Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Evropská komise

Evropská komise vyšetřuje sdílení sítí O2 a T-Mobilu

  • 45
Operátoři O2 a T-Mobile se v říjnu 2013 dohodli na vzájemném sdílení LTE sítí, to se však nelíbilo Vodafonu. Jeho stížnost začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, o rok později si však případ vyžádala Evropská komise. Ta s vyšetřováním začíná až nyní, tedy po více než roce a půl.

Antimonopolní orgán EU prozkoumá, zda spolupráce neomezuje hospodářskou soutěž a nepoškozuje inovaci. Komise to oznámila v dnešní tiskové zprávě.

„Dohoda o sdílení sítí mezi dvěma největšími operátory v České republice pokrývá celou oblast mobilních technologií a převážnou většinu území. Musíme zajistit, že nebude omezovat hospodářskou soutěž v oblasti infrastruktury ani inovací,“ uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Operátoři O2 a T-Mobile začali své sítě podle Evropské komise sdílet již v roce 2011, v současnosti se tato spolupráce vztahuje na všechny mobilní technologie (2G, 3G a 4G) a týká se celého území České republiky vyjma Prahy a Brna.

Případ je pro Evropskou komisi prioritní záležitostí. Komise bude zjišťovat, zda spolupráce mezi společnostmi O2 (respektive Cetin, která je síťovým dodavatelem O2) a T-Mobile nemá nepříznivý dopad na kvalitu stávající infrastruktury, a to zejména co se týče zavádění nových a budoucích technologií a na ně navázaných služeb, a není tak v rozporu s nařízením EU zakazujícím nekalé obchodní praktiky omezující hospodářskou soutěž.

Sdílením sítí mezi O2 a T-Mobilem se původně zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), stížnost na dohodu konkurentů k němu podal Vodafone v květnu 2014 (více zde). Již tehdy pohrozil podáním stížnosti k Evropské komisi v případě, pokud by antimonopolní úřad nezačal věc v dohledné době prověřovat. Loni v květnu pak ÚOHS informoval o ukončení šetření, a to z důvodu, že si předání případu vyžádala Evropská komise (více zde).

„S Evropskou komisí úzce v dané věci spolupracujeme. Jsme přesvědčeni, že spolupráce v oblasti sdílení sítí neomezuje hospodářskou soutěž ani inovace, naopak přináší výhody koncovým zákazníkům,“ uvedla pro redakci Mobil.iDNES.cz tisková mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

O jaké výhody jde, nastínila ve vyjádření mluvčí O2 Lucie Pecháčková, podle níž je sdílení sítí celoevropským trendem a potvrzují to úspěšná obdobná partnerství ve Velké Británii, Švédsku či Francii. „Díky sdílení sítí je možné nabídnout lepší pokrytí a kvalitu sítě našim zákazníkům po celé republice. Kromě pokrytí nejrychlejším internetem přináší tato spolupráce úspory, které umožňují další investice do nabízených služeb a má také pozitivní dopad na životní prostředí,“ uvedla Pecháčková s tím, že společnost O2 si i nadále zachovává rozhodující síťovou infrastrukturu, která určuje kvalitu a podobu výsledné služby, a udržuje si samozřejmě i zcela nezávislou obchodní strategii.

Vodafone rozhodnutí Evropské komise o zahájení řízení vítá. „Vodafone myšlenku sídlení sítí rozhodně podporuje, ale současně je přesvědčen, že specifická situace na českém trhu, především tržní postavení T-Mobilu a O2 CZ / CETIN a způsob sdílení jejich sítí v České republice poškozuje konkurenci, zpomaluje inovace a může zvýšit ceny služeb pro zákazníky. Vodafone bude plně spolupracovat s Evropskou komisí, toto řízení je důležité pro budoucí rozvoj telekomunikačního trhu v České republice,“ uvedl generální ředitel společnosti Vodafone Czech Balesh Sharma.

Zahájení vyšetřování vítá i Český telekomunikační úřad. „Jsme rádi, že se šetření posunulo do další fáze a doufáme, že brzy budeme znát jeho výsledek,“ informoval redakci Mobil.iDNES.cz mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Aktualizováno o vyjádření Vodafonu

Křišťálová Lupa 2016
,