Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Širokoúhlá navigace s Bluetooth za výbornou cenu - Clarion MAP670

aktualizováno 
Navigace Clarion MAP670 nabídne jednoduché ovládání, MP3 přehrávač, Bluetooth a také mnoho dalších funkcí. To vše v těle tenkého přístroje se širokoúhlým displejem a za příznivou cenu. Nechybí ani mapové podklady Česka, Slovenska nebo Maďarska.

Navigace pomocí GPS se stává čím dál tím dostupnější. Využívat ji můžete na svém mobilním telefonu, PDA nebo na zařízení přímo k tomu určeném. Poslední dobou se těší velké popularitě řešení typu All-in-one.

A právě takové je dnes testované zařízení Clarion MAP670. Novinka zaujme velkým širokoúhlým displejem a relativně kompaktními rozměry díky své tloušťce pouhých 20 mm.


Kapitoly recenze

Stručná charakteristika:

Navigační zařízení větších rozměrů s velkým přehledným displejem a podporou Bluetooth a dynamické navigace.


Vedle samotné navigace získáte navíc plnohodnotné handsfree, Clarion MAP670 totiž komunikuje s mobilním telefonem pomocí Bluetooth. Nechybí ani podpora dopravního zpravodajství RDS-TMC včetně vestavěného přijímače.

Konstrukce a design - tenká krabička

Navigace Clarion MAP670 má rozměry 132 x 90 x 20 mm. Nejde tak o žádného kolibříka a v kapse ji schováte jen těžko. K miniaturním navigacím neřadí tuto novinku ani hmotnost 200 g, která je však vzhledem k rozměrům zcela akceptovatelná. Výhodou větších rozměrů je však větší a přehlednější displej a v neposlední řadě také snadnější ovládání.

Clarion MAP670

Clarion MAP670 Clarion MAP670 Clarion MAP670

Clarion MAP670 Clarion MAP670 Clarion MAP670

Design přístroje je velmi jednoduchý a přitom elegantní. Přední strana obsahuje velký rozměrný displej ohraničený černým plastovým rámečkem, který je vsazen do stříbrného těla přístroje. Nejvýraznějším designovým prvkem tak zůstává velký displej v kombinaci s dvoubarevným provedením krytu. Celkově hodnotíme vzhled velmi kladně, navigaci by však možná více slušel ostřeji řezaný design, známý například z navigací Garmin řady Nüvi.

Ovládání - jedno tlačítko a displej

Ovládání navigace je opravdu velmi snadné, a to především díky použití širokoúhlého dotykového displeje s úhlopříčkou 4,3 palce a poměrem stran 16:9. Ten je aktivní, typu TFT, a tak ani za přímého slunce nebudete o údaje na něm ochuzeni. Nabídne antireflexní úpravu, zobrazí 65 000 barev a svými rozměry 97 x 55  mm zabírá většinu přední strany přístroje.

Clarion MAP670

Clarion MAP670 Clarion MAP670 Clarion MAP670

Clarion MAP670 Clarion MAP670 Clarion MAP670

Tlačítko najdeme na modelu jen jedno, pokud tedy pomineme to, které slouží k uvedení do provozu. Tlačítko je umístěno na pravém boku a již symbol na něm prozradí, že má souvislost s navigací. Při stisku tohoto tlačítka se vždy vrátíte do režimu navigace. Svůj význam má však také během samotné navigace. Pomocí něj můžete jediným stiskem zobrazit, případně skrýt doplňkové informace k samotné navigaci.

Levý bok je zcela hladký, na protější straně potom nalezneme již zmíněnou dvojici tlačítek. Tlačítko reset, mini USB konektor a klasický 3,5mm jack si pak své místo našly na spodní straně. Konektor 3,5 mm je určen pro připojení sluchátek. Jednou z mnoha funkcí tohoto zařízení je totiž již zmíněný MP3 přehrávač. Na zadní straně se usídlil konektor pro připojení externí GPS antény a své místo si zde našla také mřížka hlasitého reproduktoru.¨

Clarion MAP670

Clarion MAP670 Clarion MAP670 Clarion MAP670

Clarion MAP670 Clarion MAP670 Clarion MAP670

Energie, kterou dodává Li-Ion akumulátor, vystačí na jedno nabití dle výrobce až na čtyři a půl hodiny provozu. V praktickém testu jsme se však dostali na sotva poloviční hodnotu. I to je ovšem dostačující, v základním balení najdete samozřejmě CL nabíječku, a tak s dobíjením ve voze není žádný problém. Dobíjení je možné také přes počítač, se kterým se Clarion spojí pomocí dodávaného USB kabelu. Oproti některým jiným navigacím se však nezobrazí jako další pevný disk.

