Textují s přáteli, prohlíží sociální sítě nebo hrají hry... a zapomínají sledovat semafory. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Sydney už nechtějí počítat sražené chodce. Semafory dají do země

  • 23
Chodci, kteří kvůli neschopnosti odtrhnout oči od mobilu bezmyšlenkovitě vcházejí do vozovky, trápí také vládu australského Nového Jižního Walesu. Rozhodla se proto investovat do ochrany jejich životů, inspirací se jí přitom stal nedávný nápad radnice německého Augsburgu.

Dosavadní snahy, jak na veřejnosti usměrnit nezodpovědné chování lidí zírajících do mobilů, vyvolávaly spíše úsměvné reakce. Většinou se totiž omezovaly na speciální pruhy na chodnících, které však lidé ignorovali (více zde). Letos v dubnu však vedení německého Augsburgu přišlo s nápadem zabudovat semafor přímo do asfaltu (více zde).

Nápad zaujal i vládu Nového Jižního Walesu, australští úředníci chtějí navíc původní německou myšlenku využít v mnohem větším měřítku.

„Chodci jsou při dopravní nehodě méně chráněni, riziko vážného zranění či smrti je tak výrazně vyšší. To je důvod, proč musíme vytvořit systém, který je udržuje v bezpečí,“ uvedl pro portál Mashable výkonný ředitel Centra pro bezpečnost silničního provozu Bernard Carlon. Nepřímo poukázal na situace, kdy chodec nedává pozor například kvůli textování s přáteli.

Vláda tak chce v rámci bezpečnostní kampaně Toward Zero (Směrem k nule), jejímž cílem je budoucnost bez úmrtí a vážných zranění na australských silnicích, spustit v Sydney šestiměsíční pilotní projekt. Spočívat má v instalaci speciálních pozemních semaforů na všech klíčových křižovatkách, nejpravděpodobněji půjde o přechody v centrální obchodní části města.

Mobily na ulici otupují. Někteří se s nimi chovají šíleně

Projekt si vyžádá investici ve výši 250 tisíc australských dolarů (téměř 4,5 milionu korun) a v případě, že se osvědčí, lze předpokládat masovější rozšíření pro chodce doposud nezvyklého bezpečnostního prvku. A to nejen v Sydney.

Vláda Nového Jižního Walesu si od investice do speciálních semaforů slibuje snížení počtu dopravních nehod, při nichž zemřeli chodci. V roce 2015 totiž na silnicích tohoto australského státu podle statistik zemřelo 61 chodců, což představuje 49% nárůst oproti roku 2014.

Chytré opechody začala v prosinci testovat i Praha (podrobnosti zde):

22. prosince 2015