Siemens C65 - modrá kapka v záplavě nových telefonů (recenze)

  • 87
V záplavě nových telefonů se před prázdninami málem ztratil modrý Siemens C65. Telefon je určený pro střední třídu, nabízí digitální fotoaparát a mnoho nadstandardních funkcí. C65 stojí za pozornost.

Siemens C65 zapadá svým designem mezi ostatní telefony výrobce. V záplavě nových telefonů, která se na nás před prázdninami snesla, možná vypadá trochu nenápadně, ale rozhodně bychom ho neměli podceňovat.

C65 je klasický mobilní telefon určený pro střední třídu. Po svém předchůdci MC60 zdědil některé vlastnosti, jiné se rozhodl Siemens změnit. Verze, kterou jsme měli k dispozici, byla provedena v kombinaci dvou odstínů modré, stříbrné a šedé.

Elegantní křivky

Telefon má klasické provedení, jeho základ tvoří protáhlý obdélník s výrazně "siemensovsky" zaoblenými rohy. Na předním krytu zaujmou dva oblouky. Vnitřní modrý obsahuje reproduktor telefonu s charakteristickou drátěnou krytkou. V jeho středu je umístěný displej a pod ním uzavírá ovál pětice funkčních kláves, které obklopují nový ovládací prvek - joystick.

Siemens C65 Siemens C65 Siemens C65 Siemens C65

Vnější oblouk má matně stříbrnou barvu a v horní části telefonu je protažený až na zadní kryt. Ve spodní polovině telefonu přechází přímo v klávesy a končí několik milimetrů nad spodní hranou přístroje.

Siemens C65 Siemens C65

Zadní strana telefonu svou jednoduchostí a minimalistickým zpracováním silně kontrastuje s extravagantním předním krytem. Stříbrnou barvu zde nahradila sterilní šedá. Celá zadní část je plochá a zaoblení hran je zde mnohem menší. Přibližně dvě třetiny zabírá kryt baterie. U našeho vzorku šel velice špatně sundat. V horní části se velmi nenápadně leskne čočka digitálního fotoaparátu, kterou zvýrazňuje pouze šedý kroužek se soustřednými rýhami. Sklíčko chránící čočku je několik milimetrů zapuštěné, a tak nehrozí její poškrábání.

Většina fotomobilů se snaží na přítomnost fotoaparátu upozornit výrazným designem v okolí snímače. Objevilo se i několik nových telefonů, které se svým vzhledem pokouší co nejvíce digitálním fotoaparátům přiblížit. Siemens C65 se svojí kamerou nijak nechlubí. Možná má důvod, ale k tomu se ještě vrátíme. V pravém horním rohu je zapuštěný zlatavý konektor pro připojení externí antény a jinak vás kromě loga výrobce na zadní straně C65 nic nezaujme.

Siemens C65 Siemens C65

Obvod telefonu zvýrazňuje kombinace modrého předního krytu, šedého těla telefon a modrého krytu baterie. Žádná tlačítka na bocích nehledejte, objevíte jen černé sklíčko chránící infraport na levém boku a v levém horním rohu poutko pro zavěšení telefonu. Ve spodu se standardně nachází konektor pro připojení nabíječky, datového konektoru nebo headsetu.

Celkové rozměry C65 jsou 104x47x19 milimetrů a s baterií váží 85 gramů. Telefon je napájen Li-ion baterií o kapacitě 600 mAh, se kterou by měl vydržet 5 hodin konverzace nebo 410 hodin v pohotovosti. Celková doba nabíjení se pohybuje okolo 2 hodin.

Rychlá klávesnice 

Klávesnice C65 má originální zpracování a u Siemensu nezvyklý ovládací prvek – joystick. Rozložení kláves je standardní, jen s jejich tvarem si výrobce pohrál. Číselné klávesy mají výrazně oddělený střední sloupec, který navazuje na obloukové uspořádání funkčních tlačítek. Jejich tvar si můžete prohlédnout na fotografiích. Tlačítka mají velmi malý zdvih, velkou citlivost a při jejich stisku cítíte i slyšíte cvaknutí.

Siemens C65 Siemens C65

Funkční klávesy mají vyhrazenou jednu dvojici ve spodních rozích displeje, kterou lze nastavit pro rychlou aktivaci nejpoužívanějších služeb. Bohužel samotné nastavení je poněkud nešťastné. Při jejich stisku, se vždy telefon nejprve dotáže, jestli chcete funkci aktivovat, nebo použité nastavení změnit. Tento dialog se dá přeskočit dlouhým stiskem tlačítka, ale přesto není toto řešení nejšťastnější. U naší verze zde byla také chyba v překladu menu. Pro ztracená volání i přijaté zprávy byl zástupce pojmenovaný shodně - Doručené. U finální verze přístroje může být samozřejmě vše opravené. 