Navigace a mapové podklady - převlečené iGo

O to hlavní, tedy navigaci, se u Clarionu stará aplikace Mobile Map. Jde vlastně jen o upravenou verzi známého navigačního programu iGo 2006 určeného pro kapesní počítače Windows Mobile. Také Clarion MAP670 je postaveno na operačním systému Windows, konkrétně verzi Microsoft Windows CE .Net 5.0. Jako kapesní počítač však použít nelze. Aplikace se spouští samy po spuštění zařízení.

Clarion MAP670

   Clarion MAP670

   Clarion MAP670

   Clarion MAP670

Pokrytí není špatné, kompletní mapovou výbavu však nečekejte. Clarion MAP670 se nabízí v několika verzích, ze kterých nás asi nejvíce zajímá ta s označením MAP670 EEU. Zde nechybí mapy České republiky, Maďarska, Slovensko, Turecka, Řecka a Polska, a také hlavní evropské trasy. Navigace je nabízena celkem v sedmi verzích dle map, Českou republiku však najdete jen u námi testované EEU.

Produktová řada Clarion a pokrytí map:

  • MAP370: jednoduchá navigace se 4:3 displejem bez Bluetooth a TMC, mapové podklady identické s 670EEU
  • MAP670EEU: Polsko, Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Turecko, Řecko + hlavní evropské trasy (a méně podrobné mapy dalších států východní evropy: Chorvatsko, Slovinsko, Srbsko a Černá Hora, Makedonie, Bosna a Herzegovina, Albánie, Bulharsko, Rumunsko, Moldavsko, Ukrajina, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Bělorusko, průjezdní trasy Ruska) 
  • MAP770: rozšířené mapové podklady - celá Evropa 

Připevnit a najít cíl

Držák do automobilu najdeme v základním balení. Na předním skle drží pomocí přísavky, která nabídne velmi pevné uchycení, a tak se zařízení ani při větších nerovnostech nepohne. Držák by mohl být jen trochu delší, u vozů s masivní přístrojovou deskou se budete muset trochu předklonit. Drobnou nevýhodou je také nemožnost nastavení ve všech třech směrech. Umožněn je pouze náklon a pootočení do stran.

Clarion MAP670

Clarion MAP670 Clarion MAP670 Clarion MAP670

Clarion MAP670 Clarion MAP670 Clarion MAP670

Prvním krokem pro správnou navigaci je výběr cíle cesty. Zde nabídne Clarion několik možností. Samozřejmostí je zadání přesné adresy v pořadí stát, město, ulice a číslo popisné. Pokud nenajdete ulici na první pokus, nenechte se odradit. Záměna názvů, jako například "K Výtopně" za "Výtopně" je zcela běžná.

Clarion MAP670

   Clarion MAP670

   Clarion MAP670

   Clarion MAP670

Do paměti přístroje můžete uložit také dvě své oblíbené pozice. Původně jsou označeny jako domů a práce, jejich název však můžete libovolně měnit. Pro zadání oblíbených pozic můžete využít zadání adresy, použít historii, přesně zadat souřadnice a nebo využít jeden ze zájmových bodů.

Další možností, jak najít ten správný cíl cesty, je vyhledávání přímo na mapě. Ta se zobrazí půdorysně a je orientována severem nahoru. Po mapě se dá libovolně posouvat a také měnit přiblížení. Ve spodní části displeje se potom zobrazí poměrové měřítko v rozsahu 20 m až 500 km. Při největším oddálení je před vámi severní polokoule při pohledu z vesmíru.

Clarion MAP670

   Clarion MAP670

   Clarion MAP670

   Clarion MAP670

Často využívanou a jednoduchou možností je databáze zájmových bodů. Díky ní naleznete nejbližší nebo požadované služby, přepravu, nákupy, zábavu, kulturu, sport a rekreaci, stravování a také nocleh. Postup je podobný jako u oblíbených pozic. Klepnutím na tlačítko "Čerpací stanice" se otevře přehled nejbližších čerpacích stanic. Pokud hledáte nějaké konkrétní místo, je možné zadat část názvu.

