Andrew Lees odchází z pozice šéfa Windows Phone.

Andrew Lees odchází z pozice šéfa Windows Phone. | foto: slashgear.com

Šéf Windows Phone sekce v Microsoftu končí. O důvodech se spekuluje

  • 32
V Microsoftu došlo k významné změně na postu šéfa divize zodpovědného za Windows Phone. Andrew Lees zastával funkci 3 roky, nyní na jeho pozici nastupuje dosavadní vice prezident divize Terry Myerson. Lees prý neměl příliš dobré vztahy s výrobci telefonů a stál u několika nevydařených rozhodnutí.

O důvodech profesního pádu čelního představitele redmondského gigantu se ale pouze spekuluje. Lees ze společnosti zcela nemizí, nově se má soustředit na co nejefektivnější příchod očekávaného systému Windows 8 i na velkou aktualizaci jejich mobilní odnože.

To zároveň může znamenat, že uvolněním nových generací obou produktů může role Andrewa Leese v Microsoftu úplně skončit. Obecně platí, že se vysoce postavení manažeři po ztrátě postu jen zřídka spokojí s nižší pozicí a obvykle odcházejí hledat lepší pracovní uplatnění.

Andy Lees: optimista do poslední chvíle

Lees stál v Microsoftu u zrodu celé platformy, která nechala původní  windows mobile v klidu dožít. Windows Phone 7 jsou od základu nový mobilní OS, se kterým Microsoft plánoval udeřit na loňský podzimní trh.

Andy Lees a Terry Myerson: bývalý a současný šéf divize Windows Phone

Plán ale vyšel jen z poloviny. První zařízení s telefonními windows sice byla v prodeji v předvánočním období loňského roku, jenže plánovaný úspěch se nedostavil.

Situace Windows Phone v aktuální verzi Mango doposud není příznivá a v silné konkurenci androidu a iOS se utápí s asi 1% tržním podílem. Velká aktualizace Mango má být pro dýchavičnou platformu tou správnou medicínou. Lees v říjnovém rozhovoru pro magazín AllThingsD předvídal, že se systém brzy stane třetím nejoblíbenějším na trhu.

Dnes už bývalý šéf totiž nikdy nešetřil na adresu windows phone optimismem, jeho výhledy a předpovídaný rychlý rozmach nové platformy se ale dlouhodobě nedařily naplňovat. Právě kontrast přehnaných očekávání a reálných výsledků má být hlavním důvodem Leesova odchodu.

Naproti tomu Terry Myerson nahlíží na situaci platformy reálnou optikou. "Jsme na nule z nějakých důvodů a pokud by se podařilo v budoucnu ukrojit desetinu tržního podílu, bude to skvělé," řekl nový šéf windows phone.

Další důvody: Motorola, KIN a LG

Andy Lees si z předchozího působení v Microsoftu v oddělení síťových nástrojů přinesl do nové funkce kromě zkušeností i komplikované vztahy s některými pro firmu klíčovými partnery.

Odmítl například nabídku Motoroly hlouběji se podílet na modifikacích tehdejších windows mobile s tím, ať se soustředí pouze na hardwarovou stránku a tu programovou ponechá Microsoftu. Právě to byl nakonec důvod, proč Motorola v roce 2009 zrušila dříve ohlášené zajímavé telefonydala systému WM definitivně vale a začala naplno spolupracovat s Googlem a jeho androidem. Zanedlouho přišel velice úspěšný Droid a vzájemná spolupráce vyvrcholila letos v létě akvizicí Motoroly vyhledávacím gigantem.

Lees je také podepsán pod extrémně nevydařeným projektem s názvem Kin. Z počátku zajímavě vypadající zařízení pro mladé s vlastním uživatelským rozhraním nenacházejí na trhu cílovou skupinu. Projekt Kin znamená pro Microsoft ztrátu několik miliard dolarů.

Nevydařené a bez viditelných výsledků bylo také uzavření strategické spolupráce s jihokorejským LG, které bylo ohlášeno během barcelonského MWC v roce 2009. Plány kooperace nebyly skromné, LG plánovalo během tří let uvést padesátku nových zařízení s windows mobile.

Největším podporovatelem tehdejších mobilních windows bylo HTC, jehož čelní představitelé neměli příliš pochopení pro překvapivý krok Microsoftu. Přesto na systém nezanevřeli a na podzim 2009 přichází doposud oblíbené HD2 s obřím 4,3" displejem a gigahertzovým procesorem. 

Dnes již legendární telefon byl jakousi důstojnou tečkou historie systému u HTC (úplně posledním takovým telefonem bylo HD Mini), následně se výrobce plně zaměřil na stále populárnější android. Loni v říjnu se přidávají windows phone, aktuální řadu tvoří Titan a Radar s Mangem, starší zařízení pak lze na novou verzi aktualizovat.

LG naproti tomu uvedlo v rámci strategického partnerství jen hrstku windows mobile zařízení, a telefon s WP Mango zatím vůbec nepřipravuje.

Příští rok rozhodne

Značně vylepšený systém není jedinou zbraní Microsoftu. Výrobce si hodně slibuje od spolupráce s Nokií, všechny nokie s windows phone budou mít předinstalovanou plnohodnotnou navigaci Nokia maps. Současnou dvojici Lumia 710 a 800 doplní začátkem roku "devítistovka" s velkým 4,3" palcovým displejem a 1,4 GHz procesorem.

V první polovině příštího roku přijde aktualizace systému s názvem Tango, která přinese podporu LTE a také možnost systém provozovat i na hardwarově slabších zařízeních.

Po stránce hardwaru WP zařízení na konkurenci ztrácí, android i iOS běží na dvoujádrech, kdežto u windows je současná špička 1,4 GHz procesor Qualcomm. V praxi to ale nemusí nutně vadit, nedostatek výkonu totiž při používání telefonů nezaznamenáte. "Všechna mají jedno výpočetní jádro, ale předpokládám, že budou při používání rychlejší než libovolný dvoujádrový telefon," řekl v rozhovoru pro AllThingsD dnes už bývalý šéf Windows Phone Andrew Lees.

Microsoft se dvoujádrovým procesorům nebrání, jejich nasazení ale proběhne až v okamžiku, kdy systém využije většího výkonu. Klíčovým momentem bude také uvedení velkého updatu Windows Phone Apollo, který má přijít v druhém pololetí roku. Objevují se názory, že Terry Myerson je osobou na svém místě, a platformě se pod jeho vedením povede lépe, než tomu bylo doposud. Jestli to tak skutečně bude, ukážou následující měsíce.