Dvojici, kterou tvoří zelené a červené sluchátko nemá smysl dlouze představovat. Červené tlačítko slouží kromě obvyklých funkcí také k návratu v menu o úroveň výš a Siemens nemá vyhrazenou klávesu pro přímý skok až na úvodní obrazovku. Mezi těmito klávesami se nachází tlačítko, kterým lze aktivovat aplikaci Photoeditor nebo Download asistent (viz níže). Toto tlačítko bohužel přímo doléhá na klávesu 2 a vzhledem k jejímu zúžení se nám několikrát stalo, že jsme jí stiskli omylem. Z největší pravděpodobností bude v nabídce operátorů tato klávesa vyhrazena pro vstup na mobilní portál.

Malá výhrada by se měla ještě udělit ovládacímu joysticku. Nevyčnívá nad úroveň telefonu a jeho povrch je hladký. Uživatelům s větším palcem by mohla kombinace těchto dvou vlastností ovládání trochu komplikovat. Celkově lze ovšem klávesnici na C65 pochválit. Číselná tlačítka jsou dostatečně velká. Ty funkční mají na vnější straně výrazné výstupky a mačkají se tak na jistotu.

Displej ostudu neudělá

Nový Siemens má samozřejmě barevný displej. CSTN displej dokáže rozlišit 130x130 obrazových bodů zobrazit až 65 000 barev. Jeho rozměry jsou 28x28 milimetrů. S údajem o množství barev ovšem trochu kontrastuje zpracování menu, ve kterém jsme při vší snaze napočítali barvy čtyři. Displej je pasivní a na přímém slunci špatně čitelný.

 Siemens C65 Siemens C65 Siemens C65 

Starším Siemensům z řady 55 se často vytýkala jeho hrubost. Na displeji byla viditelná matrice a zobrazení například fotografií bylo velmi nekvalitní. Displej u C65 je o třídu lepší a dá se přirovnat například k displeji Nokií S40 (6610,7210,6100). Škoda, že ochrané sklíčko není alespoň trochu zapuštěné, bylo by tak chráněné proti poškrábání. Kryty jsou naštěstí výměnné, drží pevně u sebe a příliš nevržou.

Čtyřbarevné menu se dobře ovládá

Jak jsme se již zmínili, pro ovládání telefonu slouží joystick. Některé joysticky jsou extrémně citlivé a při snaze o potvrzení volby se u nich stává, že omylem stisknete některý směr. Tímto C65 netrpí a během testování se nám to nikdy nestalo. Jedinou chybičkou tedy zůstává jeho hladkost a mohl by trochu vyčnívat.

Siemens C65 Siemens C65 Siemens C65

Menu telefonu má standardní ikonovou podobu s maticí 3x3. Takhle bude pravděpodobně brzy vypadat menu všech telefonů (Více se dočtete v článku Řítí se na nás záplava stejných telefonů?). Ze základní obrazovky do něj vstoupíte stiskem joysticku. Jednotlivé ikonky jsou jednoduše nakreslené a přehledné. Pokud na některou najedete, v prvním řádku displeje se zobrazí její popis a ikonka se zvětší. Krátká animace je ovšem trhavá a relativně pomalá, což vytváří dojem, že telefon reaguje pomalu. Není to pravda. Telefon reaguje na stisk kláves bleskově a na dokončení animace čekat nemusíte.

Další úroveň menu je již textová. Pro časté vyhledávání položek se dají používat i číslicové zkratky a listovat tak v menu rychleji. Stejně tak se dají čísla a některé funkce uložit pod klávesy jako rychlá volba a aktivovat je pouze dlouhým stiskem.

 Siemens C65 Siemens C65

V telefonu je možné nastavit také velká písmena. Menu pak nevypadá ikonově, ale na displeji je vždy jen jedna volba popsaná opravdu velkými písmeny. Mezi nimi se pohybuje shora dolů. Menu tím ztratí přehlednost, ale je čitelné i pro uživatele se slabším zrakem.

Skvělá výbava pro telefonování

Siemens C65 nabízí 1000 paměťových míst pro kontakty, které lze třídit do 7 volajících skupin a snadno je filtrovat (stačí stisknout Nastavení – Nastavení volání – Filtr). Ke kontaktu lze přiřadit fotografii a k dispozici je ještě 18 dalších položek (čísla, adresy,e-maily, narozeniny a další). Kontakty jsou strukturované skutečně podrobně a mnoho dražších telefonů tolik nenabízí.

Během hovoru vás telefon může upozornit každou minutu pípnutím. Vzhledem k tomu, že po minutě se začíná počítat nový impuls, by ale bylo lepší pípnutí třeba po 55 vteřinách. Telefon se bude prodávat ve dvou základních verzích pro Evropu a Ameriku. Obě budou tri-band první 900/1800/1900 a druhá 850/1800/1900. Pokud si C65 tedy pořídíte bez problémů si zavoláte i v severní Americe.

Polyfonní melodie jsou již u telefonů standardem a C65 není žádnou výjimkou. Jejich kvalita je ovšem u Siemensu C65 průměrná. Telefon umožňuje si vlastní vyzvánění i nahrát. Vyzvánění lze nastavovat do šesti předdefinovaných profilů, další dva profily si můžete zcela vytvořit a k dispozici máte i  Mód Letadlo. Součástí každého profilu je také filtr pro volající skupiny.