V dnešní době velmi praktickou pomůckou je možnost zadání přesné zeměpisné souřadnice, kterou Clarion také nabízí. Nezřídka totiž narazíte u hledání nějaké adresy na přesnou GPS polohu daného místa.

Vyjíždíme a Clarion naviguje

Po nalezení cíle stačí jen klepnout na tlačítko, zařízení vypočte trasu a začne vás navigovat do cíle. Výpočet je velmi rychlý, s nalezením satelitů jsme problémy takřka neměli. Pokud však ano, vždy stačilo zadat cíl cesty znovu a proces opakovat.

Clarion MAP670

Clarion MAP670 Clarion MAP670

Clarion MAP670 Clarion MAP670

Clarion MAP670 Clarion MAP670

V nastavení je možné si vybrat ze dvou různých pohledů na mapu. Nejpřirozenější je určitě 3D pohled pod položkou navigace z ptačí perspektivy. Další možností je půdorysný pohled označovaný jako mapa. V obou zobrazeních můžete také rychle přepínat mezi natočením mapy ve směru jízdy, severem nahoru a také leteckým pohledem, který ukáže mapu v půdorysu z dostatečně velké vzdálenosti, abyste viděli například celé město. Tlačítky na displeji je možné libovolně nastavovat přiblížení, u 3D zobrazení pak nechybí nastavení sklonu.

Clarion MAP670

Clarion MAP670 Clarion MAP670 Clarion MAP670

Clarion MAP670 Clarion MAP670 Clarion MAP670

Mapa je přehledná, barevně jsou odlišeny silnice, vodní plochy, lesy, parky a také dálnice. Měřítko mapy lze libovolně měnit dvojicí tlačítek plus a minus.  Během navigace se měřítko mění automaticky v závislosti na potřebném detailním zobrazení konkrétní situace. Naplánovaná trasa se zobrazí zelenou barvou, Clarion však umožňuje také jednoduchou změnu barev pomocí předdefinovaných schémat. V levé části displeje je možné zobrazit šedivý proužek, ve kterém je trojice informačních okének. Ta jsou libovolně nastavitelná a mohou zobrazovat vzdálenost a čas k nejbližšímu průjezdu, vzdálenost a čas do příští změny směru, rychlost, omezení rychlosti a samozřejmě vzdálenost a čas do cíle.

Clarion MAP670

   Clarion MAP670

   Clarion MAP670

   Clarion MAP670

Hlasová navigace je možná v mnoha jazycích. Česká navigace je dobrá, mužská verze s označením Jan s hlubokým hlasem působí přirozeně, ženský hlas Zuzana je však na poslech příjemnější. Navigace nahlásí změnu směru, typ změny a poté řekne, po jaké vzdálenosti situace nastane. Povely ke změně směru jízdy se ozvou dvakrát až třikrát před každou operací, před samotnou křižovatkou již přístroj mlčí. Hlasová navigace patří spíše k průměru.

Program Mobile Map se od navigačního programu iGo 2006 v něčem přeci jen liší. Hlavním rozdílem je podpora dynamické navigace pomocí informací získaných prostřednictvím kanálu RDS-TMC, které Clarion zohledňuje v mapách a následné navigaci. Přijímač není nutné dokoupit, je integrován přímo v zařízení.

Podpora Bluetooth - handsfree už nepotřebujete

Další velmi praktickou funkcí navigace Clarion je podpora bezdrátového přenosu Bluetooth. Po spárování s mobilním telefonem tak získáte plnohodnotné bezdrátové handsfree, které by vás samo o sobě přišlo na nemalé peníze. Vše je navíc integrováno v těle jednoho přístroje.

Clarion MAP670

   Clarion MAP670

   Clarion MAP670

   Clarion MAP670

Aplikace pro ovládání telefonních funkcí je na dobré úrovni, výhodou je také jednoduché ovládání. Příjem hovoru je možný i během navigace, kdy dojde ke ztlumení hlasových povelů po dobu hovoru. S reprodukcí zvuku a zpracováním hlasu jsme neměli žádný problém. Na displeji navigace můžete zadat přímo telefonní číslo, nebo vybrat jedno ze seznamu volání.

