Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šéf ČTÚ: Vysoké ceny jsou důsledkem ochoty českých zákazníků platit je

Proč platíme jedny z nejvyšších cen za volání v Evropě? Podle šéfa Českého telekomunikačního úřadu je to mimo jiné tím, že jsou čeští zákazníci ochotni tyto sumy akceptovat. Úřad se brání, že přímo do cenotvorby operátorů zasahovat nemůže. Zakročil tak například u terminačních poplatků, operátoři na jejich regulaci ale příliš nereagují.

Snižování cen za terminaci je prudké, konečné ceny pro zákazníky ale klesají jen pozvolna. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Řízené snižování terminačních poplatků je jednou z mála iniciativ ČTÚ, které měly vést české operátory ke snižování koncových cen pro zákazníky. Jak ale ukazuje praxe, toto opatření se míjí účinkem. A jiné páky, zdá se, úřad ani nemá.

Terminační poplatky

Kromě běžných provozních nákladů ovlivňují cenu telefonních hovorů také tzv. poplatky za terminaci a originaci. Tyto poplatky neplatí zákazník, ale platí si je operátoři mezi sebou. Poplatek za terminaci dostane ten operátor, v jehož síti hovor končí od operátora, v jehož síti hovor začne.

Regulovanou cenu ČTÚ stanovil tak, aby odpovídala nákladům nejvíce efektivního mobilního operátora s nejnižšími jednotkovými náklady na minutu terminovaného provozu.

Vzhledem k objemu hovorů směřujících mezi sítěmi si vzájemně operátoři platí miliony korun měsíčně. Snížení poplatků tak může být pro operátory hodně zajímavou úsporou.

Poplatky se neplatí jen za hovory, ale za všechny služby v mobilních i pevných sítích. Regulace se ale vztahuje jen na hlasové služby, a to dokonce jen na běžná účastnická čísla.

Výše poplatků u prémiových či informačních linek je tak závislá jen na vzájemné dohodě mezi operátory. Totéž platí o SMS, MMS atd.

Podle předsedy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka je reakce trhu přirozená. "To, že operátoři na snížení regulovaných terminačních cen v mobilních sítích reagují se zpožděním či vůbec ne, je nepochybně dáno tím, že se řídí základním zákonem tvorby cen - tj. nabídkou a poptávkou," reagoval na dotaz, jaký smysl má opatření, které nevede k vytyčenému snížení koncových cen.

"Připomínám důrazně, že ČTÚ nemůže regulovat koncové ceny pro zákazníky. To neznamená, že by neapeloval na operátory, aby snížili ceny," doplnil Dvořák.

Podle něj je nutné si uvědomit, že vyšší ceny než jinde v EU platí čeští zákazníci i v jiných odvětvích. Jako příklad uvádí auta či některé oblečení. "Takže nejde o specialitu elektronických komunikací, ale o důsledek ochoty českých zákazníků takto vysoké ceny platit," dodal šéf úřadu, jehož cílem by mělo být mimo jiné právě takovému zneužívání ochoty zákazníků zabránit.

Regulace terminačních poplatků je běh na dlouhou trať

Podle Dvořáka je regulační opatření pro terminační ceny, tedy velkoobchodní, orientováno dlouhodobě a mělo by se takto promítnout do koncových cen. Stejně ostatně obhajují nepříliš znatelný dopad tohoto opatření i sami operátoři.

"Změny v terminačních poplatcích jsou zaneseny do našich dlouhodobých finančních plánů," uvedla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. "Je nutné zároveň dodat, že jednotková cena minuty v současné době nehraje tak důležitou roli, neboť tarify mají stále více 'flatovou' podobu. Tedy za fixní částku dostáváte množství volných jednotek," dodala s tím, že ať už je výše terminačního poplatku jakákoli, průměrné ceny minuty meziročně klesají až o deset procent.

"Na ceny má mnohem větší vliv konkurence než mezioperátorské poplatky. Vodafone dlouhodobě drží většinu cen nejníže, čímž ovlivňuje celý trh," uvedl Miroslav Čepický, tiskový mluvčí Vodafonu.

Regulaci poplatků za terminaci a originaci ČTÚ spustil v roce 2009 a ve třech krocích je snížil z původní téměř tříkorunové výše na výsledných 1,96 koruny v roce 2010. Poté v dubnu vydal nové rozhodnutí, které snížilo mobilní terminační ceny ve třech krocích v souhrnu o zhruba 45 procent. Od 1. července 2010 se snížily na 1,66 Kč, od 1. ledna 2011 1,37 Kč a od 1. července 2011 dokonce na 1,08 Kč za minutu hovoru.

Operátoři ceny snižují, peníze ale "nahánějí" jinde

Jenže zatímco mezioperátorské poplatky prudce klesají (od počátku regulace o více než polovinu), koncové ceny pro zákazníky se snižují jen velmi pozvolna. Navrch si operátoři často přilepšují změnami, které nejsou na první pohled tolik viditelné. Příkladem může být tarifikace, která se postupem času změnila z původního účtování po sekundách na půl či dokonce minutové intervaly.

Operátoři se tedy kasají snižujícími se minutovými sazbami, ve výsledku ale o své peníze nepřijdou. Zákazníci jim totiž v návaznosti na nevýhodnou tarifikaci zaplatí i za služby, které ve skutečnosti nevyužijí. Například T-Mobile se postupnou inovací svých tarifních plánů dostal až na tarifikaci 60+60, tedy za každou započatou minutu hovoru. A právě tato nenápadná změna ale ve výsledku zvyšuje průměrnou minutovou sazbu až o téměř třetinu (30 procent).

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...