která organizuje na jedné z univerzit závěrečné zkoušky, objednala tři přístroje. Dobře ví, že v učebně plné žáků těžko zjistí, zda někdo z nich náhodou netelefonuje s chytřejším kolegou a nezískává nepoctivě informace. Oblíbeným trikem je také dlouhá návštěva toalety, která také samozřejmě slouží jako čas na telefonní poradu o otázkách z testu.

O testování zařízení uvažuje také jedno z místních vězení. Používání mobilních telefonů je za mřížemi samozřejmě zakázáno, ovšem realita je jiná. Tony Coyle, koordinátor prevence kriminality, prohlásil, že nyní zjišťuje, jakou by pro jejich práci mohlo mít zařízení hodnotu. Sám nejlépe ví, že ve velkém vězení se malý telefon schová velmi snadno, o využití tedy nejspíše nebude pochyb.

Tento rok veškerý výtěžek z aktivity studentů směřuje na humanitární účely do Tanzánie. Po skončení školního roku a celé soutěže si studenti budou moci založit opravdovou firmu a jejich rozletu už nebude nic bránit. Zatím je jejich prioritou dokončení školy, o podnikání samozřejmě přemýšlejí.