Další funkce - MP3 přehrávač potěší

Clarion MAP670 není jen navigace a handsfree, spojuje v sobě i další více či méně praktická zařízení. Potěšil nás MP3 přehrávač, který nabídne jednoduché ovládání a možnost poslechu i během navigace. Hudební soubory je možné umístit na paměťovou kartu formátu MMC/SD. Zvuk z malého reproduktoru nijak neoslní, pro kvalitnější poslech je tedy nutné připojit sluchátka.

Clarion MAP670

   Clarion MAP670

   Clarion MAP670

   Clarion MAP670

Prohlížeč obrázků také potěší, digitální fotografie z vašeho fotoaparátu si můžete prohlédnout na výrazně větším displeji. Další funkce již Clarion nenabízí. Po pravdě řečeno, různé cestovní průvodce a další aplikace, se kterými se setkáváme u různých navigačních přístrojů, stejně nemají takové využití.

Co říci závěrem

Clarion MAP670 Deluxe je poměrně velká, na ovládání velmi jednoduchá navigace. Potěší velký přehledný displej s poměrem stran 16:9, který je také hlavním ovládacím prvkem. Výborná je i citlivost vestavěného GPS přijímače, a tak s hledáním satelitů nebudete mít problémy.

Grafická navigace je na vysoké úrovni, hlasová pak patří spíše k průměru. Mapové podklady jsou dostačující pro Českou republiku a státy na východ od nás, pro cestování po západní Evropě však určeny nejsou.

Dobře fungující navigace ve spojení s dalšími funkcemi, jako je Bluetooth handsfree a MP3 přehrávač, dělají z Clarionu MAP670 dobrou koupi. Přispívá k tomu také cena, která se pohybuje pod hranicí devíti tisíc korun.

Proč koupit?

  • Velký displej 
  • Doplňkové funkce
  • Kvalitní navigace
  • Bluetooth handsfree
  • Dynamická navigace

Proč nekoupit?

  • Větší rozměry 
  • Horší hlasová navigace

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

8 990 Kč
Autor:
Nejčtenější

Ilustrační snímek
Úřad chce regulovat mobilní trh. Může to zlevnit volání a rychlá data

Podle Českého telekomunikačního úřadu na trhu nefunguje hospodářská soutěž. Regulaci však bude předcházet veřejná konzultace a následně analýza trhu. Výsledky...  celý článek

S7 a S8 úvodní fotka
Takto vypadají vnitřnosti nejlepších samsungů. Je to úhledná práce

Viděli jste někdy „střeva“ telefonu? Během prohlídky servisního centra telefonů značky Samsung v rámci prodejny Alza v Holešovicích jsme měli možnost se...  celý článek

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Zatímco Apple rychle posiluje, Samsung pozvolna ztrácí své pozice
Nejprodávanější modely smartphonů na světě. Apple se směje zbytku světa

Je to krutá podívaná pro výrobce smartphonů s Androidem. Ať se snaží jakkoliv, tak první příčky okupují dva iPhony. Ty se prodávají už skoro rok a designově to...  celý článek

Nokia vyhrála patentovou válku s Applem
Záhada drahých tarifů. Plnou cenu platí jen někdo

Je to paradox, T-Mobile dlouhodobě získává za zákazníka s tarifem v průměru jen 350 korun měsíčně, navíc suma trvale mírně klesá. Jenže přesně tolik stojí jeho...  celý článek

Další z rubriky

Here auta společnosti Nokia mapují Česko.
Prodáno. Německé automobilky koupily mapy Nokie za 68 miliard

Německá skupina automobilek Daimler, Audi a BMW potvrdila odkup mapové služby HERE. Tuto informaci dnes zveřejnilo konsorcium automobilek, které tak potvrdilo...  celý článek

Údajné snímky Motoroly X-Phone
Motorola připravuje velký návrat se smartphonem Moto X. Nebude z Číny

Někdejší přední výrobce mobilních telefonů Motorola chystá velký návrat na trh. Plánuje výrobu smartphonu s názvem Moto X, od kterého se očekává velká výdrž...  celý článek

Mio MiVue 388
Nová „černá skříňka“ pro řidiče: Mio MiVue 388 upozorní na radary

Stále populárnější kategorie kamer do automobilů se rozrostla o zajímavou novinku z dílen známého výrobce navigací Mio. Kamera zvládne videozáznam v kvalitě...  celý článek

Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran
Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran

Člověk, který vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.