Práce v továrnách čínských dodavatelů Samsungu není procházkou růžovou zahradou.

Práce v továrnách čínských dodavatelů Samsungu není procházkou růžovou zahradou. | foto: Profimedia.cz

Samsungu se nelíbí šílené přesčasy a postihy v továrnách dodavatelů

  • 43
Čínští dodavatelé Samsungu údajně nutí své zaměstnance pracovat v nelidských podmínkách. Přesčasy, postihy za absenci či nedochvilnost i zaměstnávání mladistvých donutilo firmu k zahájení nezávislých kontrol. Do konce roku 2013 má být prověřeno 249 čínských továren.

Již v září tohoto roku se Samsung potýkal s obviněním od americké organizace China Labor Watch (CLW), podle níž jeden z jeho dodavatelů zaměstnával děti. V továrně HEG Electronics v čínském městě Huizhou bylo údajně identifikováno sedm dětí mladších 16 let. Čínské pracovní právo přitom zaměstnání takto mladých osob zakazuje.

Samsung proto do všech 105 čínských továren, které spolupracují výhradně s ním, vyslal nezávislé kontroly. Do konce roku 2013 chce prověřit i zbývajících 144 továren, které dodávají komponenty i pro další společnosti. Pokud bude při kontrolách některému z dodavatelů prokázáno zaměstnávání dětí, Samsung s ním okamžitě rozváže smlouvu.

Porušování pracovních smluv a diskriminace

Čínské továrny, které vyrábějí komponenty pro Samsung, přitom podle CLW porušují i zaměstnanecké pracovní smlouvy. S diskriminací se potýkají údajně již uchazeči o pracovní pozice, kdy nejsou do pracovního poměru přijímány osoby menší než 155 centimetrů, osoby s tetováním či obarvenými vlasy, ale ani zdravotně postižení jedinci.

Například v Česku mají firmy s více než 25 zaměstnanci zákonnou povinnost přijmout do pracovního poměru i osoby se zdravotním postižením.

Ale ani úspěšné absolvování přijímacího procesu není pro pracovníky v čínských továrnách zárukou skvělého zaměstnání. Americká organizace poukazuje například na několikanásobné překračování přesčasových hodin.

Podle smlouvy může zaměstnanec měsíčně odpracovat maximálně 36 hodin navíc, ale ve skutečnosti by se měl jejich počet pohybovat až na hranici 189 hodin. Vyčerpání kvůli nedostatku spánku a chybějící bezpečnostní normy pak značně zvyšují riziko úrazu.

Hřeší i čínský dodavatel Applu

I přes nelidské pracovní podmínky je poptávka po zaměstnání v továrnách vyrábějících pro elektronické giganty obrovský zájem. Není to pouze případ Samsungu, ale i amerického Applu.

V době, kdy v továrně Foxconnu v čínském Šen-Čenu probíhal audit zaměřený na pracovní podmínky, dorazila na nábor nových zaměstnanců stovka mladých Číňanů. V roce 2010 přitom údajně kvůli nelidským pracovním podmínkám spáchalo několik zaměstnanců Foxconnu sebevraždu.