Samsung Galaxy S7 edge v barvě Coral Blue

Samsung Galaxy S7 edge v barvě Coral Blue | foto: Samsung

Špičkové samsungy září do hlavy nejméně, na iPhony naopak pozor

  • 59
Hodnoty elektromagnetického záření, které produkují telefony, má už poněkolikáté za sebou velmi nízké Samsung. Naopak telefony třeba od Applu nebo Honoru září několikanásobně více.

S používáním mobilního telefonu je spojen i malý vedlejší efekt v podobě vystavování se malým dávkám elektromagnetického záření. Telefony mají stanoveny maximální hodnotu, kterou mohou produkovat, a pokud ji nesplní, nemohou do prodeje. Přesto se tato hodnota může hodně lišit od skutečně nízkých čísel až po ta těsně pod horní hranicí.

SAR?

Fyzikální veličinou SAR (Specific Absorption Rate, v překladu specifická míra absorpce) výrobci mobilních zařízení vyjadřují množství výkonu (energie za čas) absorbované živou tkání, která je vystavena elektromagnetickému poli. Jednotkou je W/kg.

V Evropské unii platí podmínky převzaté od Mezinárodní komise pro ochranu před neionizujícím zářením (ICNIRP). Ty stanovují, že maximální hodnota tohoto záření může být maximálně 2 W/kg na 10 g lidské tkáně. Označuje se zkratkou SAR.

Už druhý rok po sobě mají tyto hodnoty nejnižší prémiové mobily od Samsungu, mezi nimiž je současným přeborníkem Galaxy S7 edge s 0,264 W/kg. Na druhém místě je Asus s modelem ZenFone 3 s hodnotou 0,278 W/kg a dále si dobře vedou také Galaxy A5 od Samsungu s 0,290 W/kg, Motorola Moto Z s 0,304 W/kg a OnePlus 3 s 0,323 W/kg.

S pomyslnými středními hodnotami se můžeme setkat například u LG G5 s 0,590 W/kg, HTC 10 s 0,660 W/kg, a dále u Sony Xperie XZ, kde bylo naměřeno 0,850 W/kg, nebo Huawei Nova, který se těsně drží pod hranicí 1 W/kg.

Naopak vyšší hodnoty najdete u nejnovějších modelů od Applu - u iPhonu 7 byla naměřena hodnota 1,38 W/kg a u iPhonu 7 Plus 1,24 W/kg. Ještě o poznání hůře jsou na tom modely Huawei P9 s hodnotou 1,49 W/kg a Honor 8, který září silou 1,5 W/kg.

Náš velký přehled záření SAR z loňského roku si můžete prohlédnout zde.