Siemens C65 Siemens C65

Telefon má integrované hlasité handsfree. Kvalita reproduktoru je výborná a zvuk není příliš deformovaný ani při nejvyšší hlasitosti. Rychlá volba umožní uložit nejdůležitější čísla pod klávesy a vytáčet je dlouhým stiskem. 

Zprávy: T9 bez diakritiky

Telefon s digitálním fotoaparátu samozřejmě podporuje kromě SMS i multimediální zprávy MMS. Pro zadávání textu lze použít T9 bez české diakritiky. I u zpráv je možné měnit velikost textu a maximálně se na displej vejde 7 řádků. Bohužel toto nastavení má vliv jen na příchozí zprávy, u nových je velikost konstantní. Jen těžko se dá uvěřit, že se nejedná o chybu.

Psát se dá jinak se Siemensem C65 rychle, zejména díky velkým klávesám a rychlému menu. Kapacita na přijaté SMS není omezená a záleží pouze na vytížení sdílené 10,3 MB paměti.

Fotografie pro multimediální zprávy lze upravovat v aplikaci Photoeditor, bohužel se program mohl klidně jmenovat Prosím čekejte. Do obrázku lze přidat text, ikonku, rámeček nebo ho natočit. Ať už ale kliknete na cokoliv, téměř vždy se zobrazí Prosím čekejte a telefon tak vydrží třeba 30 vteřin. Fotografie i zvuky lze do telefonu nahrát i z něj stáhnout přes Infraport nebo USB kabel.

Externí blesk na malé fotky

Rozlišení fotoaparátu není pro Siemens C65 silnou stránkou. Telefon je vybaven pouze CIF snímačem s maximálním rozlišením 352x288 bodů. I při takovém rozlišení nabízí 3x digitální zoom, samospoušť, vyvážení bílé a úpravu expozice. Taková výbava je ovšem pro nekvalitní snímač podle našeho názoru zbytečná a fotografie nejsou nijak dobré ani při použití speciálního osvětlení. Využití fotoaparátu je tak maximálně pro MMS, stahovat je do počítače nemá velký smysl. 

Siemens C65 Siemens C65

Jako příslušenství se bude k integrovanému fotoaparátu dodávat také externí blesk, který se pouze připojí k datovému konektoru. Podle informací od výrobce je vybaven i redukcí červených očí, ale neměli jsme možnost ho vyzkoušet.

Fotografie ze Siemensu C65 Fotografie ze Siemensu C65

Volný čas si naplánujete na minuty 

Organizace času ve výbavě C65 samozřejmě nechybí. Do kalendář lze uložit až 1000 záznamů. Prohlížet je lze v měsíčních, týdenních i denních intervalech, zajímavou možností je mazání záznamů až k určitému datumu. Jednotlivé položky mohou mít několik formátů – memo, volání, setkání, narozeniny, dovolená a dokonce hlasový záznam. Ačkoliv má C65 oproti luxusnějším modelům malý displej, kalendář hodnotíme jako velmi dobrý.

Mezi další organizační funkce patří také schůzky, úkoly, poznámky a hlasový záznamník, který umožňuje nahrát přes 2 hodiny záznamu. Kvalita poznámek je výborná, jen hlas se zdá z reproduktoru trochu hlubší. Zajímavou aplikaci Časová pásma jistě ocení ten, kdo volá přátelům do světa. Přehledně je zde zobrazená mapa světa, kterou můžete procházet po jednotlivých pásmech a telefon vám ukazuje, kolik je v této oblasti právě hodin.

Datové a další funkce

Telefon podporuje GPRS třídy 10, které se pomalu stává standardem. Bohužel Siemens C65 nepodporuje modem, a tak se rychlé GPRS dá využít pouze pro Wap ve verzi 2.0. Více se dočtete v článku Siemens C65 se nedá připojit k internetu. K PC nebo kapesnímu počítači lze C65 připojit přes infraport nebo USB datový kabel.

Siemens C65 Siemens C65

V telefonu je nahráno několik aplikací (C65 podporuje Javu MIDP 2.0). O PhotoEditoru jsme se již zmínili, další je Download Assistent, který připomíná pana Sponku známého z MS Office. Výčet aplikací uzavírá čtveřice her.  Upozorňujeme také na zajímavou funkci C65, kterou je automatické vypínání telefonu v určitou hodinu. Jednoduchá a praktická služba bohužel není u ostatních telefonů příliš rozšířená.

Zákazníky si najde

Siemens C65 působí mezi ostatními prázdninovými novinkami docela nenápadně, ale měl by se dobře prodávat. Vzhledem k pořizovací ceně, která se bude pohybovat okolo 6 tisíc, nabídne zákazníkům vysoce nadstandardní volající funkce a velmi dobrý kalendář. Díky zajímavému designu, velkým klávesám a možnosti výrazně zvětšit písmo v menu má šanci oslovit široké spektrum zákazníků. Mezi klasickými telefonu mu bude ve střední třídě konkurovat dražší Nokia 6610i a téměř stejně drahý Alcatel OT 735(i).

Počkáte si na něj?