Revoluce v konstrukci. Skládací mobil bude za rok a bude hodně drahý

  • 52
Není to tak dlouho, co LG představilo první smartphone s ohebným displejem a Samsung následoval. Žádný výrobce však nedokázal využít potenciál těchto displejů naplno, což by se mělo brzy změnit. Samsung má totiž zahájit výrobu přeložitelných smartphonů. A určitě si za to nechá zaplatit.

Už ceny smartphonů, u nichž výrobci využívají vlastností flexibilních displejů, jsou pěkně vysoké. Například Samsung si za top model Galaxy S6 edge s displejem zahnutým do dvou stran řekne oproti standardní verzi o 150 eur více (4 000 korun). Levné nejsou ani modely Galaxy Note Edge či Galaxy Round. Také LG nasadilo v případě modelu Flex vysokou cenu a lze ji očekávat i u nové generace Flex 2.

Nicméně i tyto ceny budou příští rok působit směšně. Nejmenovaný zaměstnanec divize Samsung Display totiž informoval, že Samsung bude moci již v příštím roce vyrábět opravdu flexibilní zařízení. Domnívá se totiž, že trh je na taková zařízení již připraven a myšlenku je možné zpeněžit.

Možná tak bude na trh uveden první smartphone, který díky velké úhlopříčce nabídne uživateli vysoký komfort například při sledování videa, ale zároveň se vejde do kapsy. Jeho přeložením bude možné bez jakéhokoli poškození dosáhnout menších rozměrů.

Jihokorejský výrobce si s myšlenkou smartphonu s velkým, snadno přeložitelným displejem pohrává již řadu let. Patent na smartphone se skládacím displejem pak získal v roce 2013, kdy společnost představila model Galaxy Round (více zde). A vývoj nyní dospěl zřejmě do fáze, kdy si je výrobce jistý skutečně funkčním výrobkem.

Není to však poprvé, co Samsung hlásá, že takové zařízení uvede už následující rok. I když příchod rozevíracího smartphonu složeného ze dvou částí právě v roce 2016 zmínila společnost již loni, kdy si nechala patentovat několik možných podob mobilního telefonu s flexibilním displejem (více zde).

Ve druhém loňském čtvrtletí si pak společnost podala žádost o udělení patentu na flexibilní elektronické zařízení s pružným rámem se stanoveným poloměrem zakřivení. Tedy na zařízení s ohebným šasi, kterým by Samsung mohl cílit především na sportovně založené uživatele (více se dočtete zde).

LG už ohebné displeje nestačí, zkouší to s průhledným

Konkurenční LG, které lze považovat za průkopníka využití flexibilních displejů v mobilních telefonech, se pokouší o zavedení další průlomové technologie. Bude možná prvním mobilním výrobcem, který do praxe uvede průhledný displej.

„Vývoj zobrazovací technologie, která na skle vytváří virtuální prostor, je již dokončen,“ uvedl nejmenovaný zaměstnanec společnosti LG Display. Ta má údajně k dispozici již i propagační prototyp. „Nicméně bude nějakou dobu trvat, než bude výrobek uveden na trh,“ dodal. Výroba takového zařízení totiž závisí především na poptávce.

Se zlou se potázali například výrobci domácích spotřebičů, kteří využitím průhledného displeje stvořili „průhlednou“ ledničku. Avšak ženy, které byly hlavní cílovou skupinou, tuto novinky přijaly velmi rezervovaně.

Naopak v leteckém či automobilovém průmyslu byly průhledné displeje přijaty pozitivně. Takzvaný head-up displej totiž v zorném poli zobrazuje důležité informace, současně však vůbec nebrání ve výhledu. S jakým ohlasem se tato technologie setká u uživatelů mobilních telefonů, se lze v současnosti pouze domnívat.

Nicméně LG nebude prvním mobilním výrobcem, který uvede průhledný displej do praxe. Již v roce 2009 tehdejší Sony Ericsson zaujal stylovou Xperií Pureness s průhledným displejem. Vrchní část telefonu tvořilo okénko, které je v klidovém stavu průhledné. Při aktivaci telefonu se v něm objevily všechny informace známé z běžných telefonů. Společnost tehdy neprozradila, jak tento displej funguje (více zde).

V roce 2011 pak výrobce luxusních mobilů Mobiado představil koncept smartphonu s průhledným dotykovým displejem. Konceptem CPT002 se pochlubila u příležitosti představení exkluzivní řady mobilních telefonů vytvořených pro společnost Aston Martin (více zde).