Samsung Galaxy S II LTE na veletrhu IFA v Berlíně

Samsung Galaxy S II LTE na veletrhu IFA v Berlíně | foto: Mobil.iDNES.cz

Samsung také platí Microsoftu za androidí patenty

  • 22
Společnost Microsoft oznámila, že dosáhla vzájemné licenční dohody s korejským Samsungem. Podle ní bude Samsung Microsoftu platit blíže neurčené poplatky za každý telefon a tablet s androidem. Dohoda má ale širší působnost.

V zákulisí dohody o vzájemném licencování patentů se hovoří o tom, že je to vlastně úplně jiná dohoda, než jaké má Microsoft například s HTC a dalšími výrobci androidích telefonů. Tito výrobci totiž pouze platí Microsoftu licenční poplatky za vybrané patenty.

Například ruský novinář Eldar Murtazin tvrdí, že firmy spolu už mají dohody delší dobu a že se netýkají pouze androidu. To, že Samsung platí za androidí patenty, je prý pouze trik Microsoftu, kterým chce zdůraznit fakt, že je momentálně na koni.

Faktem je, že samotná tisková zpráva Microsoftu hovoří o vzájemné licenční dohodě. Některé patenty tedy získává Samsung od Microsoftu, jiné zase Microsoft od Samsungu. Protože Samsung asi do této transakce dodal méně "hodnotné" patenty, Microsoftu ještě doplácí neznámou částku ve formě licenčních poplatků. V tiskové zprávě se také píše o tom, že se firmy dohodly na spolupráci při vývoji a prodeji operačního systému Windows Phone.

Murtazin například hovoří o tom, že patenty, za které Samsung platí, nepoužívá firma pouze v telefonech s androidem. Zakoupila je i pro použití v systému Bada a dalších svých vlastních in-house systémech. I to je důkazem toho, že dohoda má podstatně širší působnost a netýká se jen androidu.

Google: Microsoft vydírá

Celá situace se pochopitelně nelíbí Googlu. Chce svůj systém chránit koupí Motoroly, ta ale vlastně zůstává jediným velkým výrobcem androidích přístrojů, který se s Microsoftem zatím na licencích nedohodl (a pochopitelně ani dohodnout nehodlá).

Podle odhadů analytiků ale nyní Microsoft dostává peníze ze zhruba dvou třetin prodaných androidích přístrojů. Velká část dohod byla přitom oznámena až poté, co Google oznámil záměr Motorolu koupit. Výrobci telefonů tedy tomuto spojení příliš nevěří a raději zaplatí Microsoftu.

To samozřejmě podkopává image androidu jako operačního systému, který je dostupný zdarma. Částky, které jednotliví výrobci Microsoftu za patenty platí, nejsou známy. Spekuluje se, že v některých případech jsou prakticky shodné s cenou licence systému Windows Phone. Google tedy zuří, protože Microsoft může tento fakt použít jako páku pro přetažení výrobců na svou stranu. Vyhledávacího giganta také štve fakt, že Microsoft vydělává na cizím systému.

Google dokonce jde tak daleko, že taktiku redmondské firmy označuje za vydírání. "Toto je stejná taktika, kterou od Microsoftu vídáme znovu a znovu. Neuspěl na trhu smartphonů, a tak se místo toho rozhodl uchýlit k právním bitvám a k vydírání zisků z úspěchů ostatních, čímž brzdí tempo inovace. Plně se nadále soustředíme na vytváření nových technologií a podporu našich android partnerů," zní oficiální vyjádření z Mountain View.

Analytici po celém světě se mezi tím snaží spočítat, kolik by vůbec mohl Microsoft vydělávat na androidích licenčních poplatcích. Většina z nich ale střílí od boku, protože skutečné částky, které přichází na účtu v Redmondu, znají jen zúčastněné strany.

Odhady začínají na částkách ve stovkách milionů dolarů a šplhají někam přes miliardu. Téměř jistě se dá předpokládat, že společně s licencemi na operační systém Windows Phone má Microsoft z mobilní branže více než miliardové příjmy.